TS-LKD skyrius

Vakar vykęs TS-LKD Panevėžio skyriaus visuotinis susirinkimas ne tik pasirinko kandidatą į Panevėžio miesto merus, bet ir priėmė rezoliuciją “Dėl sovietinių paminklų ir simbolių”. Publikuojame jos tekstą.

“Prasidėjus karui Ukrainoje, daugelyje Europos valstybių ir Lietuvos savivaldybių imtasi demontuoti sovietinę armiją šlovinančius paminklus, bet Panevėžio miesto valdžiai istorinis teisingumas nėra svarbus. Po 32 nepriklausomos Lietuvos metų sovietiniai stabai mūsų mieste vis dar stovi, ir valdantieji, net ir raginami, neskuba jų nugriauti.

Šių metų balandžio mėn. 22 d. Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija, raštu kreipėsi į Panevėžio merą, administracijos direktorių ir miesto tarybą, prašydama nebedelsti ir kuo skubiau priimti sprendimus dėl sovietinių paminklų demontavimo. Kultūros paveldo departamento (KPD) prie Kultūros ministerijos nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba patikslino nurodytų objektų vertingąsias savybes ir paaiškino, kad nurodytose teritorijose esantiems įvairiems mažosios kraštovaizdžio architektūros statiniams ir vaizduojamojo meno formų elementams paveldosaugos reikalavimai netaikomi. Teisinių kliūčių istoriniam teisingumui atstatyti nėra. Miesto taryba prieš mėnesį vienbalsiai pritarė sprendimui Dėl sovietinių paminklų ir simbolių demontavimo Panevėžio miesto savivaldybės teritorijoje. Panevėžio valdantiejį nebeturi jokių priežasčių vilkinti sovietinių paminklų demontavimą.

Matant šiuo metu Ukrainoje vykdomus brutaliausius nusikaltimus žmonijai, akivaizdu, kad šiandieniai okupantai yra perėmę sovietų armijos palikimą, todėl Antrojo pasaulinio karo okupantus garbinantys paminklai skirti ir šių dienų kraugeriams šlovinti.

Dar kartą pabrėžiame, kad šių paminklų naratyvas yra sovietinės propagandos priemonė, niekaip nederanti nei su mūsų valstybės vertybėmis, nei su demokratijos principais. Jų buvimas daugelį metų žeidė ir menkino Sibiro gulaguose kentėjusių žmonių ir visos mūsų tautos savigarbą. Sovietinę armiją šlovinantys simboliai negali būti gerbiami tos pačios armijos kadaise okupuotoje šalyje. Ypač dabar, kai rusų okupantai tais pačiais brutaliais metodais vykdo ukrainiečių tautos genocidą. Kai pamokos neišmokstamos, istorija kartojasi. Argi galėtume įsivaizduoti, kad kur nors nuo vokiškojo fašizmo nukentėjusioje visuomenėje būtų garbinami fašistinės ideologijos simboliai?

Pačiame Panevėžio miesto centre ir kitose vietose esantys paminklai kruvinosios armijos „išvaduotojams“ niekaip nedera gražiai išpuoselėtose miesto erdvėse. Esame tikri, kad moralinis teisingumas panevėžiečiams nemažiau svarbus, nei šviečiantys fontanai, todėl Panevėžio miesto savivaldybės merą ir administraciją dar kartą primygtinai raginame kuo skubiau nugriauti sovietinę armiją garbinančius paminklus.”

Rezoliuciją pasirašė TS-LKD Panevėžio miesto skyriaus pirmininkė – Rasa Juknevičienė

Nuotr. aut. Klaudijus Kairys.

Print Friendly, PDF & Email