2024, kovo 29, Penktadienis

Kaip gali būti panaudotas naujagimio virkštelės kraujas?

Dar visai neseniai, po kūdikio gimimo buvo įprasta išmesti placentą ir virkštelę, taip sunaikinant brangias kamienines ląsteles, slypinčias placentos ir virkštelės kraujyje. Tačiau pastaruoju metu daugėja tėvų, kurie nusprendžia surinkti savo vaiko virkštelės kraują ir saugoti jį specializuotame kamieninių ląstelių banke. Dėl aukštų kamieninių ląstelių surinkimo ir saugojimo procedūrų standartų jų savybės gali būti išsaugotos net kelis dešimtmečius. Dalis virkštelės kraujo yra paimama vos per keletą minučių, o procedūra yra saugi ir neskausminga. Kamieninės ląstelės, esančios virkštelės ar placentos kraujyje, gali būti naudojamos daugelio sunkių ligų gydymui.

Virkštelės kraujo panaudojimas medicinoje

Kamieninės ląstelės, gautos iš virkštelės ar placentos kraujo, šiuo metu naudojamos vėžiui gydyti, ypač kraujodaros sistemoje. Kamieninių ląstelių transplantacijos naudojamos limfomoms, leukemijoms ir kitoms kraujodaros ligoms, vaikų augliams gydyti. Bendras ligų, kurias galima gydyti persodinant kamienines ląsteles, skaičius siekia net 80. Tačiau ties šiuo skaičiumi medicina neketina sustoti: vyksta šių ląstelių panaudojimo regeneracinėje medicinoje tyrimai. Apsilankykite Placenta.lt ir sužinokite daugiau apie kamieninių ląstelių unikalumą.

Mokslininkai kuria naujus kamieninių ląstelių dauginimo ir diferencijavimo metodus. Pažanga šioje srityje gali būti proveržis gydant širdies ir kraujagyslių, nervų bei kitas ligas, tad skaičius ligų, kurų gydymui yra pasitelkiamos šios unikalios ląstelės, toli gražu nėra baigtinis.

Virkštelės kraujo saugojimo privalumai

Virkštelės kraujas gali išgelbėti donoro vaiko ar jo brolių ir seserų gyvybę. Virkštelės kraujyje yra hematopoetinių kamieninių ląstelių. Šio tipo ląstelės pacientui gali būti persodinamos taip pat, kaip ir kaulų čiulpų ląstelės. Dėl to jos padeda atkurti paciento kraujodaros ir imuninę sistemą. Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės dažnai yra veiksmingesnės nei ląstelės, gautos iš suaugusių donorų. Taip yra dėl didelio jų proliferacinio potencialo – gebėjimo daugintis ląsteles po jų transplantacijos. Ši savybė naudojama tiek atliekant alogenines transplantacijas (kraujo donoras yra recipiento šeimos narys arba visiškai nepažįstamas asmuo), tiek atliekant autologines transplantacijas (ląstelių donoras yra ir recipientas).

Jau dabar manoma, kad kamieninės ląstelės bus medicinos ateitis, nes jos bus naudojamos daugumoje medicinos sričių. Šiuo metu jos yra naudojamos hematologijoje, onkologijoje, oftalmologijoje, ortopedijoje ir kosmetologijoje.

 

- Reklama -

Naujausi straipsniai