San Sebastiano tarptautiniame kino festivalyje (Ispanija) įvyko naujausio Šarūno Barto filmo „Sutemose“ („In the Dusk“) pasaulinė premjera. Lietuvių režisieriaus filmas pristatomas pagrindinėje konkursinėje programoje tarp tokių kino pasaulio žvaigždžių kaip Woody Allenas, Thomas Vinterbergas, Francois Ozonas, Mattas Dillonas ir kitų. Anksčiau „Sutemose“ buvo įtrauktas į Kanų festivalio oficialią programą, tačiau šis renginys neįvyko dėl COVID-19 pandemijos.

Spaudos konferencijoje paklaustas, kodėl šįkart ėmėsi istorinės temos, nors ankstesniuose savo filmuose dažniausiai nagrinėjo šiuolaikines aktualijas, Š. Bartas sakė: „Tai – mano istorija, mano šalies istorija, su kuria esu glaudžiai susijęs. Beveik tuo pačiu metu, kai gimiau, Lietuvoje buvo nužudytas paskutinis partizanas. Mano seneliai ir proseneliai vaikystėje nuolat apie tai kalbėjo. Ilgą laiką buvome Sovietų Sąjungos narve ir tai išliko aktualia tema: okupacija, nepriklausomybės praradimas… Visa tai man buvo labai artima, galbūt pernelyg artima, kad būčiau sukūręs tokį filmą anksčiau. Prisibijojau šios temos, nelengva apsispręsti kalbėti apie savo šalies istoriją, tai labai skausminga.“ Lietuviai „Sutemose“ pamatė pirmieji – jis mūsų kino teatruose buvo rodomas 2019 metų pabaigoje ir į kino sales visoje Lietuvoje sutraukė daugiau nei 12 000 žiūrovų.

„Sutemose“ istorija aktuali ir užsienyje

„Sutemose“ – tarptautinis projektas, kurio gamyboje, be Lietuvos, dalyvavo Prancūzija, Čekija, Serbija, Portugalija ir Latvija. Viena iš filmo prodiuserių Janja Krajl spaudos konferencijoje teigė, kad nors filme kalbama apie vienos konkrečios šalies, Lietuvos, istoriją, tačiau filmo siužetas ir pasipriešinimo okupacijai idėja bei su ja susiję klausimai yra artimi ir svarbūs visoms prie filmo gamybos prisidėjusioms šalims.

Filmas susilaukė ir didelio kino platintojų susidomėjimo: kompanija „Vitrine“ įsigijo filmo rodymo teises Ispanijoje, o „HBO Europe“ – Rytų ir Vidurio Europoje bei Balkanų šalyse: Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Kroatijoje, Slovėnijoje, Serbijoje, Kosove, Juodkalnijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Šiaurės Makedonijoje bei Bulgarijoje. Po pasaulinės premjeros San Sebastiane, „Sutemose“ toliau keliaus į „Transatlantyk“ festivalį Katovicuose (Lenkija), reikšmingiausią Azijos kino festivalį Busane (Pietų Korėja) Haifos tarptautinį kino festivalį (Izraelis) ir kt. „Sutemose“ taip pat planuojama rodyti Prancūzijos, Ispanijos, Serbijos, Portugalijos ir Latvijos kino teatruose.

Tarptautinės žiniasklaidos dėmesys

„Sutemose“ susilaukė didelio ispanų žiniasklaidos bei tarptautinių kino leidinių dėmesio. „Screen Daily“ kino kritikas Jonathanas Romney filmo apžvalgoje Š. Bartą vadina „autorių autoriumi“ ir „Sutemose“ lygina su garsiąja Elemo Klimovo karine drama „Eik ir žiūrėk“ („Come and see“, 1985).

Filmo „Sutemose“ gamybą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras.
Filmo anonsas: https://www.youtube.com/watch?v=GBuYY0dBg5s

Š. Bartas – pripažintas kino kūrėjas, kurio darbai buvo rodomi visuose svarbiausiuose pasaulio kino festivaliuose: „Šerkšnas“ (2017), „Ramybė mūsų sapnuose“ (2015) ir „Septyni nematomi žmonės“ (2005) pristatyti Kanų kino festivalio paralelinėje programoje „Dvi režisierių savaitės“; „Namai“ (1997) ir „Mūsų nedaug“ (1996) dalyvavo oficialioje Kanų kino festivalio programoje „Ypatingas žvilgsnis“; „Eurazijos aborigenas“ (2010) ir „Trys dienos“ (1991) rodyti Berlyno paralelinėje programoje „Forum“; „Laisvė“ (2000) – Venecijos kino festivalio pagrindinėje konkursinėje programoje; „Koridorius“ (1994) – Berlyno kino festivalio oficialioje programoje „Panorama“.

Studija Kinema

Print Friendly, PDF & Email