Galimybių sudarymas neįgaliems žmonėms dalyvauti visuomenės gyvenime bei turėti lygias teises su visais abejonių nekelia. Lietuvoje sukurta neįgaliųjų socialinės integracijos sistema, kurią sudaro medicininės, profesinės ir socialinės reabilitacijos paslaugų teikimas, specialiųjų poreikių tenkinimas specialiosios pagalbos priemonėmis, neįgaliųjų užimtumo rėmimas, socialinės paramos teikimas ir kitos priemonės. Paslaugas neįgaliesiems teikia ne tik Valstybės institucijos bet ir nevyriausybinės organizacijos.
Viena iš tokių socialinės reabilitacijas paslaugas teikiančių įstaigų – VšĮ „Neįgaliųjų integracijos centras“ nuo 2005 m. įsikūrusi Panevėžyje. Įstaigos steigėjas – Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija. Nuo pat įkūrimo dienos įstaiga siekia tapti Panevėžio miesto ir rajono traukos centru, kuriame teikiamos paslaugos neįgaliesiems.
Šiais metais centre vykdomas Neįgaliųjų reikalų departamento prie socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamas Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje Panevėžio miesto ir rajono neįgaliesiems projektas. Parama šiam projektui prisideda ir Panevėžio miesto bei Panevėžio rajono savivaldybės.
Anot centro direktorės Loretos Šernienės, Panevėžio mieste ir rajone vykdomos veiklos panašios, bet kartu ir skirtingos. Pirmąjį šių metų pusmetį daugiausia populiarumo sulaukė keramikos kursai Dalios Svilienės keramikos studijoje. Dalyviai į juos rinkdavosi porą kartų per mėnesį. Šie kursai dar vyks ir šį rudenį. Jau antri metai vyksta siuvimo kursai. Gaila, kad šių kursų dalyvių skaičių riboja turimų siuvimo mašinų skaičius, o jų centras turi penkias, tad tenka dalyvius skaidyti į grupes.
Nemažai populiarumo sulaukė ir pirmąjį pusmetį vykę floristikos kursai. Jų metu tautodailininkės Vidos Mikoliūnienės vadovaujami kursų dalyviai iš įvairiausių augalų mokėsi daryti kompozicijas ir eksponavo savo kūrinius centro patalpose. Nuo rugpjūčio mėnesio neįgaliesiems ir jų šeimų nariams siūloma nauja veikla-pynimas. Ketvirtadieniais centro lankytojai mokomi iš odos kurti papuošalus.
Projekto metu centro lankytojai turėjo galimybę dalyvauti ir tapybos užsiėmimuose, kuriuos vedė dailininkė Lidija Dailidėnienė. Jų sukurti darbai eksponuojami Panevėžio E. Mezginaitės vardo bibliotekoje, vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda”, kur atidaryta centro lankytojų tapybos darbų parodėlė skirta Panevėžio gimtadieniui “Tau, mano mieste“. Darbus eksponuoja: Ineta Černeckytė, Laura Kavaliauskaitė, Renata Skrebytė, Julius Mikaliūnas, Deimantė Kaminskaitė, Bronė Šaumanienė, Vytautas Ščegauskas. Parodos kuratorė dailininkė Lidija Dailidėnienė.
Įvairiausiose NIC veiklose bei savarankiško gyvenimo įgūdžių lavinime gali dalyvauti ne tik centro lankytojai bet ir neįgalieji pasirinkę grupinio gyvenimo namus.
Neįgaliesiems svarbi ne tik įgūdžių lavinimo veikla bet ir sveika gyvensena. Centre du kartus per savaitę lankytojai noriai renkasi į mankštas, kurias veda trenerė Birutė Kaminskienė.
Panevėžio rajone vykdomas panašus projektas tačiau skirasi veiklos.
Kaip sako centro direktorė, centro darbuotojai važiuoja į Miežiškius ir Velžį, siekia Tiltagalius. Paliūniškyje ir Paįstryje projekto veiklos vykdomos vietos bibliotekoje ar kultūros namuose. Žmonės labia išsiilgę bendravimo, laukia užsiėmimų ir, kaip patys sako, ateina kaip į šventę. Čia jie turi galimybę dalyvauti keramikos arba rankdarbių mokymuose.
Jų metu galima gerinti motorinius įgūdžius, mokytis kruopščiai atlikti užduotį, susikoncentruoti, lavinti kūrybiškumą, valdyti emocijas ir atsipalaiduoti. Būnant grupėje užsiėmimų dalyviai mokosi prisitaikyti, susidraugauja, išmoksta išreišti požiūrį ir įgytą patirtį panaudoti visuomeniniame gyvenime, o juk tai ir mažina atskirtį.
Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje Panevėžio miesto ir rajono neįgaliesiems projektas bus tęsiamas ir rudens-žiemos sezono metu.
Projektą finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM bei Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės.
NIC nuotraukos.
VšĮ „Neįgaliųjų integracijos centras“
Parko g. 35, LT-37301 Panevėžys
Paskyra socialiniame tinkle Facebook
Tel. +370 45 443522
Mob. +370 655 22283