2024, gegužės 18, Šeštadienis

EP stiprina vartotojų apsaugą nuo neišbrendamų skolų

Antradienį europarlamentarai atnaujino ES vartojimo kreditų taisykles, siekdami sugriežtinti šių paskolų reklamą ir geriau apsaugoti vartotojus nuo pernelyg didelio įsiskolinimo.

Vartojimo paskolų direktyva siekiama užtikrinti tinkamą šios rinkos veiklą bei vartotojų apsaugą. Ji taikoma 100 tūkst. eurų nesiekiančioms paskoloms ir įpareigoja kredito įstaigas išsamiai įvertinti besiskolinančio asmens galimybes grąžinti paskolą, siekiant užkirsti kelią neatsakingam skolinimuisi. EP narių dėka naujos taisyklės sudarys vienodas galimybes skolintis vėžį įveikusiems asmenims, nereikalaujant iš jų atskleisti ligos istorijos, kai liga buvo įveikta prieš 15 ar daugiau metų, ir taip išvengti neproporcingai didelių draudimo įkainių.

Naujos taisyklės reikalauja vartojimo paskolos reklamoje visada įspėti apie tai, kad skolinimasis kainuoja. Kartu, siekiant apsaugoti vartotojus nuo piktnaudžiavimo, nustatomos šių kreditų palūkanų ir metinės kredito kainos viršutinės ribos. Be to, bankams nepriskiriamos kredito įstaigos bei tarpininkai, norėdami teikti vartojimo paskolas, turės registruotis, o jų veiklą prižiūrės atitinkamos nacionalinės institucijos.

ES valstybės įpareigojamos suteikti vartotojams galimybę be papildomų paaiškinimų per 14 d. nuo paskolos sutarties pasirašymo jos atsisakyti. Kartu vartotojai turės teisę paskolą grąžinti anksčiau ir sumažinti jos kainą, o šios kainos algoritmas turės būti paaiškintas prieš gaunant kreditą.

EP pranešėja Kateřina Konečná (Kairieji, Čekija) pažymėjo: „Naujoji direktyva suteiks didelę apsaugą besiskolinantiems asmenims. Džiaugiamės, kad vėžį įveikę asmenys turės teisę „būti užmirštais“ imdami paskolą ir išvengs diskriminacinių paskolos draudimo įmokų. Užtikrinome, kad būtų uždraustos agresyviausios vartojimo paskolų reklamos formos, o reklama aiškiai įspės vartotojus, kad skolinimasis kainuoja.“

Naujoms ES taisyklėms pritarė 608 EP nariai, 8 nepritarė, o 15 susilaikė. Jos jau suderintos su ES Taryba ir įsigalios, kai joms formaliai pritars minėta institucija. ES valstybės turės per dvejus metus perkelti minėtas nuostatas į nacionalinę teisę bei trejus metus pasiruošti jų taikymo pradžiai.

Paskola

- Reklama -

Naujausi straipsniai