2024, kovo 29, Penktadienis

Pasaulinio lygio violončelininkų trio koncertuos Lietuvoje

Liepos 2 dieną Biržų rajono Kilučių ežero pusiasalyje legendinę britų roko žvaigždę Chrisą Normaną apšildys unikali Latvijos styginių instrumentų grupė „Melo-M“ .   Skrybėles prieš  kaimyninės šalies muzikantus nukėlė ir jų vyresnieji broliai – suomių violončelininkai „Apocalyptica“, kuriems latvių pasirodymas paliko įspūdį.

Trys violončelininkai

Latvijos sostinėje Rygoje gyvenantys trys „Melo-M“ grupės nariai – Janis Pauls, Karlis Auzanas ir Mikelis Dobicins – groja itin subtiliu styginiu instrumentu – violončele. Šių instrumentų stygomis išgaunamos melodijos prilygsta tikrai muzikos revoliucijai. Kaip rašoma oficialiame grupės „Melo-M“ tinklalapyje, violončelininkų atliekamas repertuaras, jų įtraukianti programa yra labai plati – nuo klasikinių kūrinių, iki įvairių šalių etno motyvais paremtos muzikos, roko, pop kūrinių interpretacijos.  Pripažinimą latvių trio pelnė išraiškingai atlikdami įvairiausių stilių muzikos kūrinius: nuo suomiškos polkos, airiško džigo bei graikiško sirtakio iki „Coldplay“ hito „Clocks“, grupės „Black Eyed Peas“ superkūrinio „I gotta feelin‘“, „Europe“ legendinio „Final Countdown“ ir daugybės kitų.

„Mūsų grupė susikūrė 2005 metais.  Visi trys mes esame profesionalūs muzikantai, baigę Latvijos muzikos akademiją. Kiekvienas iš mūsų trejeto yra grojęs aukšto lygio simfoniniuose orkestruose“, – pasakoja K. Auzanas. „Melo-M“ nariai mokėsi iš stipriausių meistrų, jie skynė laurus tarptautiniuose konkursuose, rengė koncertus su simfoniniais orkestrais. Jiems plojo pilnos koncertų salės Europoje, Azijoje, Afrikoje, JAV. Skrybėles prieš „Melo-M“ nukėlė ir jų vyresnieji broliai – suomių violončelininkai „Apocalyptica“.

Pasak „Melo-M“ grupės vadovo, tada, kai buvo kuriama grupė, jis tiesiog turėjo idėją klasikiniu instrumentu groti šiuolaikinę muziką ir žinojo, kaip tą idėją įgyvendinti.  Viskas pasiteisino su kaupu – „Melo M“ koncertuoja ne tik Latvijoje, bet ir už jos ribų. Koncertų, anot K. Auzano, nestinga, o pandemijos laikotarpį jie irgi išnaudojo prasmingai ir darbingai – tiesiog buvo daugiau laiko repeticijoms.

Garsiausi  Baltijos šalyse violončelininkai renka sausakimšas koncertų, arenų, klubų sales. „Nežinau paslapties, kodėl taip yra“, – šypsosi pašnekovas. „Kiekvienas žmogus muziką priima ir suvokia savaip. Mums smagu, kad klasikinis instrumentas klausytoją išvaro iš proto gerąja prasme: koncertų dalyvis įsitraukia į muziką, stygomis išgaunamą melodiją jie atpažįsta kaip savo mėgiamą muziką, įprastai grojamą visai kitais instrumentais. O ir mes, trys muzikantai, su žiūrovais viską darome kartu. Juk ir mūsų tinklalapyje rašoma: garsas, kuris susieja, muzika, kuri neturi ribų“.

Biržuose skambės geriausias repertuaras

Pasaulyje nėra daug violončelininkų grupių, o „Melo-M“ yra tokia vienintelė grupė Rytų Europoje.

„Pilnas grupės pavadinimas yra „Melody – Mania“, taigi pavadinimą mes kildiname iš žodžio melomanija. Man atrodo, kad tai nusako visą mūsų grojimo esmę – galime, norime ir grojame violančelėmis beveik viską. Mums nėra neįmanomų kūrinių“, – kalba K. Auzanas.

Grupės lyderis K. Auzanas – profesionalus kompozitorius, rašantys muziką teatrui ir kino filmams. Lietuvos kultūros gurmanams jo vardas turėtų būti žinomas – K. Auzanas yra Klaipėdos valstybinio dramos teatro spektaklio „Saulės vaikai“ (2020 m.) kompozitorius. Jis taip pat režisieriaus Tomo Vengrio 2019 metais pastatyto vaidybinio kino filmo „Gimtinė“ kompozitorius.

„Muzika mums yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis. Aš ją kuriu, Janis dainuoja operoje, Mikelis – muzikos pedagogas. Aš pats groju ne tik violončele, bet ir gitara. O paskutiniu metu mūsų grupėje skamba violančelėmis atliekama ir mano kūrybos muzika“.

K.Auzanas, „Melo-M“ grupės įkūrėjas ir lyderis, Lietuvą vadina antrąja po Latvijos šalimi, kurioje jie daugiausia koncertuoja. Pasak muzikanto, Lietuvoje jie turi daug draugų, mūsų šalies publika jiems yra pažįstama. Liepos 2 d. Biržuose jie žada atlikti laiko ir žiūrovų patikrintą  repertuarą – nuo savos kūrybos violončelėmis atliekamos muzikos iki etno motyvais paremtų kūrinių, pop ir roko muzikos interpretacijų.

„Scenoje visą efektą sukuria trys vienodi klasikiniai instrumentai ir daugeliui tai būna labai didelis netikėtumas. Džiaugiamės kiekvienu savo pasirodymu, kuriam skiriame visas savo jėgas, mintis ir laiką“, – pokalbį baigia ir biržiečius į „Melo-M“ grupės pasirodymą liepos 2 d. kviečia K. Auzanas.

Grupės „Melo-M“ archyvo nuotr.

- Reklama -

Naujausi straipsniai