Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam Lietuvos Respublikos piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė. Tokį sprendimą šią savaitę priėmė Panevėžio apygardos teismas, ilgai nuo teisėsaugos besislapsčiusį 54 metų vyrą pripažinęs kaltu už tai, kad jis, veikdamas organizuotoje grupėje, neteisėtai disponavo labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų turint tikslą jas platinti, naudojosi suklastotu dokumentu bei neteisėtai laikė psichotropines medžiagas be tikslo jas platinti.

Ikiteisminiam tyrimui vadovavo ir valstybinį kaltinimą teisme palaikė Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai, tyrimą atliko Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai.

Teismas nustatė, kad 2010 metais E. M. kartu su dar dviem organizuotos grupės nariais sutarė E. M. turimu burlaiviu neteisėtai iš Pietų Amerikos į Ispanijos Karalystę atgabenti labai didelį kiekį narkotinės medžiagos – kokaino, turėdami tikslą jį parduoti ar kitaip platinti. Tų pačių metų birželio mėn. du organizuotos grupės nariai jachta iš Karibų jūroje esančios Sent Lusijos salos atplaukė į sutartą vietą atviruose vandenyse, kur motorine valtimi priplaukęs E. M. į burlaivį atgabeno ir perkrovė 385 kg miltelių, kuriuose buvo ne mažiau kaip 306 kg kokaino. Narkotikai buvo paslėpti jachtos gėlo vandens cisternoje. Šiuo laivu plaukusius ir neteisėtai kokainą gabenusius E. M. bendrininkus tarptautiniuose vandenyse sulaikė Prancūzijos muitinės pakrančių apsaugos pareigūnai. Sulaikyti organizuotos grupės nariai už šį nusikaltimą buvo nuteisti 2012 m. Prancūzijos Respublikos teismo. E. M. tuomet nuo teisėsaugos pasislėpė.

2014 m. Ispanijos civilinės gvardijos pareigūnai vienoje šios šalies provincijoje patikrino pramoniniame sandėlyje stovėjusį mikroautobusą. Tarp dėžių su vaisiais bei daržovėmis pareigūnai aptiko labai didelį kiekį narkotinės medžiagos – beveik 760 kg kanapių dervos. Paaiškėjo, kad šios narkotinės medžiagos įgijimą bei gabenimą iš Ispanijos į Rusijos Federaciją organizavo E. M. kartu su kitais organizuotos grupės nariais. Užsiimdami neteisėta veikla, grupės nariai buvo pasidalinę vaidmenimis, naudojosi konspiracinėmis ryšio priemonėmis. Bylos duomenimis, E. M. organizavo ir koordinavo organizuotos grupės narių veiksmus, skyrė pinigų kanapių dervai neteisėtai įgyti ir gabenti, rūpinosi grupės narių gyvenimu Ispanijoje. Šeši organizuotos grupės nariai 2015 m. už šį nusikaltimą buvo nuteisti Ispanijos Karalystėje.

Ilgai nuo teisėsaugos slapstęsis E. M. buvo sulaikytas 2021 m. sausio mėnesį vienoje Lietuvos sanatorijoje. Atlikdami kratą jo kambaryje, pareigūnai rado du švirkštus su psichotropine medžiaga, kurią E. M. neteisėtai laikė be tikslo parduoti ar kitaip platinti. Tęsiant tyrimą, krata buvo atlikta ir jo tuometinėje gyvenamojoje vietoje Panevėžyje, kur pareigūnai rado žinomai suklastotą Venesuelos Bolivaro Respublikos piliečio asmens tapatybės kortelę bei kitus dokumentus, kurie buvo išduoti remiantis šios tapatybės kortelės duomenimis.

Teismas konstatavo, jog E. M., veikdamas organizuotoje grupėje, padarė tyčinius nusikaltimus, susijusius su disponavimu narkotinėmis medžiagomis, kuriuos baudžiamasis įstatymas priskiria labai sunkių nusikaltimų kategorijai. Teismo nuomone, 13 metų laisvės atėmimo bausmės paskyrimas E. M. neprieštarauja teisingumo principui.

Šis pirmosios instancijos teismo nuosprendis gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.

Print Friendly, PDF & Email