2024, kovo 28, Ketvirtadienis

EP nariai: Kremliaus elgesys yra grėsmė ES saugumui ir visam Europos kontinentui

Trečiadienį Europos Parlamento nariai Andrius Kubilius bei Rasa Juknevičienė dalyvavo plenarinio posėdžio diskusijoje dėl Rusijos veiksmų 2014 m. Čekijoje, prie Ukrainos sienų bei dėl Kremliaus elgesio su opozicionieriumi Aleksejumi Navalnu.

A.Kubilius pažymėjo, kad Kremliaus agresyvus elgesys tiek išorėje, tiek viduje yra tikra grėsmė ES saugumui ir visam Europos kontinentui. Savo ruožtu EP narė R. Juknevičienė teigė, kad „esame kare“.

Pasak A. Kubiliaus, „Kremliaus politika yra nukreipta prieš Rusijos ateitį. Paprasti Rusijos žmonės kenčia labiausiai, nes normalios, demokratiškos šalies ateitis iš jų yra vagiama“.

„Mūsų veiksmų formulė turėtų būti: „Atstumti, sulaikyti ir palaikyti ryšius su demokratine Rusija“, – kalbėjo europarlamentaras.

Jis pasiūlė imtis konkrečių veiksmų ir pirmiausia pasirūpinti Rytų Partnerystės kaimynų saugumu, ypač – Ukrainos. Tam reikia su Ukraina, Moldova, Sakartvelo sudaryti ES Saugumo Partnerystės Sutartis.

Taip pat europarlamentaro teigimu, reikia pasiūlyti Rytų Kaimynystės Trio valstybėms (Ukrainai, Sakartvelo, Moldovai) aiškesnę europinės integracijos perspektyvą, galbūt pasiūlant joms tai, ką Romano Prodi pavadino „viskas, išskyrus institucijas“.

„Šios trijulės integracija atneša joms pačioms augimą, demokratijos stabilumą ir gerą pavyzdį Rusijos žmonėms. Taip pat dirbkime kartu su JAV administracija ir sukurkime Demokratijos gynybos instrumentus – su aiškiomis sankcijomis už žmogaus teisių pažeidimus, bandymus vogti rinkimus, „nešvarių lėšų“ plovimą. Turime ginti Rusijos žmonių teisę į demokratiją“, – sakė A. Kubilius.

Jis pareiškė, kad demokratija yra įmanoma Rusijoje – kaip ir Ukrainoje ar Baltarusioje.

Parlamentaras teigė tikintis, kad Rusija nusipelnė geresnės ateities, ir mes galime Rusijos žmonėms padėti ją pasiekti.

Šioje diskusijoje pasisakiusi europarlamentarė R. Juknevičienė pažymėjo, jog „mūsų patirtis rodo, kad esame kare. Žemo intensyvumo nuolat vykstančiame Rusijos kare prieš demokratijas“.

„Kremlius tiki, jog toks karas ir chaosas išvargina demokratijas. Putinas nori, kad mes bijotume“, – kalbėjo R. Juknevičienė.

Jos teigimu, 2008 metais kai kurios NATO narės išsigando ir atsisakė Gruzijai ir Ukrainai pasiūlyti narystės veiksmų planą. Tai buvo klaida, todėl Putinas tai suprato kaip silpnumą ir užpuolė Gruziją, o vėliau ir Ukrainą.

„Kai demokratijos bijo, diktatorius įsigudrina drąsiai veikti net ES ir NATO šalių teritorijose. Kai aiški diagnozė, aiškus ir gydymas. Pirmiausias vaistas prieš agresyvų Putino Kremlių – nebijoti. Ir atvirkščiai – saugumo vakuumas prie rytinių ES sienų ir mūsų baimė provokuoja Putiną. Kai kuriose ES sostinėse bijoma imtis veiksmų ir provokuoti Putiną”, – sakė EP narė.

Pasak jos, Aleksejus Navalnas ir drąsūs ukrainiečiai, baltarusiai yra pavyzdys mums, todėl nebijokime drąsių sprendimų, kad sulaikytume Putino režimą – karo kurstytoją.

- Reklama -

Naujausi straipsniai