2024, liepos 15, Pirmadienis

Ką būtina žinoti apie virusinius hepatitus A,B ir C. Kodėl reikia rūpintis savo kepenimis

reklama rubai

Dauguma žmonių žino, kad kepenys veikia kaip filtras ir gali būti smarkiai pažeistos nesaikingai vartojant alkoholį. Tačiau tai yra tik maža dalis žinių apie tūkstančius nepaprastai sudėtingų ir gyvybiškai svarbių funkcijų, kurias nuolatos atlieka kepenys. Kepenys, didžiausias Jūsų kūno organas, atlieka labai svarbų vaidmenį reguliuojant gyvybinius procesus. Pirminė kepenų funkcija – valyti ir nukenksminti viską, ką Jūs suvalgote, įkvepiate ar sugeriate per odą. Tai Jūsų kūno vidinė chemijos laboratorija, kuri perdirba iš suvalgyto maisto gautas maistingąsias medžiagas ir perveda jas į raumenis, paversdama jas energija, hormonais, kraujo krešėjimo ir imuniteto faktoriais.

Jose kaupiamos tam tikrų vitaminų, mineralinių medžiagų, gliukozės atsargos, kepenys reguliuoja riebalų kaupimąsi bei cholesterolio gamybą ir išsiskyrimą. Kepenų ląstelių gaminama tulžis padeda virškinti suvalgytą maistą ir įsiurbti svarbias maistingąsias medžiagas.

Kepenys neutralizuoja ir sunaikina nuodingas medžiagas ir metabolizuoja alkoholį. Iki gimimo kepenys yra pagrindinis kraujodaros (kraujo ląstelių gamybos) organas vaisiaus organizme. Jos apsaugo nuo infekcijos ir pašalina bakterijas iš kraujotakos sistemos. Tai padeda Jums išlikti sveikiems. Jūsų kepenys veikia kaip variklis, sandėlis, valymo fabrikas, maisto perdirbėjas, apvalytojas nuo liekanų ir „angelas sargas“. Vienas iš nuostabiausių šio stebuklingo organo sugebėjimų yra galimybė regeneruoti. Galima pašalinti tris ketvirtadalius kepenų ir jos ataugs tokios pačios formos ir dydžio per kelias savaites. Tačiau verčiant per smarkiai dirbti savo kepenis, kepenų ląstelės – Jūsų jėgainės darbininkai – gali būti negrįžtamai pažeistos ir net pavirsti randais. Tai vadinama ciroze.

Tokį kepenų ląstelių pažeidimą gali sukelti alkoholis, vaistai, kartais be recepto parduodami vaistinėse (acetaminofenas), taip pat virusai, aplinkos teršalai ir kai kurie metaboliniai (medžiagų apykaitos) sutrikimai. Kepenys yra nebylus Jūsų partneris ir nesiskundžiantis organas. Deja, jis dažnai Jums nepraneša apie savo problemą tol, kol neatsiranda toli pažengę ir dažnai negrįžtami pakitimai. Todėl reikia, kad Jūs padėtumėte kepenims išlikti sveikoms. Dabar dažnai galima išgirsti sakant, kad kasdien gerti vyną yra sveika. Tačiau kepenų ligų specialistai mano, kad kai kuriems vyrams per dieną išgertos daugiau kaip dvi taurės vyno ir viena taurė moterims gali būti per daug. Jokiu būdu negalima vartoti vaistų kartu su alkoholiniais gėrimais.

Atsiminkite, kad visi vaistai pagaminti iš cheminių medžiagų, kurios gali būti kenksmingos Jūsų kepenų ląstelėms. Dažų skiediklių, purškiamų priemonių prieš vabzdžius garai ir kiti aerozoliai patekę į Jūsų plaučius įsigeria į smulkiausias kraujagysles ir krauju nukeliauja į kepenis, kur yra nukenksminami ir išskiriami su tulžimi. Norint apsaugoti kepenis nuo pažeidimo, reikia kontroliuoti šių chemikalų kiekį ir koncentraciją. Jūs turite imtis tam tikrų priemonių – įrengti gerą ventiliaciją, naudoti apsaugines kaukes, pridengti odą ir kaip galima greičiau, patekus ant odos bet kokiam chemikalui, nuplauti jį vandeniu ir muilu.

