2024, lapkričio 5, Antradienis

Europarlamentarai: „Hezbollah“ turi pasitraukti iš Libano

Europarlamentarai diskusijoje su ES diplomatijos vadovu Josepu Borrelliu aptarė neraminančią padėtį Libane ir paragino spręsti „Hezbollah“ įtakos valstybėje klausimą.


ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams J. Borrell pristatė naujausią informaciją apie padėtį Libane. Anot jo, maždaug 20 proc. libaniečių turėjo palikti savo namus, o aukų skaičius siekia apie du tūkstančius. ES iki šiol skyrė 14 mln. eurų vertės humanitarinės pagalbos bei dirba drauge su valstybėmis, kad galėtų evakuoti maždaug 45 tūkst. ES piliečių Libane.

J. Borell pabrėžė, kad be esminių politinių reformų, kurių privalo imtis šalies politinis elitas, situaciją Libane išspręsti bus labai sudėtinga. Jis ragino surengti laisvus rinkimus ir pagaliau išrinkti šalies prezidentą, iš esmės sustiprinti nepriklausomą Libano kariuomenę, kuri galėtų užtikrinti teritorinį valstybės vientisumą, taip pat sustiprinti Jungtinių Tautų taikdarių misijos UNIFIL įgaliojimus bei suteikti daugiau materialinės ir humanitarinės pagalbos. Jis paragino Libano politinį elitą perimti šalies valdymą į savo rankas ir išspręsti „Hezbollah“ klausimą. Kartu, pasak J. Borrellio, Izraelis netapo saugesnis po dar vienos invazijos į Libaną, o tikrą saugumą gali suteikti tik realūs pokyčiai Libane.

Dauguma politinių frakcijų vardu kalbėjusių Europos Parlamento (EP) narių ragino siekti paliaubų ir didinti humanitarinę paramą Libanui.

„Irano agresija Izraelio atžvilgiu turi būti besąlygiškai pasmerkta. Šie veiksmai kelia pavojų viso regiono saugumui. Iranas ir „Hezbollah“ privalo nedelsiant nutraukti karo veiksmus. Savo ruožtu ES turi toliau dirbti, kad pasiektų paliaubas ir užtikrintų, jog būtų visapusiškai įgyvendinta Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija 1701, pagal kurią „Hezbollah“ privalo pasitraukti iš pietų Libano“, – teigė Željana Zovko (Europos liaudies partija, Kroatija).

Socialistų ir demokratų atstovas Yannis Maniatis (Graikija) akcentavo, kad Izraelio vyriausybės požiūris atneša naujas grėsmes ir paverčia regioną mažiau saugiu visiems. „Visi norime saugaus Izraelio, bet ši eskalacija nėra atsakymas. Nuolatinė humanitarinė krizė Gazoje negali būti sprendimu. Kol karas tęsiasi, atveriami nauji frontai, kyla vis daugiau grėsmių, kurių rezultatas yra neprognozuojamas. Vienintelis sprendimas yra dviejų valstybių sukūrimas“, – kalbėjo jis.

Pasak Sebastiaano Stötelerio (Patriotai už Europą, Nyderlandai), Izraelis kovoja su priešu, kuris nėra vien tik Izraelio, bet ir visos žydų tautos priešas. „Izraelio veiksmai Libane nėra nukreipti prieš libaniečius, bet prieš grupuotę „Hezbollah“, kuri valdo dalį šalies. Tai yra regionas netoli Izraelio, kur sprogmenys yra slepiami vaikų miegamuosiuose. 60 tūkst. žydų turėjo palikti savo namus dėl šio priešo puolimo. Turime saugotis patys – Izraelio priešai yra ir mūsų priešai“, – sakė EP narys.

Alberico Gambino (Europos konservatoriai ir reformuotojai, Italija) ragino tučtuojau paskelbti paliaubas ir paleisti laikomus įkaitus. Hilde Vautmans (Atnaujinkime Europą, Belgija) atkreipė dėmesį, kad didesnio vaidmens sprendžiant konfliktą turėtų siekti Europa bei kvietė ES sparčiau išvežti savo piliečius iš Libano, išlaisvinti įkaitus ir atidaryti kelius humanitarinei pagalbai.

Villy Søvndal (Žalieji, Danija) pabrėžė, kad niekas negali pateisinti civilių žūčių, Izraeliui vykdant visiškai neproporcingą puolimą Gazoje ir Vakarų krante, o dabar – ir Libane. Lynn Boylan (Kairieji, Airija) siūlė ES nutraukti prekybinius ryšius su Izraeliu bei įvesti sankcijas, taip pat nutraukti prekybą ginklais. Savo ruožtu Alexander Sell (Suverenių tautų Europos frakcija, Vokietija) teigė, jog Europa visų pirma turi užtikrinti savo saugumą ir išvengti naujos galimos pabėgėlių bangos.

- Reklama -

Naujausi straipsniai