rotary

Prieš keletą savaičių 4 rotariečiai iš Panevėžio įvykdė daugeliui žmonių sunkiai įsivaizduojamą misiją – surado, nupirko ir patys į Ukrainą nuvairavo 4 ugniagesių automobilius. Nors kelionę trumpam sustabdė už keliasdešimties kilometrų sprogusi rusų raketa, lietuviams pavyko sėkmingai perduoti 150 tūkst. eurų vertės krovinį Mykolajivo ir Charkivo ugniagesiams.

„Jau daug metų mes draugaujame su vienu Charkivo Rotary klubu, kuris prasidėjus karui teikia humanitarinę pagalbą sunkiai besiverčiantiems ir  per karą namus praradusiems gyventojams bei kariams. Prieš keletą mėnesių iš jų sulaukėme klausimo, ar galėtume padėti nupirkti ir pristatyti ugniagesių automobilių. Per karą  Ukrainoje žuvo daug ugniagesių, sunaikinta apie 1500 gaisrinių automobilių. Ypač sudėtingoje situacijoje atsidūrė nuolat apšaudomi Charkivo ir Mykolajivo miestai. Ugniagesiai čia nuolat turi skubėti gesinti raketų sukeltų gaisrų ir gelbėti žmones, tačiau turimų priemonių nebepakanka. Nedelsdami ėmėme domėtis, kaip ir kur galėtume ugniagesių mašinas nupirkti“, – pasakoja Panevėžio Rotary klubo narys Algimantas Lukoševičius.

Pirmas klausimas, kurį teko skubiai spręsti – kur gauti didelę sumą lėšų šiam brangiam pirkiniui. Supratę, kad greitai surinkti šimtatūkstantinės sumos Lietuvoje gali nepavykti, Panevėžio rotariečiai kreipėsi į organizacijos narius kitose šalyse ir kartu su JAV, Norvegijos, Danijos, Indijos Rotary apygardomis  parengė projektą, kuriam pavyko gauti 150 tūkst. eurų dotaciją iš tarptautinės Rotary organizacijos specialaus fondo.

Ugniagesių automobilių, kuriuos galėtų įsigyti Lietuvoje, rotariečiai nerado, tad paieškas tęsė kaimyninėje Lenkijoje.

„Susisiekėme su viena Lenkijos įmone, kuri gamina ir atlieka techninę specialaus transporto priežiūrą. Už 150 tūkst. eurų šios įmonės atstovai mums pasiūlė 3 nenaujus ugniagesių automobilius, tačiau gerai pasiderėję gavome didelę nuolaidą ir nupirkome net 4 automobilius. Šias transporto priemones Lenkijos įmonė restauravo, suteikė dvejų metų garantiją ir pažadėjo pristatyti iki sienos su Ukraina“, – apie derybas su Lenkijos įmone pasakoja Algimantas.

Sutartą dieną 4 Panevėžio Rotary klubo nariai sėdo į automobilį ir leidosi į kelionę link Ukrainos ir Lenkijos pasienio. Atvykę į vietą lietuviai sužinojo, kad Lenkijos įmonės vairuotojai ugniagesių automobilių į Ukrainą nevarys.

„Susitikome su Lenkijos įmonės atstovais aikštelėje maždaug 10 km nuo Ukrainos sienos, kur buvo atgabenti ugniagesių automobiliai. Mums juos aprodė, kaip viskas veikia, kokią svarbią informaciją turėtume perduotu ukrainiečių ugniagesiams, ir kadangi lenkų įmonės vairuotojai dėl didelės rizikos atsisakė gabenti automobilius per Ukrainos teritoriją, mes patys – keturi panevėžiečiai  ir Lenkijos įmonės vadovas – sėdome į gaisrines mašinas ir leidomės į kelią“, – pasakoja A. Lukoševičius.

Tai, jog kelionės Ukrainoje labai pavojingos, teko įsitikinti ir panevėžiečiams. Ukrainos pasienio punkte, kuriame įrengtas žaliasis koridorius humanitarinei pagalbai, lietuviams teko praleisti daugiau kaip 5 val. Muitinės darbą kelioms valandoms nutraukė rusų raketų ataka.

„Tą dieną, kai mes keliavome, rusai intensyviai atakavo Lvivą ir jo apylinkes. Mes buvome vos už 50 kilometrų nuo vietos, kur sprogo raketos. Jos pažeidė elektros tinklus, todėl dingo elektra ir muitinės poste. Teko laukti keletą valandų, kol elektros tiekimas buvo atstatytas ir muitininkai galėjo baigti tvarkyti dokumentus ir patikrą“, – prisimena Algimantas.

Daugiau kaip 5 valandas pasienio poste praleidę lietuviai, pirmųjų padėkų už gabenamą svarbią  paramą sulaukė iš Ukrainos muitininkų, kurie teigė, kad ugniagesių technika – itin reta, bet  labai vertinga pagalba gelbėtojams.

„Muitinėje be mūsų nedidelės kolonos buvo dar ir prancūzų grupė, kuri į Ukrainą gabeno greitosios pagalbos automobilius. Stebėjomės, kad už jų vairų buvo vien jaunos merginos, o su jomis tik vienas vaikinas, kuris tvarkė dokumentus“, –  pasakoja Algimantas.

Ugniagesių automobilius lietuviai nuo sienos nugabeno į vietovę, netoli Lvovo, kur juos perdavė Mykolajivo ir Charkivo gaisrininkams, kurie išvydę atgabentą techniką neslėpė džiaugsmo ašarų.

„Susitikę su ugniagesiais ir sėkmingai perdavę gaisrinės automobilius, jautėmės tarsi po didžiausių atlaidų. Ukrainos ugniagesiai teigė, kad jiems praverčia bet kokia pagalba – jie pasirengę patys susiremontuoti net ir seną techniką. Jie mums sakė: „duokite bet ką, mums viskas tinka“. Tad dabar kalbamės su Lenkijos įmonėmis, gaminančiomis specialųjį transportą, gal kaimyninėje rinkoje pavyktų rasti daugiau panaudotų gaisrinių automobilių, kuriuos būtų galima nupirkti ukrainiečiams, jei atsirastų daugiau rėmėjų ir pavyktų surinkti reikiamą sumą“, – sako A.Lukoševičius.

Šiuo metu, pasak, Algimanto, ukrainiečiai labiausiai prašo elektros generatorių, šiltų rūbų, kad galėtų išgyventi miestuose, kurie liko be elektros, šildymo, vandens.

„Nupirkti generatorių, kurių trūksta ir ligoninėms, ir gyventojams, šiandien tapo labai sudėtinga misija. Rinkoje jų beveik nebėra, be to, ir kainos labai išaugo. Generatorių paieška užsiima visi Rotary klubai Lietuvoje. Taip pat norime kuo skubiau suorganizuoti šiltų rūbų ir avalynės siuntą ukrainiečiams. Jau suradome tiekėją Italijoje, tad netrukus galėsime didelę žieminių rūbų ir avalynės siuntą perduoti rotariečiams Ukrainoje. Taip parama greičiau pasieks gyventojus“, – sako A. Lukoševičius.

Print Friendly, PDF & Email