2024, liepos 17, Trečiadienis

Dėl trukdžių Ukrainos-Lenkijos pasienyje siunčiant humanitarinę paramą Ukrainai

reklama rubai

Aštuoni Lietuvoje rinkti Europos Parlamento nariai, priklausantys keturioms Europos Parlamento frakcijoms, EP nario Andriaus Kubiliaus inicijuotu laišku kreipėsi į Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį, išreikšdami susirūpinimą dėl nuolatinių biurokratinių kliūčių, su kuriomis Lenkijos-Ukrainos pasienyje susiduria humanitarinę ir karinę paramą Ukrainai gabenantys savanoriai ir nevyriausybinės organizacijos. 

„Nuo pat Rusijos nusikalstamos agresijos Ukrainoje pradžios tiek Lietuva, tiek Lenkija yra tarp Europos Sąjungos lyderių teikiant humanitarinę paramą Ukrainai. Nepaisant to, paramą iš Lietuvos gabenantys savanoriai ir paramą teikiančios organizacijos vis dar susiduria su nemažai problemų dėl Lenkijos pusės taikomų biurokratinių reikalavimų ir kitokių kliūčių, apsunkinančių humanitarinės paramos gabenimą. 

Tarp tokių kliūčių – sudėtingos, neproporcingos ir skirtinguose Lenkijos-Ukrainos sienos kirtimo punktuose nevienodai taikomos taikomos deklaravimo, dokumentų pildymo ir pateikimo taisyklės, paramą gabenančių subjektų prilyginimas komerciniams pervežėjams, ne Lenkijos subjektų diskriminavimas, nemandagus elgesys paramą gabenančių asmenų atžvilgiu, ir kita.

Dėl šių kliūčių pailgėja paramos gabenimo laikas, patiriama materialinių nuostolių, o kai kuriais atvejais parama net nepasiekia gavėjų. Tokia situacija yra nepriimtina nei politiškai, nei moraliai“, – sako laišką inicijavęs Andrius Kubilius.

Europos Parlamento nariai ragina Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministrą inicijuoti derybas su Lenkijos užsienio reikalų ministru dėl šių klausimų sprendimo, o tokiu būdu problemų išspręsti dvišaliu formatu nepavykstant – klausimą kelti Europos Sąjungos institucijose.  

Laišką Lietuvos užsienio reikalų ministrui pasirašė EP nariai, priklausantys Europos liaudies partijos frakcijai (Rasa Juknevičienė, Andrius Kubilius, Paulius Saudargas), Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijai (Vytenis Andriukaitis ir Vilija Blinkevičiūtė), frakcijai „Renew Europe“ (Petras Auštrevičius ir Dainius Žalimas), Žaliųjų frakcijai (Virginijus Sinkevičius).

Lietuvoje rinkti Europos Parlamento nariai nuo 2023 metų birželio bendradarbiauja su keliomis Lietuvos NVO, gabenančiomis paramą į Ukrainos Chersono srities Tiahynkos hromadą, turinčių istorinių sąsajų su Lietuvos didžiąja kunigaikštyste ir nukentėjusia Rusijai sunaikinus Nova Kachovkos hidroelektrinę. 

 

- Reklama -

Naujausi straipsniai