Siekiant apriboti Rusijos gebėjimą apeiti ES sankcijas, būtina stiprinti jų įgyvendinimo priežiūrą ir sukurti jų apėjimo prevencijos mechanizmą, ketvirtadienį pažymėjo Europos Parlamentas.

Europos Parlamentas (EP) rezoliucijoje nuogąstauja dėl ES sankcijų Rusijai veiksmingumo mažėjimo bei dėl egzistuojančių spragų. Europarlamentarai sunerimę, kad Rusijai taikomų ES sankcijų laikomasi itin prastai, o tai pamina pagrindinį sankcijų tikslą – susilpninti Rusijos ekonominę ir pramoninę bazę ir užkirsti kelią Rusijai tęsti karą.

EP atkreipia dėmesį, kad Rusija randa naujų būdų, kaip apeiti su naftai taikomomis sankcijomis susijusias viršutines kainų ribas. Rusiškos naftos kainos pasaulio rinkose didėja bei sparčiai auga naftos produktų, pagamintų naudojant rusišką naftą, importas iš Indijos ir kitų šalių į ES. Be to, Rusija ir toliau importuoja labai svarbias prekes iš Vakarų šalių per Kiniją, Turkiją, Jungtinius Arabų Emyratus, Kazachstaną, Kirgiziją ir Serbiją.

Europarlamentarai reiškia didelį susirūpinimą dėl tebevykstančios ES valstybių ir Rusijos prekybos, ypač karinei agresijai reikalingomis sankcionuotomis prekėmis, bei dėl pranešimų apie tai, kad Azerbaidžanas ir kitos šalys klastoja duomenis apie rusiškų dujų kilmę.

Dėl nuolatinio dujotiekiu tiekiamų dujų ir suskystintų gamtinių dujų (SGD) importo, taip pat dėl įvairių draudimų importuoti žalią naftą ir naftos produktus išimčių ES tebėra viena didžiausių Rusijos klienčių iškastinio kuro srityje. ES vis dar siunčia Rusijai 2 mlrd. eurų per mėnesį už iškastinį kurą, EP pažymi priimtoje rezoliucijoje.

Europarlamentarai ragina ES ir jos valstybes ES lygmeniu stiprinti ir centralizuoti sankcijų įgyvendinimo priežiūrą ir sukurti sankcijų apėjimo prevencijos ir stebėsenos mechanizmą. Jie siūlo visiškai uždaryti ES rinką iškastiniam kurui iš Rusijos ir įvesti sankcijas visoms pagrindinėms Rusijos naftos įmonėms, įmonei „Gazprombank“, jų dukterinėms įmonėms, jų valdyboms ir vadovybei. EP nariai taip pat ragina Baltarusijai taikomas sankcijas visapusiškai suderinti su šiuo metu Rusijai taikomomis priemonėmis, nes A. Lukašenkos režimas svariai prisideda prie Rusijos agresijos prieš Ukrainą.

ES turi bendradarbiauti su G7 valstybėmis, siekiant iš esmės sumažinti rusiškos naftos ir naftos produktų kainų viršutinę ribą, nustatyti visišką rusiškų SGD importo į ES draudimą, taip pat drausti  kuro bei kitų naftos produktų importą iš ES nepriklausančių šalių, jei tie produktai buvo pagaminti naudojant rusišką naftą, įsitikinę europarlamentarai. Jie taip pat ragina drausti ir rusiškos naftos bei SGD tranzitą per ES teritoriją, o taip pat nustatyti į ES importuojamų rusiškų ir baltarusiškų trąšų kainų ir kiekio viršutines ribas. Be to, EP nariai siūlo drausti prekiauti Rusijos kilmės arba Rusijos į ES reeksportuotais deimantais ir juos smulkinti.

Galiausiai europarlamentarai ragina ES ir jos valstybes rasti teisėtų būdų konfiskuoti įšaldytą Rusijos turtą ir jį panaudoti Ukrainos atstatymui ir Rusijos agresijos aukoms skirtoms kompensacijoms.

Komentarai
Print Friendly, PDF & Email