2024, gegužės 23, Ketvirtadienis

Europos Parlamentas pasmerkė represijas Baltarusijoje

Trečiadienį europarlamentarai griežtai pasmerkė Baltarusijos opozicijos, žiniasklaidos ir Nobelio taikos premijos laureatų persekiojimą bei paragino toliau stiprinti sankcijas Baltarusijai.
Europos Parlamentas (EP) rezoliucijoje, kuriai pritarė 557 EP nariai, 25 nepritarė, o 40 susilaikė, smerkia Baltarusijoje tebevykstančias sistemines represijas prieš pilietinę visuomenę, žmogaus teisių gynėjus, žurnalistus ir politinius aktyvistus, be kita ko, pasitelkiant parodomuosius teismo procesus.

EP nariai griežtai smerkia ilgalaikius nuosprendžius žurnalistui Andrzejui Poczobutui, Nobelio taikos premijos laureatui Alesiui Bialiackiui, pereinamojo laikotarpio vyriausybės vadovei Sviatlanai Cichanouskajai ir kitiems Koordinavimo tarybos nariams. Tai šiurkštūs žmogaus teisių pažeidimai, įsitikinę europarlamentarai, kurie kartu ragina nedelsiant ir besąlygiškai paleisti sulaikytuosius politinius kalinius.

EP taip pat griežtai smerkia Baltarusijos dalyvavimą Rusijos kare prieš Ukrainą ir pripažįsta, kad Baltarusija yra teroristinės Rusijos bendrininkė. Europarlamentarai ragina griežtinti sankcijas Baltarusijai ir į sankcijų sąrašą įtraukti asmenims, atsakingus už sistemingas represijas, pavyzdžiui, teisėjus, prokurorus bei kalėjimų prižiūrėtojus, o taip pat kalio karbonato sektorių, kuris yra pagrindinis režimo pajamų šaltinis. Lukašenkos režimo nusikaltimai prieš šalies pilietinę visuomenę turi būti visapusiškai ištirti, o ES valstybės turi parengti bylas Baltarusijos pareigūnams, atsakingiems už sistemingą smurtą bei represijas, priduria EP nariai.

Jie sveikina Briuselyje atidarytą demokratinės Baltarusijos diplomatinę atstovybę ir ragina ES institucijas skirti jai finansinę ir techninę paramą, o Parlamentą – formalizuoti europarlamentarų bendradarbiavimą su Baltarusijos demokratinėmis jėgomis.

EP nariai yra kartu sunerimę dėl Astravo atominės elektrinės saugumo ir Baltarusijos planų didinti šios jėgainės pajėgumus.

- Reklama -

Naujausi straipsniai