© Sergei Venyavsky/Getty Images

Trečiadienį Europos Parlamente (EP) įteikta Sacharovo premija už minties laisvę, kuri šiemet skirta Rusijoje kalinamam iš Krymo kilusiam ukrainiečių kino režisieriui O. Sencovui.

Strasbūre surengtoje apdovanojimo ceremonijoje laureatui atstovavo jo pusseserė Natalja Kaplan ir advokatas Dmitrijus Dinze. Šiuo metu O. Sencovas kalinamas Rusijoje, nuteistas už teroro aktų organizavimą. Žmogaus teisių organizacijos šį kaltinimą laiko politiškai sufabrikuotu.

Įteikdamas premiją, Europos Parlamento pirmininkas Antonio Tajani pažymėjo: „O. Sencovas apdovanotas dėl jo taikaus protesto prieš neteisėtą Krymo okupaciją, taip pat dėl ​​jo drąsos, ryžto ir atsidavimo žmogaus orumui, demokratijai, teisinei valstybei ir žmogaus teisėms. Tai vertybės, kuriomis grindžiama Europos Sąjunga ir kurias puoselėja bei skatina Europos Parlamentas.“

A.Tajani pareikalavo nedelsiant paleisti O. Sencovą ir visus kitus neteisėtai Rusijoje ir Kryme sulaikytus Ukrainos piliečius, taip pat kitus įkalintus Sacharovo premijos laureatus. Kartu EP pirmininkas paragino neeskaluoti įtampos tarp Rusijos ir Ukrainos ir dar kartą išreiškė paramą Ukrainos teritoriniam vientisumui.

Priimdama apdovanojimą, laureato pusseserė N. Kaplan emocingai pasakojo apie O. Sencovo jaunystę, jo veiksmus Krymo aneksijos metu ir išgyventas kančias, kai jis buvo areštuotas ir nuteistas už nusikaltimus, kurių niekada nepadarė. „Olegas yra žmogus, kuris tiesiog negali pasiduoti ir tylėti. Jis iš prigimties yra kovotojas“, – pažymėjo N. Kaplan. Ji taip pat perskaitė paties O. Sencovo žinutę: „Negaliu būti su jumis šioje salėje, tačiau jūs galite išgirsti mano žodžius. Net kai juos skaito kas nors kitas, žodžiai yra pagrindinis ir dažnai vienintelis žmogaus įrankis, ypač kai visa kita iš jo yra atimta.“

Kiti kandidatai Sacharovo premijai gauti šiemet buvo 11 nevyriausybinių organizacijų, kovojančių už žmogaus teises bei gelbėjančių migrantus Viduržemio jūros regione, taip pat prieš korupciją Maroke kovojantis aktyvistas Nasser Zefzafi.

Nuo 1988 m. kasmet Europos Parlamento teikiama Sacharovo premija siekiama pagerbti už žmogaus teises kovojančius asmenis ir organizacijas.

Print Friendly, PDF & Email