2024, kovo 2, Šeštadienis

Panevėžio mero R. M. Račkausko ir jo patarėjos G. Maskoliūnienės baudžiamoji byla perduota iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2023 m. gruodžio 13 d. pagal Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros prokuroro kasacinį skundą išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Lietuvos apeliacinis teismas panaikino Šiaulių apygardos teismo apkaltinamąjį nuosprendį ir priėmė naują nuosprendį – Rytis Mykolas Račkauskas ir Gintarė Maskoliūnienė pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 228 straipsnio 2 dalį išteisinti, nes nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

Išteisinamajame nuosprendyje apeliacinės instancijos teismas konstatavo, kad nors byloje pasitvirtino R. M. Račkauskui ir G. Maskoliūnienei inkriminuotos faktinės aplinkybės, kad jie, būdami valstybės tarnautojai, organizuodami ir vykdydami viešuosius pirkimus, padarė nustatytų teisės aktų pažeidimus ir dėl jų veiksmų turtinės žalos patyrė Panevėžio miesto savivaldybė, tačiau turtinė žala (5472 Eur) nesiekia įstatyme nustatytos didelės žalos vertės dydžio (250 MGL), taip pat nenustatyta, kad buvo padaryta didelė neturtinė žala.

Išnagrinėjusi bylą Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija padarė išvadą, kad apeliacinės instancijos teismo nuosprendyje išdėstyti argumentai nėra tinkami ir pakankami motyvuotai išvadai dėl didelės žalos požymio buvimo (nebuvimo) R. M. Račkausko ir G. Maskoliūnienės veiksmuose. Apeliacinės instancijos teismas savo išvadų nepagrindė išsamia ir nešališka įrodymų analize, neatsižvelgė į teismų praktikoje suformuluotus didelės neturtinės žalos nustatymo kriterijus, į einamų pareigų svarbą, ignoravo nustatytą turtinę žalą didelės neturtinės žalos vertinimo kontekste. Taip apeliacinės instancijos teismas pažeidė Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (BPK) 20 straipsnio 5 dalyje, 331 straipsnio 2 dalyje nustatytus reikalavimus, šiuos pažeidimus teisėjų kolegija pripažino esminiais baudžiamojo proceso įstatymo pažeidimais, kurie sukliudė teismui išsamiai ir nešališkai išnagrinėti bylą ir priimti teisingą sprendimą (BPK 369 straipsnio 3 dalis).

Dėl pirmiau nurodytų priežasčių teisėjų kolegija panaikino apeliacinės instancijos teismo išteisinamąjį nuosprendį ir perdavė bylą iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka.

Bylos Nr. 2K-251-594/2023. Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

- Reklama -

Naujausi straipsniai