A.Kubilius
Stiprus Ursulos von der Leyen metinis pranešimas Europos Parlamente “State of the Union adress”. Pati Ursula ir visos Europos Komisijos moterys atėjo pasipuošę mėlyna/geltona spalvų kostiumėliais. Šalia Ursulos von der Leyen salėje ir Olena Zelenska. Nuo pat pradžių tapo aišku, kad kalbos pagrindinis akcentas bus Ukraina.
Keletas pagrindinių geopolitinių akcentų:
• Europa dešimtmečiais darė klaidą, neįsiklausydama į Baltijos šalių, Lenkijos, Centrinės ir Rytų Europos perspėjimus dėl Rusijos.
• Putinas – pralaimės. Ukraina ir Europa – laimės.
• ES įsipareigojimas Ukrainos narystei Europos Sąjungoje: “Ukraina – Jūs (kartu su Moldova ir Sakartvelo bei Vakarų Balkanais) esate Europos Sąjungos ateitis. Be jūsų Europos Sąjunga yra neužbaigta”. Pradžioje – ES Bendros Rinkos privalumai nedelsiant.
• ES plėtra yra neįmanoma be Europos Sąjungos reformų, perėjimo prie kvalifikuotos daugumos balsavimo, todėl sutarčių peržiūrai bus kviečiamas Konventas.
• Demokratijos prioritetas. “Turime kovoti už demokratiją. Bus pasiūlytas Paktas
Demokratijai Ginti (Defence of Democracy Pact)”. Europinis Magnitskio Aktas bus papildytas ir korupcijos nusikaltimais.
Visa tai – tiek dėl Ukrainos, tiek dėl ES plėtros ar dėl Demokratijos gynybos mes kalbėjome paskutinį dešimtmetį, tai siūlėme ir to reikalavome (net Demokratijos Gynybos Pakto pagrindines nuostatas dar 2021 metais surašėme), dabar atsiveria galimybė tai paversti realybe.
Būtų strateginė klaida tokia galimybe nepasinaudoti!
Viskas – tik dėka Ukrainos pergalių!
Slava Ukrainy!
Print Friendly, PDF & Email