„Tokių filmų kaip „Bėglys“ sulaukiame labai retai“, – apie vieną iš LUX Europos publikos apdovanojimo nominantų sako kino apžvalgininkas Edvinas Pukšta. 2021 m. Europos kino apdovanojimuose „Bėglys“ buvo išrinktas geriausiu dokumentiniu ir animaciniu filmu, o taip pat pateko ir į prestižinių „Oskarų“ istoriją, kai buvo įvertintas net trijomis nominacijomis – geriausio dokumentinio, animacinio ir filmo užsienio kalba.

Animaciniame dokumentiniame filme pasakojama tikra pabėgėlio iš Afganistano Amino (slapyvardis) istorija. Jis vienas atvyko į Daniją būdamas paauglys, o dabar jam tenka susidurti su istorija iš praeities. Aminas apie savo nepaprastą kelionę pirmą kartą pasakoja režisieriui Jonui Poheriui Rasmussenui – artimam draugui ir bendraklasiui iš vidurinės mokyklos. Nuoširdžiame Jono ir Amino pokalbyje gimsta nepamirštama savęs atradimo istorija, atskleidžianti, kad ateitį galime susikurti tik tada, kai stosime akis į akį su praeitimi.

Gegužės 12-ąją, LUX Europos kino ketvirtadienį, Vilniaus kino teatre „Pasaka“, Kauno kino centre „Romuva“ ir Panevėžio kino centre „Garsas“ vyks nemokami animacinio dokumentinio filmo „Bėglys“ („Flee“) seansai. Panevėžyje po seanso laukia turiningas pokalbis su „Sienos grupe“ – savanoriais, teikiančiais tiesioginę humanitarinę pagalbą pabėgėliams bei migrantams Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje. Jie papasakos tikras pabėgėlių istorijas bei apie pagalbą ne tik migracijos centruose, bet ir pasienio miškuose.

Įvertintas daugiau nei 80 apdovanojimų

Pasak „Cineuropa“ kino apžvalgininko Davido Katzo, „Bėglys“ – vienas iš labiausiai užburiančių pastarojo meto dokumentinių animacinių filmų: „Jame originaliai dokumentuojama, kokias kančias ir sunkumus po tikrai nelengvos kelionės patiria Afganistano pabėgėlis mėgindamas rasti prieglobstį užsienyje.“

E.Pukšta pastebi, kad animacija filme naudojama siekiant vizualizuoti tą istoriją, kurios jau nebeįmanoma nufilmuoti.

„Bėglyje“ mes pamatome kitą animacijos jėgą. Manau, kad filmas turi įkvėpti ir nustebinti tuos, kurie vis dar galvoja, kad animacinis kinas tinka tik šeimai. Tai filmas žiūrovams, kurie nori atrasti kitas animacijos spalvas, istorinio kino, dokumentikos mėgėjams. Tiems, kurie mėgsta jaudinančias istorijas“, – pamatyti filmą kviečia kino apžvalgininkas, atkreipęs dėmesį, kad filmas labiausiai išgarsėjo po geriausio dokumentinio kino filmo apdovanojimo Sandanso kino festivalyje.

Iš viso filmas „Bėglys“ įvairiuose tarptautiniuose kino festivaliuose surinko daugiau nei 80 apdovanojimų ir daugiau nei 130 nominacijų. Tarptautinė komisija, vadovaujama 2022 m. Europos kino akademijos pirmininko Mike Downey, filmą nominavo LUX Europos publikos kino apdovanojimui. Kiti du filmai nominantai – Kanų kino festivalyje įvertinta drama „Didžioji laisvė“ („Great Freedom“, rež. Sebastian Meise) ir 2021 m. Europos kino apdovanojimuose geriausiu filmu pripažinta karinė drama „Quo Vadis, Aida?“ (rež. Jasmila Žbanić).

Žiūrovai balsuoti už labiausiai patikusį filmą gali: luxaward.eu/lt. LUX Europos publikos kino apdovanojimo laimėtojas bus paskelbtas per Europos Parlamente vyksiančią apdovanojimų ceremoniją, kuri bus surengta birželio 8-ąją plenarinio posėdžio Strasbūre metu.

Print Friendly, PDF & Email