2024, balandžio 20, Šeštadienis

Europos Parlamentas: ukrainiečių priverstinė deportacija į Rusiją primena Gulagus

Rusija turi nedelsiant nutraukti Gulagų koncentracijos stovyklas primenančią priverstinę ukrainiečių deportaciją į Rusijos Tolimuosius Rytus, jų filtraciją ir Ukrainos vaikų įvaikinimą.

Ukrainos ombudsmeno vertinimu, nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios daugiau kaip milijonas ukrainiečių buvo priverstinai deportuoti į Rusijos Federaciją, dažnai į Rusijos Tolimuosius Rytus, teigiama Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje. Be to, daugiau kaip 200 tūkst. vaikų jau prievarta išvežti į Rusijos Federaciją turint tikslą leisti juos įvaikinti šeimoms Rusijoje. Tarptautinių organizacijų, pavyzdžiui, ESBO ir JT vertinimu, tai yra vienas iš šiurkščiausių tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimų, o asmenų filtravimo stovyklų egzistavimas primena masinę priverstinę sovietų vykdytą deportaciją ir Gulagų koncentracijos stovyklas, priduria europarlamentarai.

Jie pažymi, kad filtracijos metu Ukrainos piliečiai išsamiai apklausiami, atliekama kūno apžiūra, kartais jie per prievartą išrengiami ar kankinami, o Ukrainos moterims ir mergaitėms gresia seksualinio išnaudojimo pavojus. Savo ruožtu Ukrainos piliečiai, kurie neįveikia filtravimo proceso, yra sulaikomi ir perkeliami į Rusijos sulaikymo centrus ir įkalinimo įstaigas, o ten rizikuoja patirti kankinimus ir netinkamą elgesį arba jie apskritai dingsta.

Europarlamentarai „griežtai smerkia Rusijos ginkluotųjų pajėgų, jų įgaliotinių ir įvairių okupacinių institucijų įvykdytus žiaurumus, visų pirma priverstinį Ukrainos civilių gyventojų, įskaitant vaikus, deportavimą į Rusiją, taip pat Rusijos pasibaisėtinus veiksmus vadinamosiose filtravimo stovyklose, kuriose išskiriamos šeimos ir dingsta „nepatikimais“ laikomi asmenys“. Jie ragina Rusiją nedelsiant nutraukti šią priverstinę deportaciją, sistemingą filtraciją, Ukrainos vaikų perkėlimus ir jų įvaikinimą Rusijoje.

EP nariai taip pat „primygtinai ragina Rusijos Federacijos valdžios institucijas nedelsiant suteikti tarptautinėms organizacijoms, pavyzdžiui, Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biurui ir UNICEF galimybę pasiekti visus Ukrainos vaikus, kurie buvo priverstinai deportuoti į Rusijos okupuotas teritorijas ir Rusiją“.

- Reklama -

Naujausi straipsniai