2024, liepos 15, Pirmadienis

Socialinė kampanija „Duoti ar neduoti?“ keliauja po Lietuvos ligonines

reklama rubai

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bendradarbiaudama su Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) vykdo socialinę kampaniją „Duoti ar neduoti?“. Kampanijos tikslas – skatinti dialogą tarp medikų ir pacientų, atkreipiant dėmesį į skaidrumo svarbą medicinos sektoriuje ir kyšių sukeliamas neigiamas emocijas. Visus metus įvairiose šalies ligoninėse medikai ir pacientai bus kviečiami ne tik išvysti stendą, kuriuo siekiama atskleisti smulkiosios korupcijos gydymo įstaigose žalą, bet ir išreikšti savo nuomonę, kaip elgtis, kai susiduriama su kyšio provokavimu ar siūlymu.

„Džiugu, kad pristatant stendą atvyko toks gausus svečių ir partnerių būrys, nes tiek kuriant, tiek griaunant dalyvauja dvi pusės, todėl be partnerių pagalbos būtų sunku kurti tą geresnę ir šviesesnę sveikatos apsaugą Lietuvoje bei kovoti su tomis negerovėmis, kurių deja dar turime. Naivu sakyti, kad jokių apraiškų nevyksta Panevėžyje, nors dedame daug pastangų. Santykiai tarp paciento, jo giminių, artimųjų ir gydytojo išlieka problema. Vis dėlto mus džiugina, kad tendencija yra mažėjanti, bet norėtųsi dar didesnio proveržio, kad pacientai, ir jo artimieji gydytojui atsidėkotų dideliu, nuoširdžiu žodžiu – ačiū. Linkiu gydytojams atsakingai dirbti nelengvą savo darbą, o pacientams kantrybės ir šypsenų, kuri būtų geriausia padėka“, – sakė Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas.

„Šia kampanija siekiame skatinti diskusiją tarp medikų ir pacientų, norime parodyti, kad kiekvienas gali prisidėti stiprinant skaidrumą sveikatos apsaugos sektoriuje, o kyšio reikalavimas ar davimas dažnai sukelia negatyvias emocijas, medikui toks elgesys gali pasirodyti kaip nepasitikėjimas juo ir jo kompetencijomis“, – sakė STT Antikorupcinio švietimo skyriaus vadovas Benas Aldakauskas.

„Kalbant apie Lietuvoje vis dar aktualią kyšių kultūrą, turėtume žvelgti giliau ir ieškoti priežastinių veiksnių. Nors pacientai dažnai deklaruoja kyšius kaip padėką, tiek jie patys, tiek kyšį imantys gydytojai supranta, kad siekiama asmeninės naudos: pacientai siekia greitesnių paslaugų ar daugiau dėmesio, gydytojai – materialinės naudos. Atsiradus kyšiui, paciento ir mediko tarpusavio pasitikėjimas yra sumenkinamas, o savo darbą nuoširdžiai atliekantiems gydytojams brukamas kyšis sukelia liūdesio, nusivylimo, nuvertinimo ar net pažeminimo jausmus. Kad viso to išvengtume, svarbu išgirsti ir suprasti abi puses bei tobulinti visą sveikatos sistemą taip, jog šių problemų neliktų“, – sakė Jaunųjų gydytojų asociacijos atstovė Viktoria Linkis.

STT inicijuoto tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2022 / 2023“ duomenimis, su didžiausia kyšio prievartos rizika gyventojai susiduria miestų ir rajonų ligoninėse bei klinikose. Socialine kampanija „Duoti ar neduoti?“ siekiama kalbėti ne tik apie smulkiosios korupcijos daromą žalą, bet ir apie medikų bei pacientų patiriamas neigiamas emocijas. Kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl interpretacijos gali būti įvairios – galbūt medikas tikrai tikisi kyšio, o gal tai yra neteisingai suprasta situacija. Todėl tiek medikams, tiek pacientams labai svarbu įvertinti aplinkybes tinkamai, nes teisingas problemos sprendimas – sąmoningas pasirinkimas kyšio neduoti ir jo nereikalauti.

Stendą iki 2023 m. gruodžio 8 d. galėsite pamatyti Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, adresu Smėlynės g. 25.

- Reklama -

Naujausi straipsniai