Pradžia Mano Europa Europos Parlamento rinkimuose Lietuvoje balsuoti norintys ES piliečiai kviečiami registruotis VRK

Europos Parlamento rinkimuose Lietuvoje balsuoti norintys ES piliečiai kviečiami registruotis VRK

0
121
Rinkimų data EP 05
Rinkimų data EP 05

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad birželio 9 d. Lietuvoje vyksiančiuose rinkimuose į Europos Parlamentą teisę balsuoti turės Lietuvos Respublikos piliečiai ir Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai.

Tie ES valstybių narių piliečiai, kurie turi leidimą gyventi Lietuvoje ir pageidauja balsuoti čia rinkdami į Europos Parlamentą Lietuvos atstovus, kviečiami kreiptis į VRK ir pateikti prašymą įtraukti juos į rinkėjų sąrašą.

Prašymą dėl pasirinkimo balsuoti 2024 m. birželio 9 d. rinkimuose į Europos Parlamentą Lietuvos Respublikoje rinkėjų prašoma pateikti VRK iki balandžio 10 d. Tik tokiu atveju VRK įrašys rinkėją į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą ir valstybės, kurios pilietis jis (ji) yra, rinkimų organizatoriams išsiųs prašymą išbraukti rinkėją iš tos šalies rinkėjų sąrašų.

Prašymo formą galima užpildyti elektroniniu būdu>> https://forms.office.com/e/hRrbzX9zEv

Taip pat galima atsiųsti popierinę formą paštu Vyriausiajai rinkimų komisijai adresu: Vyriausioji rinkimų komisija, Gynėjų g. 8, LT-01109, Vilnius, arba atsiųsti nuskenuotą popierinę formą el. paštu EPelections@vrk.lt. Parsisiųsti prašymo formą>> https://www.vrk.lt/deklaracija-2024-ep

Verta žinoti, kad rinkti Europos Parlamento narius teisę turi tie Lietuvoje gyvenantys ES valstybių narių piliečiai, kurie rinkimų dieną bus sulaukę 18 metų ir kurie bus deklaravę savo gyvenamąją vietą Lietuvoje iki 2024 m. balandžio 10 d.

Tokiu atveju, kai ES valstybės narės pilietis pasirinktų balsuoti EP rinkimuose už savo valstybės, kurios pilietis yra, kandidatus, jis turėtų kreiptis į savo šalies instituciją, atsakingą už rinkimų organizavimą.

ES direktyva ir Lietuvos Respublikos Rinkimų kodeksas numato, kad visi Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai, turi teisę pasirinkti, kurioje valstybėje balsuoti renkant Europos Parlamento narius: Lietuvoje ar valstybėje, kurios pilietybę turi. Tačiau svarbu paminėti, kad negalima tuose pačiuose rinkimuose balsuoti skirtingose valstybėse, t. y. du kartus.

2019 m. vykusiuose rinkimuose į Europos Parlamentą balsavimo teise Lietuvoje pasinaudojo apie 300 ES valstybių narių piliečiai. Tokiu atveju, kai VRK negauna ES valstybės narės piliečio prašymo įtraukti jį į Lietuvos rinkėjų sąrašą, laikoma, kad balsavimo teise rinkti Europos Parlamentą Lietuvos Respublikoje jis naudotis neketina.

Rinkimai į Europos Parlamentą vyks 2024 m. birželio 6–9 dienomis Europos Sąjungos valstybėse narėse. Lietuvoje rinkimai į Europos Parlamentą vyks 2024 m. birželio 9 d., sekmadienį.