2024, birželio 12, Trečiadienis

Europos Parlamento nariai kreipėsi į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą prašydami pradėti tyrimą dėl genocido ir nusikaltimų žmoniškumui prieš uigūrus

Trisdešimt aštuoni įvairioms Europos Parlamento (EP) frakcijoms priklausantys nariai kreipėsi į Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) Generalinį Prokurorą Hagoje (Olandija) prašydami pradėti tyrimą dėl genocido ir nusikaltimų žmoniškumui, kuriuos Kinijos pareigūnai, kaip įtariama, įvykdė prieš uigūrus ir kitas tiurkų tautas. Kreipimąsi inicijavo EP narys Andrius Kubilius.

Pasak laiško autorių, jau anksčiau pateiktose trijose bylose svarbūs įrodymai rodo, kad Kinijos vyriausybės pareigūnai taikosi į užsienyje gyvenančius uigūrus, juos gaudo ir verčia grįžti atgal į Kiniją. Kai jie atsiduria Kinijoje, apie juos daugiau niekas negirdi.

„Daugybė ataskaitų ir ekspertų tyrimų atskleidė, kad uigūrai ir kitos tiurkų tautos Kinijos teritorijoje yra sulaikomos ir patiria sunkius nusikaltimus žmoniškumui ir, kaip nustatėme mes patys Europos Parlamente, joms gresia genocidas“, – teigia kreipimosi autoriai.

Be to, įrodymai patvirtina, kad mažiausiai 90 % Tadžikistane gyvenančių uigūrų buvo sučiupti ir deportuoti į Kiniją Kinijos pareigūnų, dirbančių Tadžikistane, TBT valstybėje narėje.

„Naujausi jūsų biurui pateikti įrodymai taip pat rodo, kokie sudėtingi Kinijos valstybės planai yra nukreipti prieš uigūrus, siekiant juos sugauti bet kurioje pasaulio vietoje“, – rašo EP nariai.

Europarlamentarai atkreipia dėmesį, kad neseniai JT Vyriausiosios žmogaus teisių komisarės Michelle Bachelet, JTO Žmogaus teisių Komisarės parengtoje ataskaitoje taip pat daroma išvada, kad Kinijos vyriausybė yra atsakinga už rimtus žmogaus teisių pažeidimus uigūrų atžvilgiu ir kad „savavališko ir diskriminacinio uigūrų ir kitų daugiausia musulmonų grupių narių sulaikymo mastas… gali būti laikomas tarptautiniais nusikaltimais, ypač nusikaltimais žmoniškumui“.

2020 m. liepos 6 d. Rytų Turkistano vyriausybės tremtyje, Rytų Turkistano nacionalinio pabudimo judėjimo ir visų nukentėjusiųjų uigūrų vardu Generalinio prokuroro biurui buvo pateiktas skundas pagal 15 straipsnį, kuriame prašoma pradėti tyrimą.

EP nariai teigia, kad „nors Kinija nėra TBT valstybė dalyvė, skundas pateiktas remiantis tuo, kad jūsų biuras turi jurisdikciją nagrinėti šią situaciją, nes Kinijos pareigūnai padarė sunkių tarptautinių nusikaltimų TBT valstybės teritorijoje, pirmiausia Tadžikistane (kuris yra TBT valstybė dalyvė), ir kad šie nusikaltimai buvo tęsiami Kinijoje“.

 

europos liaudies partija

- Reklama -

Naujausi straipsniai