„Estonia“: radinys, pakeisiantis viską“ – 2020-ųjų rugsėjį dienos šviesą išvydęs dokumentinis serialas, kuris atskleidė iki tol nežinomus faktus apie kelto „Estonia“ katastrofą, nusinešusią šimtus gyvybių. Penkių serijų dokumentika ne tik labai greitai sulaukė tarptautinės bendruomenės susidomėjimo, bet ir paskatino atlikti naują techninį tragedijos aplinkybių tyrimą. Jo užkulisiai „nušviečiami“ dviejų dalių serialo tęsinyje, kurią stebėti „Go3“ platformoje „discovery+“ prenumeratoriai galės jau birželio 21 d.
„Tęsinyje galėsite pasinerti į po 2020-iais pasirodžiusios dokumentikos kilusias viešas diskusijas ir stebėti Estijos vyriausybės atsaką į joje atskleistą naują informaciją apie kelto „Estonia“ tragediją. Taip pat kartu dar kartą aplankyti svarbiausius šios istorijos žmones, susipažinti su naujais šaltiniais ir sekti atliekamus tyrimus. Tikiuosi, kad visa tai padės sužinoti daugiau apie katastrofos aplinkybes ir nustatyti lemtingą įvykių eigą, lėmusią kelto „MS Estonia“ nuskendimą tą naktį beveik prieš 30 metų – 1994-ųjų rugsėjo 28-ąją”, – sako Henrikas Evertssonas, žurnalistas ir filmų gamybos kompanijos „Monster“ režisierius.
Europa siekia išsiaiškinti tiesą
2020-iais pasirodžiusio dokumentinio serialo „Estonia“: radinys, pakeisiantis viską“ dėmesys buvo nukreiptas į kelto dešiniajame borte matomą 4 m ilgio skylę, kurią pastebėjo į Baltijos jūros dugną nusileidę dokumentinio filmo kūrėjai. Apie šią skylę galutinėje 1997-ųjų incidento tyrimo ataskaitoje nebuvo užsiminta.
Dėl šios priežasties minėtas atradimas sulaukė tarptautinio dėmesio ir netrukus mirgėjo visose antraštėse, o kartu ir padidino spaudimą Estijos vyriausybei imtis atitinkamų veiksmų. Todėl dar 2020-ųjų rugsėjį buvo priimtas sprendimas atlikti naują techninį „Estonia“ katastrofos aplinkybių tyrimą, kurio užkulisiai ir detalės atskleidžiami dviejų dalių serialo tęsinyje.
„Discovery+“ dokumentinis serialas apie keltą „Estonia“ reikšmingai prisidėjo prie to, kad būtų atnaujintas tragedijos aplinkybių tyrimas ir peržiūrėtas Švedijos įstatymas, draudžiantis trikdyti žmonių palaidojimo vietos ramybę, neriant į Baltijos jūros dugną apžiūrėti nuskendusio kelto liekanų. Be to, Europą sudrebinusi dokumentika paskatino Švedijos nelaimingų atsitikimų tyrimų valdybą pradėti naują nuskendusio kelto nuolaužų tyrimą tam, kad būtų surinkta kuo daugiau informacijos ir nustatyta tiksli nuskendimo priežastis“, – teigia Džesika Linnman, „Warner Bros. Discovery“ kompanijos komunikacijos viceprezidentė Šiaurės šalims.
Sulaukė ne tik susidomėjimo, bet ir pripažinimo
2020-iais pasirodęs dokumentinis serialas „Estonia“: radinys, pakeisiantis viską“ pelnė didįjį Švedijos tiriamosios žurnalistikos apdovanojimą „Metų sensacija“ ir Norvegijos televizijos gala renginyje „Gullruten” buvo paskelbtas „Metų televizijos akimirka“ (angl. The TV Moment of the Year). Šiais metais serialą sukūrusi filmų gamybos kompanija „Monster“ yra pasiruošusi pristatyti ir jo dviejų dalių tęsinį.
Premjerą stebėti galėsite jau birželio 21 d. „discovery+“ platformoje, kuri Lietuvoje pasiekiama per „Go3“ televiziją.