2024, kovo 28, Ketvirtadienis

Didžiausios EP frakcijos linkusios ratifikuoti „Brexit“ susitarimą

Pasiektas susitarimas dėl „Brexit“ yra geriausias įmanomas, todėl svarbu jį ratifikuoti, pažymėta ketvirtadienio rytą Europos Parlamente (EP) surengtoje diskusijoje.

„Ši sutartis ir deklaracija dėl ateities santykių yra geriausia, ką buvo įmanoma pasiekti“, – Briuselyje vykstančioje EP plenarinėje sesijoje pažymėjo vyriausiasis ES derybininkas dėl „Brexit“ Michel Barnier. Pasak jo, prie teigiamo rezultato prisidėjo ir EP priimtos rezoliucijos bei aiški Parlamento pozicija. „Sugebėjome išspręsti klausimus, kurie buvo ir yra EP prioritetai – tai piliečių teisės, stabilumas Airijoje ir finansinės išstojimo sąlygos“, – akcentavo M. Barnier.

Pasak kalbėtojo, nors ES nenorėjo „Brexit“, ji gerbia demokratinį JK piliečių sprendimą ir siekia kuo labiau sumažinti neigiamus išstojimo padarinius. „Sutartas dokumentas leidžia apriboti neigiamas „Brexit“ pasekmes abiem pusėms, ypač 27 ES valstybėms. Juo užtikrinamas teisinis saugumas visiems piliečiams ir įmonėms, kurioms kyla baimių dėl JK pasitraukimo, taip pat ir 4,5 mln. ES piliečių, kurie gyvena JK. Pirmiausia turime pasirūpinti atskirais žmonėmis, užtikrinti jų saugumą po „Brexit“, – kalbėjo M. Barnier.

Jis pažymėjo, kad ES niekada nebuvo agresyvi ar kerštinga ir nenori nubausti JK, o siekia dirbti kartu ir ateityje sukurti precedentų neturinčios apimties partnerystę su valstybe, kuri išliks ES „partnerė, sąjungininkė ir draugė“. Vis dėlto, anot M. Barnier, negalima tikėtis tokių pat ES ir JK santykių kaip dabar, todėl būtina toliau tartis dėl bendradarbiavimo transporto, skaitmeninės ekonomikos, saugumo ir gynybos, užsienio politikos bei kitose srityse.

Europos Parlamento „Brexit“ derybų koordinatorius Guy Verhofstadt (Liberalai ir demokratai, Belgija) pripažino, jog pasiektas susitarimas – „geriausias įmanomas“. Jis pabrėžė EP indėlį sustiprinant JK gyvenančių ES piliečių teises, taip pat pasiūlė įtvirtinti ateities ES ir JK partnerystę asociacijos sutartimi. Politiko teigimu, dėl „Brexit“ laimėtojų nebus – tai praradimas visoms pusėms. Jis išreiškė viltį, jog naujoji britų karta ateityje nuspręs sugrįžti į Europos šeimą.

Europos liaudies partijos atstovas Elmar Brok (Vokietija) taip pat teigė, jog pasiektas geriausias įmanomas susitarimas, kurį EP ir ES valstybės turėtų ratifikuoti, kad būtų sukelta kuo mažiau žalos ir apsaugotos piliečių teisės. Kartu jis ragino pasiekti kuo palankesnį susitarimą dėl ES ir JK ateities santykių, kad išsaugotume prieigą prie rinkų, taip pat glaudų bendradarbiavimą gynybos ir mokslo srityse. Politikas ragino ES išlikti vieningai ir nepasiduoti skaldymui iš išorės bei vidaus.

Socialistų ir demokratų atstovas Roberto Gualtieri (Italija) pažymėjo, jog jo frakcija pasirengusi ratifikuoti pasiektą susitarimą, kuris yra vienintelė galimybė išvengti chaoso. Kartu jis apgailestavo dėl JK pasitraukimo ir išreiškė viltį, kad jis nesusilpnins ES vienybės bei tolesnės integracijos. „Jei JK apsigalvotų, mūsų rankos lieka atviros“, – pridūrė kalbėtojas.

Europos konservatorių ir reformuotojų atstovas Geoffrey Van Orden (JK) teigė, jog „Brexit“ yra JK atsakas į ES norą kištis į visas gyvenimo sritis, o ES „nedarė nieko, kad jo išvengtų“. Jis kritikavo ES „nelankstumą“ ir „siaurą ideologinį požiūrį“: užuot atsižvelgusi į piliečių balsą, ji siekė „daugiau Europos“. Vis dėlto, politiko teigimu, blogas susitarimas ar jo nebuvimas turėtų neigiamų padarinių.

Žaliųjų atstovas Philippe Lamberts (Belgija) pažymėjo, jog kito galimo susitarimo nėra, ir pridūrė, kad „dabar kamuolys JK rankose“. Politikas užsiminė, jog būtų „demokratiška“ dar kartą atsiklausti tautos: jei ji nuspręstų atsisakyti „Brexit“ – ES „su džiaugsmu“ priimtų Jungtinę Karalystę atgal, įsitikinęs europarlamentaras.

Europos vieningųjų kairiųjų atstovė Gabriele Zimmer (Vokietija) nuogąstavo, jog „tvarkingas“ JK išstojimas dar nėra garantuotas, o Europos piliečiai gali būti diskriminuojami po „Brexit“, todėl itin svarbu užtikrinti piliečių teises.

Pasak Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europos frakcijos lyderio Nigel Farage (JK), pasiektas susitarimas naudingas ES, o ne JK, nes jis ir toliau ribotų pastarosios šalies nepriklausomybę, todėl JK parlamentas jo nepatvirtins. Jam pritarė ir frakcijoms nepriklausantis EP narys James Carver (JK). Savo ruožtu Tautų ir laisvės Europos frakcijos atstovas Gilles Lebreton (Prancūzija) ragino gerbti suverenų britų sprendimą.

Išstojimo sutartį dar turės patvirtinti JK parlamentas, Europos Parlamentas (EP) ir ES Taryba.

- Reklama -

Naujausi straipsniai