Hepatitas A (HA) yra kepenų virusinė infekcija, dabar dažniau pasitaikanti besivystančiose šalyse, Azijoje, Afrikoje ir Pietų Amerikoje. Jei Jūs mėgstate keliauti, dirbate sveikatos apsaugos sistemoje ar vaikų darželyje, Jūs priklausote rizikos grupei. Jauni žmonės, gyvenantys bendrabučiuose ar glaudžiame kolektyve, taip pat rizikuoja užsikrėsti HA virusu. Todėl jiems rekomenduotina pasiskiepyti nuo šios infekcijos. Jei Jūs mėgstate valgyti žalias austres, krabus – Jūs taip pat turėtumėte pasikonsultuoti su savo gydytoju dėl HA infekcijos profilaktikos. Hepatito A virusas perduodamas ir analinio kontakto metu. Geri higieniniai įgūdžiai – rankų plovimas po pasinaudojimo tualetu ir prieš valgį yra labai svarbūs.

Hepatitas B (HB) – tai kita virusinė kepenų infekcija, galinti pasireikšti ūminiu kepenų uždegimu, vėliau pereiti į lėtinį procesą ir net kepenų cirozę. Hepatito B virusas yra viena iš pagrindinių pirminio kepenų vėžio priežasčių, kuris gali susiformuoti 1-4 % užsikrėtusiųjų. Nuo šios infekcijos taip pat galima apsisaugoti pasiskiepijus saugia ir efektyvia vakcina. Šiuo metu pasaulyje rekomenduojama skiepyti kūdikius ir seksualiai aktyvius paauglius, medikus, ligonius, sergančius kitomis lėtinėmis kepenų ligomis, kitų rizikos grupių asmenis. Jei Jūs turite daugiau negu vieną lytinį partnerį per pusę metų, Jums reikėtų pasiskiepyti nuo HB. Ruošiantis planinėms operacijoms, iki pradedant taikyti hemodializes vakcinacija nuo hepatito B būtų svarbi profilaktinė priemonė, apsauganti nuo šios infekcijos.

Hepatitas C (HC) – tai hepatito C viruso (HCV) sukeltas kepenų uždegimas. Šios ligos sukėlėjas pirmą kartą buvo nustatytas 1989 metais, tačiau šio viruso sukeltas kepenų uždegimas buvo aprašytas jau ir anksčiau. Virusas perduodamas per kraują (per kraujo perpylimus, hemodializes, operacijas, kitas medicinines procedūras), per nesterilius instrumentus, asmens higienos daiktus, retai – tatuiruojantis, nesaugių lytinių santykių metu. Ši infekcija nustatoma tiriant kraują, radus antikūnus prieš HCV (anti-HCV). Tokia specifinė laboratorinė HCV diagnostika pasaulyje pradėta taikyti tik nuo 1991 metų, o Lietuvoje įdiegta nuo 1993-iųjų. Per paskutinį dešimtmetį sukurti ir įdiegti į klinikinę praktiką dar jautresni HCV infekcijos nustatymo metodai: hepatito C viruso RNR (HCV RNR) nustatymas ir viruso genotipo (varianto) išskyrimas. Tai molekulinės diagnostikos metodai, leidžiantys įvertinti virusą tiek kokybiškai, tiek kiekybiškai. Ši informacija labai svarbi sprendžiant ligonio gydymo klausimą: nulemia gydymo taktiką, trukmę bei rezultato prognozę, padeda įvertinti organizmo atsaką į gydymą. Deja, iki šiol nėra sukurta vakcina, galinti apsaugoti nuo HC, todėl visos profilaktikos priemonės yra tik nespecifinės. Viena svarbiausių HC kontrolės priemonių, sumažinanti infekcijos riziką, yra donorų atranka, rizikos grupių asmenų (narkomanų, kalinių, homoseksualių asmenų ir kt.) periodinis tikrinimas.

