2024, liepos 15, Pirmadienis

Europarlamentarai siūlo stiprinti išskirtinių ES maisto produktų apsaugą

reklama rubai
Ketvirtadienį europarlamentarai patvirtino savo poziciją dėl kai kurių žemės ūkio produktų geografinių nuorodų apsaugos taisyklių peržiūros.
Europarlamentarai pažymi, kad išskirtinių maisto produktų gamintojams ES turi suteikti apsaugą nuo netinkamo jų registruoto pavadinimo naudojimo arba imitavimo ne tik fizinėse prekybos vietose, bet ir internete. Geografinėmis nuorodomis piktnaudžiaujantys tinklapiai turi būti uždaryti arba perduoti teisėtiems minėtų produktų gamintojams, o ES intelektinės nuosavybės tarnyba – sukurti tinklapių įspėjimo sistemą, įsitikinę Europos Parlamento (EP) nariai. Tai suteiktų vartotojams aiškumo, kad išskirtinių produktų kilmė yra tikra.

EP taip pat siūlo griežtinti geografinių nuorodų apsaugą turinčių produktų  naudojimą kitų produktų gamyboje. Perdirbti produktai neturėtų naudoti geografines nuorodas turinčių produktų pavadinimų, nebent tam leidimą duotų saugomų produktų gamintojai, pažymi EP nariai.

Jie siūlo spartinti geografinių nuorodų apsaugos suteikimą, kad šis procesas neviršytų penkių mėnesių. Už minėtos apsaugos registravimą turėtų būti atsakinga Europos Komisija, o už pakeitimus – ES valstybės. Europarlamentarai taip pat siūlo suteikti daugiau teisių ir skirti daugiau lėšų išskirtinių produktų gamintojų grupėms.

Šiuo metu ES saugoma apie 3,5 tūkst. produktų, tarp jų ir lietuviškas sūris „Liliputas“, „Džiugas“, varškės sūris, trauktinė „Trejos devynerios“, „Daujėnų“ naminė duona ar N. Šakočienės šakotis.

EP pranešėjas Paolo De Castro (Socialistai ir demokratai, Italija) pažymėjo: „Europos Parlamentas remia geografinių nuorodų apsaugos sistemos, kuri verta apie 80 mlrd. eurų, pažangą. Ji atspindi ne tik mūsų ekonominį ir socialinį paveldą, bet ir padeda sukurti pridėtinę ekonominę vertę be papildomų viešųjų investicijų.“

EP pozicijai dėl taisyklių atnaujinimo pritarė 603 EP nariai, 18 nepritarė, o 8 susilaikė. Europarlamentarai pasiruošę deryboms su ES Taryba dėl galutinio taisyklių projekto. Atnaujintų taisyklių projektas yra EP atsakas į Konferencijos dėl Europos ateities išvadas, kuriose piliečiai paragino ES pripažinti vietinės gamybos ir kultūros ypatumus.

- Reklama -

Naujausi straipsniai