2024, liepos 18, Ketvirtadienis

Valstybinių miškų urėdija miškų savininkus kviečia pasirūpinti savo mišku

reklama rubai

Valstybinių miškų urėdija jau šį pavasarį kviečia privačių miškų savininkus įsigyti kokybiškų miško sodmenų, išaugintų iš selekciškai atrinktų ir genetiškai patikimų sėklų bei sudaryti ilgalaikes miško sodmenų pirkimo – pardavimo sutartis. 

„Visus, norinčius įsigyti kokybiškų pušies, eglės, beržo, ąžuolo, juodalksnio, liepos, maumedžio ir kitų rūšių medžių ar krūmų sodmenų, kviečiame kreiptis į artimiausio regioninio padalinio medelyną“, – sakė Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė.

Valstybinių miškų urėdijos medelynuose kasmet auginama apie 50 mln. vienetų sodmenų.

Tam, kad miško sodinimo darbai vyktų sklandžiai ir kasmet būtų išauginamas reikiamas kiekis kokybiškų miško sodmenų – ruošiamasi jau prieš keletą metų: eglių sėklos kaupiamos 7 metams, pušų – 3 metams, o lapuočių sėklos 2-3 metams. VMU puoselėja miško sėklinės bazės objektus, užimančius 1509 ha ir 182 sėklines plantacijas, užimančias 931 ha. Iš jų renkamos selekciškai atrinktos ir genetiškai patikimos sėklos, iš kurių auginami kokybiški miško sodmenys.

Valstybinių miškų urėdijos specialistai mišką sodinti pataria tik kokybiškais miško sodmenimis, kurių galima įsigyti VMU medelynuose, jų kontaktus bei papildomą informaciją apie sodmenų kiekį rasite www.vmu.lt.

Parduodami sodmenys bus atrinkti ir išrūšiuoti, patrumpintomis ir apsaugotomis nuo išdžiūvimo šaknimis: medelynuose medelių šaknys mirkomos į specialius mišinius, apsaugančias jas nuo išdžiūvimo. Šaknys turi sudaryti ne mažiau kaip trečdalį antžeminės medelio masės. Esant poreikiui, medelynas įsigytus sodmenis atveža pirkėjui.

Norint apsaugoti augalo šaknis nuo išdžiūvimo, Įsigytus sodmenis reikėtų vežti sudėtus į maišus ar pakuotes – esant poreikiui, sodmenis į specialius maišus įdės VMU darbuotojai arba, pirkėjui pageidaujant, sodmenis parduos su tara. Sodmenis geriausia parsivežti sodinimo dieną. Parsivežus anksčiau, reikėtų prikasti pavėsyje, kad šaknys būtų po žeme ir, jei reikia, papildomai pridengti medelius nuo tiesioginių saulės spindulių. Sodinimo duobutė turi būti ne mažesnio gylio nei sodinamo medelio šaknų ilgis, kad šaknys sodinant neužsilenktų. Medelius reikia sodinti ne giliau kaip iki šaknies kaklelio, aplink pasodintą medelį žemę reikia gerai suspausti, kad prie šaknų neliktų oro tarpų.

Kirtavietėse ir želdintinose miško aikštėse miškas turi būti atkurtas ne vėliau kaip per trejus metus. Miškas laikomas atkurtu tada, kai želdinių ir žėlinių kokybė atitinka aplinkos ministro tvirtinamų Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatų reikalavimus.

VMU tuo pačiu ragina sudaryti išankstines miško sodmenų įsigijimo sutartis – tai palengvintų išauginamų sodmenų planavimą medelynams bei užtikrintų privačių miškų savininkams reikiamus sodmenis gauti laiku.

Ankstesnis įrašas
Sekantis įrašas
- Reklama -

Naujausi straipsniai