2024, liepos 12, Penktadienis

Patvirtintas dešimtasis ES sankcijų rinkinys Rusijai

reklama rubai

Reaguojant į Rusijos beprecedentį karą Ukrainoje, vasario 25 dieną buvo patvirtintas jau dešimtasis Rusijai skirtas Europos Sąjungos (ES) sankcijų rinkinys.

Lietuva teikė siūlymus tiek individualioms sankcijoms, tiek papildomiems prekių ir paslaugų ribojimams. Lietuvos siūlymu, sankcijų sąrašas pasipildė draudimu tranzitu gabenti dvigubo naudojimo prekes per Rusijos teritoriją bei nuspręsta neleisti Rusijos piliečiams užimti pareigų ES kritinės infrastruktūros srityje. Įtraukti ir Lietuvos teikti siūlymai dėl sektorinių sankcijų ribojimų elektros mašinų, mechaninių įrenginių bei optikos pramonės srityse. Tai ženkliai prisidės prie Rusijos karinių ir technologinių pajėgumų susilpninimo.

Naujasis sankcijų paketas buvo papildytas, išplečiant sąrašą subjektų, kuriems yra taikomos sankcijos, į jį papildomai įtraukiant daugiau kaip 100 asmenų ir įmonių: organizacijas, susijusias su Rusijos kariniu ir gynybos sektoriumi; asmenis, susijusius su ukrainiečių vaikų grobimu, deportacijomis ir priverstiniu įvaikinimu Rusijoje; įmones ir asmenis, sudarančius sąlygas Ukrainos išteklių grobstymui; Vyriausybės atstovus, vyresniuosius valstybės pareigūnus, parlamento narius, respublikų vadovus; įgaliotosios valdžios institucijas ir prokurorus okupuotose Luhansko, Donecko, Chersono ir Zaporižioss apskrityse; karo vadus, karinių padalinių vedlius; organizacijas ir asmenis, padedančius užtikrinti karo Ukrainoje finansavimą; už dezinformacijos platinimą atsakingas žiniasklaidos organizacijas, asmenis ir subjektus.

Pažymėtina, kad pirmą kartą Rusijos kare prieš Ukrainą yra nustatytos sankcijos trečiajai šaliai. Naujajame pakete ribojimai taikomi 7 Irano įmonėms, gaminančioms dronus „Shahed“, skirtus civilinei infrastruktūrai Ukrainoje atakuoti. Į ES Rusijai taikomų dvejopo naudojimo prekių sankcijų sąrašą taip pat yra įtraukiami 47 nauji elektroniniai komponentai, kurie gali būti naudojami Rusijos ginklų sistemose.

Su dešimtuoju sankcijų paketu įvedami prekybos apribojimai Rusijai sukels 11 mlrd. eurų vertės ekonominės žalos, didžiausią dėmesį skiriant draudimui eksportuoti ypatingos svarbos technologines ir pramonines prekes, tokias kaip elektronika, specializuotos transporto priemonės, mašinų dalys, sunkvežimių ir reaktyvinių variklių atsarginės dalys bei statybų sektoriuje naudojamos prekės, pavyzdžiui, antenos ar kranai, taip pat tam tikri retieji mineralai.

Daugiau informacijos apie naująjį sankcijų paketą galite rasti čia: EU agrees 10th package of sanctions against Russia (europa.eu).

- Reklama -

Naujausi straipsniai