2024, gegužės 23, Ketvirtadienis

Vaikų saugumas vasaros stovyklose – į ką tėvams vertėtų atkreipti dėmesį jau dabar

Nedaug likus iki mokslo metų pabaigos, tėvai jau pradeda rūpintis, ką vaikai galėtų veikti vasarą. Viena populiariausių veiklų yra vaikų vasaros stovyklos, kurių pasirinkimas itin gausus. Visgi, aktyvus vaikų laisvalaikis gali būti lydimas ir nelaimingų nutikimų – sutrenkimų, kritimų bei kitų traumų. Ar tikrai kiekvienas suaugęs, išlydintis savo vaiką į vasaros stovyklą, pasidomi bei pasirūpina jų saugumu iš anksto? O galbūt tai turėtų padaryti vasaros stovyklų rengėjai?

Traumų gydymas siekia ir tūkstantį eurų

Artėjant vasarai, tėvai pradeda ieškoti galimybių, kaip vaikams ne tik linksmai, bet ir kryptingai praleisti kasmetines atostogas. Vaikų vasaros stovyklos tam puikiai tinka, o jų pasirinkimo daug tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Nors nuo visų nelaimingų nutikimų vaikų apsaugoti neįmanoma, tačiau Artūras Juodeikis, draudimo bendrovės atstovas, pastebi, kad yra dalykų, į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis vasaros stovyklas.

„Stovyklų metu nutinka įvairiausių traumų, o joms atlyginti skirtos sumos ne visada vaikiškos. Pavyzdžiui, praėjusiais metais vaikas nukrito nuo lyno, paslydo ant žolės ir krito, dar vienas akivaizdus atsitiktinis įvykis, nuo kurio niekas nėra apsaugotas – vaikas bėgdamas užkliuvo už kelmo ir griuvo.

Tokie ir panašūs įvykiai vaikams nutinka tikrai gana dažnai, ypač stovyklų metu kai daugiau judėjimo, didesni vaikų būriai. Kalbant apie sumas – išmoka stovyklose patirtoms traumoms padengti gali siekti ir 1 tūkst. eurų“, – teigia Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas.

Jis prideda, kad be jokios abejonės kiekvienas stovyklos organizatorius siekia, jog vaikai būtų saugūs, tačiau visko pasitaiko, todėl verčiau apsauga pasirūpinti iš anksto – tai gali padaryti patys stovyklų rengėjai arba tėveliai.

Auga stovyklų organizatorių poreikiai

Anot eksperto, reikėtų pasidomėti, kokios yra apsaugos galimybės stovyklos metu – ar vaikai bus apdrausti nuo nelaimingų nutikimų, o galbūt tuo reikia pasirūpinti patiems atskirai.

„Kasmet matome, kad vaikai laiką leisdami vasaros stovyklose patiria įvairias traumas. Tai įvertindamos, pačios stovyklos kreipiasi dėl galimybės apsaugoti vaikus pamainų metu. Pernai per vasarą apdraudėme beveik 12 tūkst. stovyklaujančių vaikų, kurių draudimu pasirūpino atsakingi vasaros stovyklų organizatoriai“, – skaičiais dalinasi Artūras Juodeikis.

Kaip teigia ekspertas, draudimas vis dažniau būna įskaičiuotas į stovyklos kelialapio kainą, pastebima, kad stovyklų atstovai kasmet jaučia vis didesnį poreikį drausti vaikus ir kuria saugią ir atsakingą aplinką. Džiugu, kad kiekvienais metais daugėja ne tik stovyklų pasirinkimas, tačiau ir stovyklų atstovų sąmoningumas – 2021 metų vasarą buvo apdrausta virš 10,5 tūkst. vaikų, kai tuo tarpu 2020 metais – 6 tūkst. vaikų.

Saugumas – prioritetas

Apie patirtį, organizuojant vasaros stovyklas vaikams, pasakoja ir Sostinės vaikų ir jaunimo centro (SVJC) atstovė.

„Šiais metais organizuojame 10 dienos stovyklų ir tiek pat kūrybinių bei judrių edukacijų. Didžioji jų dalis – aktyvios, su gausybe žaidimų, žygių, sportinių ar skautiškų pramogų mieste bei gamtoje.

Natūralu, kad stovyklų metu gali nutikti visko. Įprastai tie nutikimai galiausiai sukelia juoką, bet vaikų saugumas yra mūsų prioritetas, todėl stengiamės jį užtikrinti visais būdais“, – pasakoja Augustina Palionytė, SVJC stovyklų organizatorė, Jaunimo skyriaus projektų vadovė.

Kaip ji teigia, organizatoriams svarbu ne tik teikti kokybiškas paslaugas, bet ir užtikrinti visapusišką saugumą veiklų metu.

„Būtent todėl visus mūsų organizuojamose stovyklose dalyvaujančius vaikus prevenciškai draudžiame nuo nelaimingų atsitikimų, kad ir kokie jie bebūtų – taip ramiau ir mums, ir vaikų tėveliams“, – sako Augustina Palionytė.

Prieš stovyklas – pokalbis apie saugų elgesį

Kaip sako ekspertas, visų pirma būtina su pačiais vaikais pasikalbėti apie saugų elgesį, tam tikras situacijas bei rodyti tinkamą pavyzdį.

„Su vaikais svarbu aptarti kaip saugoti save ir šalia esantį. Prisiminti pirmosios pagalbos pagrindus, svarbiausių pagalbos tarnybų numerius, pasimuliuoti situacijas, kurios gali nutikti stovyklų metu, kai gali prireikti pagalbos.

Natūralu, kad nutinka įvairių traumų, kaip kad nubrozdinimai, įsipjovimai, kartais ir lūžiai ar išnirimai. Reikėtų nepamiršti, kad itin aktyvios vasarą būna ir erkės, todėl jų platinamų ligų susirgimų taip pat pasitaiko“, – sako Artūras Juodeikis.

- Reklama -

Naujausi straipsniai