2024, birželio 21, Penktadienis

Gaminiai turi tarnauti ilgiau, įsitikinę europarlamentarai

reklama rubai
Europos Parlamentas (EP) ragina užtikrinti, kad prietaisai ir kiti buities reikmenys tarnautų ilgiau, o jų remontas taptų labiau prieinamas.

EP priimtoje rezoliucijoje (395 balsai už, 94 prieš, 207 susilaikė) raginama užtikrinti vartotojams „teisę į remontą“. Europarlamentarų nuomone, gaminių remontas turėtų būti patrauklesnis ir ekonomiškesnis, daugelio iš jų garantinis laikotarpis turėtų būti ilgesnis, taip pat turėtų būti suteikiama garantija pakeistoms dalims. Be to, siūloma atnaujinti atliekų tvarkymo taisykles, kad nebūtų ribojamas buities prietaisų taisymas, perpardavimas ir pakartotinis naudojimas.

Europarlamentarai siūlo įpareigoti žymėti prekių ir paslaugų ilgaamžiškumą bei teikti aiškesnę informaciją apie jų tarnavimo laiką. Jų manymu, tai sustiprintų naudotų gaminių rinką bei paskatintų tvaresnę gamybą. EP taip pat siūlo drausti gamintojams tyčia trumpinti gaminių, įskaitant elektroniką bei programinę įrangą, tarnavimo laiką. Europarlamentarų nuomone, daugelis skaitmeninių prietaisų turi būti nuolat atnaujinami ir dėl to neturi lėtėti jų veikimas.

„Eurobarometro“ apklausa rodo, kad 77 proc. ES piliečių verčiau taisytų savo daiktus nei keistų juos naujais, o 79 proc. norėtų įpareigoti gamintojus palengvinti skaitmeninės įrangos taisymą arba atskirų gaminio dalių pakeitimą.

Siekdami sumažinti elektronikos atliekų, europarlamentarai dar kartą prašo įpareigoti suvienodinti mobiliųjų telefonų ir kitų nešiojamųjų prietaisų kroviklius. ES pastangų dėka per pastaruosius keliolika metų kroviklių tipų Europoje sumažėjo nuo maždaug trisdešimties iki trijų. Vis dėlto, EP narių įsitikinimu, to nepakanka, todėl jie siūlo nustatyti vienodą kroviklių standartą.

Europarlamentarai dar siekia tvaresnių viešųjų pirkimų, taip pat atsakingesnės rinkodaros ir reklamos, pavyzdžiui, numatyti aiškius vienodus kriterijus prekėms, kurios pristatomos kaip draugiškos aplinkai. Rezoliucijoje taip pat raginama užtikrinti didesnį ES ekologinio ženklo žinomumą bei platesnį jo naudojimą pramonėje.

„Mums reikia nebe techninių pakeitimų, kuriems trūksta politinės drąsos, o išsamaus taisyklių rinkinio, kuris padėtų vartotojams ir verslui priimti sprendimus. Europos Parlamentas siunčia aiškią žinią: norime privalomo gaminių ženklinimo, kuriame būtų nurodytas jų tarnavimo laikas, ir ES sprendimo dėl jo tyčinio trumpinimo“, – pažymėjo pranešėjas David Cormand (Žalieji, Prancūzija).

Iphone remontas Vilniuje

- Reklama -

Naujausi straipsniai