Hepatito D (HD) virusinė infekcija pirmą kartą aprašyta 1977 metais. Sukūrus specialų tyrimo metodą nustatyta, kad delta agentas yra atskiras virusas, kuriam yra būtinas hepatito B virusas, kad sukeltų infekciją. Šiuo virusu galima užsikrėsti kartu su hepatito B virusu (koinfekcija) ar vėliau, jau sergant lėtine hepatito B infekcija, tuomet tai vadinama superinfekcija. HD virusas, kaip defektinis virusas, kurio egzistavimui būtinas HBV, yra priskiriamas satelitinių virusų grupei. Užsikrėtimo būdai yra analogiški HBV: parenterinis (atliekant injekcijas ir kitas medicinines ir nemedicinines procedūras), hemotransfuzinis, lytinis, netiesioginis kraujo kontaktinis (per pažeistą odą ir užkrėstus aplinkos daiktus). Visi žmonės, kurie imlūs HBV infekcijai arba yra HBV nešiotojai, yra imlūs ir HDV. Vakcinacija nuo hepatito B yra efektyvi profilaktikos priemonė saugantis nuo HDV infekcijos.

Kepenys negali Jums pranešti, ar visiškai susidoroja su toksinais ir teršalais, kuriuos Jūs nuryjate, įkvepiate ar absorbuojate per odą. Vienintelis pavojaus požymis, kurį Jūs galite pajusti – tai nuovargis, rodantis, kad Jūsų organizmo jėgainė pamažu silpsta. Kaip apsaugoti kitus žmones nuo užsikrėtimo HCV?  Sveikiems asmenims nereikia naudoti galimai užterštų infekuoto žmogaus krauju daiktų: skustuvų, žirklių, dantų šepetėlių, nagų priežiūros priemonių, tamponų, sanitarinių servetėlių ir kt.

Respublikinės Panevėžio ligoninės Gastroenterologijos skyriaus vedėjas, dr. Darius Kriukas: „Panevėžio regiono gyventojai turi visas galimybes išsitirti dėl kepenų ligų, tame tarpe ir hepatitų. Mūsų ligoninėje atliekami visi vaizdiniai hepatitų tyrimai: kepenų ultragarsinis, kompiuterinis, magnetinio rezonanso. Jau dveji metai, kaip atliekamas kepenų elastografinis tyrimas, leidžiantis neinvaziniu metodu nustatyti kepenų struktūros pažeidimo laipsnį. Esant reikalui, Dienos stacionaro sąlygomis atliekama kepenų biopsija ultragarso kontrolėje, kurios metu gauta kepenų dalelė ištiriama histologiškai. RPL atliekami visi kraujo biocheminiai, imunologiniai tyrimai, kurie leidžia nustatyti kepenų pažeidimą, funkciją ir hepatitą sukėlusią priežastį. Hepatito gydymo sėkmę lemia kuo ankstyvesnis gydymas ir šią ligą sukėlusios priežasties nustatymas. Dažniausiai hepatitą sukelia alkoholis, virusai, rečiau lemia imuninės, genetinės ligos. Pagrindinis gydymo tikslas yra ligą sukėlusios priežasties gydymas ir perspėti ligos progresavimą į kepenų cirozę ar kepenų vėžį. Gydoma dažniausiai ambulatoriškai, rečiau prireikia stacionarinio gydymo.

Alkoholinio hepatito atvejais privalu atsisakyti alkoholio vartojimo, dažnai užtenka skirti kepenų veiklą gerinančius medikamentus. Virusinių hepatitų gydyme didžiausias proveržis įvyko tapus prieinamiems naujiems efektyviems priešvirusiniams medikamentams. Nustačius virusinį C hepatitą, skiriamas 2-3 mėnesių gydymo kursas, pasveikstama iki 98 proc. atvejų. Ši liga praktiškai tapo išgydoma. Sergantiems virusiniu B hepatitu, skiriami nauji efektyvūs priešvirusiniai vaistai, kurie neleidžia ligai progresuoti. Visi pacientai, turintys Šeimos gydytojo nukreipimą,  gydytojų gastroenterologų  ambulatoriškai yra gydomi Respublikinės Panevėžio ligoninės  Konsultacijų poliklinikoje“.

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info

- Reklama -

Naujausi straipsniai