2024, balandžio 18, Ketvirtadienis

Kodėl būtina suvienodinti konkurencines sąlygas Lietuvos vyndariams

Seimas šį ketvirtadienį balsuos dėl pataisos, kuri leistų nuo kitų metų sausio lietuvišką natūralios fermentacijos vaisių ar uogų vyną pilstyti į ne didesnę kaip 3,5 litro plastiko turinčią tarą, ko nebuvo galima daryti iki šiol. Tai galiausiai suvienodintų šiuo metu nelygias Lietuvos ir užsienio gamintojų verslo sąlygas.

Iškreiptos konkurencinės sąlygos

Šiuo metu vyno bei vyno gėrimų rinkoje vis populiaresnės tampa įvairaus dydžio, nuo 1 iki 3,5 litro „Bag in Box“, „Stand up Pouch“ ir panašaus tipo pakuotės. Jos yra lengvos, patogios vartotojams ir paprasčiau surenkamos kaip antrinė žaliava. Tai nėra naujovė, tačiau Lietuvos vyno gamintojams, dėl taikomų reikalavimų, nėra galimybės į tokią tarą pilstyti Lietuvoje pagaminto natūralaus vyno iš vaisių ar uogų.

„Šis galiojantis įstatymas itin iškreipia konkurencines sąlygas, nes užsienio gamintojams tokie apribojimai tarai nėra taikomi. Tiek didmeninės, tiek ir mažmeninės prekybos rinkoje Lietuvoje rastume itin daug pavyzdžių, kai galima įsigyti vynuogių vyną 3 litrų ar 3,5 litrų pakuotėse.

Tačiau Lietuvos gamintojams tokia galimybė nėra sudaroma tik dėl kitokios gamybai naudojamos žaliavos – vaisių ar uogų, tačiau ne vynuogių“, – situaciją komentuoja Lietuvos vyndarių asociacijos prezidentas Erikas Augustinavičius.

Kaip jis teigia, teisinga ir sąžininga konkurencija yra būtina, norint išlaikyti Lietuvoje gaminamų vynų kokybę, kuri yra taip vertinama ne tik mūsų šalyje, bet ir užsienyje.

„Nauja papildoma pakuotė, kurią galėtume naudoti savo produktams, suvienodintų mūsų ir importuojamų vynuogių vynų pardavimo sąlygas bei leistų savo produktą plačiau pristatyti vartotojams, kurie mūsų produktą renkasi viešojo maitinimo įstaigose ar įvairiuose renginiuose.

Taip pat svarbu nepamiršti, jog asociacijos nariai dalyvauja įvairiuose vyno čempionatuose Lietuvoje ir užsienyje, kur Lietuvos vyndarių gaminami vaisių ar uogų vynai bei vyno gėrimai pelno pripažinimą užsienio rinkose ir parodose, yra vertinami vyno mėgėjų“, – sako Erikas Augustinavičius.

Paneigti mitai

Anot jo, viešojoje erdvėje pasirodo nemažai klaidinančios informacijos apie tai, neva įteisinus tokią tarą, bus leidžiama prekiauti pigiu, itin kenksmingu spirituotu vynu didelėse pakuotėse.

„Tai tikrai nėra tiesa – natūraliame vaisių ar uogų vyne esantis etilo alkoholis susidaro tik fermentacijos būdu, nėra pilama ūkio kilmės elito alkoholio, nedažoma ir nearomatizuojama.

Kalbant apie vaisių ar uogų vyno gėrimus, į juos gali būti pridėta vynuogių vyno, sulčių, geriamojo vandens, dažiklių ar kvapiųjų medžiagų, tačiau negali būti pridėta etilo alkoholio. Etilo alkoholio koncentracija turi būti ne mažesnė kaip 4,5 tūrio proc. ir ne didesnė kaip 14,5 tūrio proc. Etilo alkoholis gaunamas tik natūralios fermentacijos būdu. Taigi šie mitai apie nekokybišką, itin stiprų ir žalingą spirituotą vyną yra tik mitai“, – patikina Lietuvos vyndarių asociacijos prezidentas.

Laiku suteikta pagalba smulkiam ir vidutiniam Lietuvos verslui

Erikas Augustinavičius galiausiai pažymi, jog šios pakuotės taip pat aktualios ir dabartinės ekonominės situacijos kontekste – prasidėjus karui Ukrainoje, daugelis Lietuvos bei Europos gamintojų susiduria su dideliais iššūkiais gauti stiklinių pakuočių, reikalingų produktų išpilstymui.

„Priimtas sprendimas būtų tinkama ir laiku suteikta pagalba smulkiam ir vidutiniam verslui, Lietuvos vyndariams, nes daugelis iš mūsų asociacijos narių susiduria su stiklinių pakuočių trūkumu ar itin išaugusiomis šios pakuotės kainomis.

Suteikus galimybę ir Lietuvos vyndariams pilstyti produktą į plastiko turinčią tarą, būtų sudaryta galimybė lygiomis sąlygomis Lietuvos gamintojams konkuruoti su importuojamais vynuogių vynais bei didinti lietuviško vaisių ar uogų vyno bei vyno gėrimų žinomumą šalyje ir užsienyje“, – teigia Erikas Augustinavičius.

- Reklama -

Naujausi straipsniai