2024, balandžio 18, Ketvirtadienis

Bronislovas Matelis: V.Pranckiečio laukia svarbus mūšis – ir tikrai ne dėl savo kailio

Kažkiek pasidarbavę valdantieji nutarė pažaisti neva naujos koalicijos žaidimą ir taip įsijautė, kad jau grasina pasibarstyti galvą pelenais ir bėgti tartis su opozicija. Velnias dūrė pirštu į tą maišą, ir tuomet paaiškėjo, kad toje koalicijoje visi tik ir galvoja apie pinigingas ministerijas ir įtakingus sostus.

Dabar tas žemiškas gėrybes žemvaldžiams, „bebrams“, teisiamoms partijoms ir „koloradkių“ apsėstiesiems dalintis užvis sunkiausia. Niekas nenori likti nuogu užpakaliu. Vakar valdantieji sutarė – jau geriau Seimo pirmininkui kelnes mausime, jeigu ką.

Kitą savaitę Viktoras Pranckietis turės Seime vaikščioti stipriai kelnių diržo įsitvėręs, nes opozicija balsavime tiesiog nedalyvaus. Kiek surinksi balsų iš saviškių, visi bus tavo, nesurinksi (manau, tai labai tikėtinas variantas), pergalę švęs „bebrai“.

Ar dar įmanomas scenarijus, kad Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga (LVŽS) suformuos mažumos Vyriausybę ir eis tartis su Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija Seime dėl palaikymo? Net jeigu V.Pranckiečio neatstatydins ir G.Kirkilas koalicijos sutarties nepasirašys, šansai tokiai opozicijos paramai beveik lygūs nuliui.

Ne, nieko aš nesakau, galėtų premjeras Saulius Skvernelis sušukti: „Ei, Landsbergi, Kremliaus statytini, gal galėtum padėti Ramūno jovalą iškuopti?!“

Galėtų, žinoma, kad galėtų. Gal ir įžeidinėjimų nebeprisimintų, bet šįkart būtų kur kas sudėtingesnė situacija, nei tuomet, kai konservatoriai ir Andrius Kubilius rėmė Gedimino Kirkilo mažumos Vyriausybę. Pasvarstykite patys.

Iš „valstiečių“ SOS signalą opozicijai siunčia premjeras S.Skvernelis, į viešumą ganytis vėl paleistas jo patarėjas, gal dar Vytautas Bakas. Ir viskas. Arba beveik viskas, nes negali juk girdėti, ką po nosimi murmena Ramūno Karbauskio „nudrožti“ ir bulvių lauke vagomis išrikiuoti nedrąsūs kiti „valstiečiai“ – mokslų daktarai, profesoriai ar šiaip darbo metu katalikai, o laisvalaikiu romuviečiai.

Tuo tarpu Agnė Širinskienė spiegia priešingai, lyg krovininio garlaivio sirena uždaroje patalpoje šaukia, kad jokių konservatorių pagalbos nereikia. O ji juk tėra aparatas, transliuojantis R.Karbauskio mintis.

Pats R.Karbauskis su savo Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu jau senokai bendrauja tik per kažkokį tarpininką, gal per siuntų terminalą ar kokį pašto skyrių. LVŽS pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas sako, kad iš pirmininko lūpų nuolat išskrendančios keistos frazės tėra vieno žmogaus nuomonė. Esą, kol tų keistų tezių neapsvarstė partijos taryba, jos nieko nereiškia.

Tada viskas dar labiau susipainioja, nes R.Karbauskiui keistos tezės apie pasitraukimą, tada sugrįžimą į protą ir koaliciją, apie tai, kad Seimo pirmininkas jau nebe pirmininkas ir panašiai, išsprūsta vos išlipus iš lovos. LVŽS taryba posėdžiauti kiekvieną rytą prie partijos lyderio lovos ir tokiu būdu aprobuoti arba atmesti jo sapnus juk negali. Taip iškeliauja ir toliau keliaus „vieno žmogaus nuomonė“ į platų pasaulį. O tada prasideda…

Juokas juokais, bet opozicija neturėtų remti S.Skvernelio sudarytos mažumos Vyriausybės, kol jie patys neišsiaiškins, kuris iš jų yra pagrindinis – spiegiantis R.Karbauskio tranzistorius, premjeras, o gal Kultūros komiteto pirmininkas?

Be to, tariantis A.Kubiliui ir G.Kirkilui dėl paramos mažumos Vyriausybei, anuomet dar nesišlaistė po Seimą tiek daug keršto, komisijų ir neapykantos tiems, kurie galvoja savo, o ne Kultūros komiteto pirmininko galva. Ir visiems buvo aišku, kas už ką yra atsakingas.

Todėl dabar susitarti dėl paramos nebus taip paprasta. Taip, dėl valstybei svarbiausių klausimų susitarti galima. Susitars konservatoriai su premjeru S.Skverneliu, o vieną rytą nubudęs Kultūros komiteto pirmininkas sušuks, kad LVŽS frakcija vienbalsiai jau nutarė atšaukti premjerą. Ir kas tada?

Kartais net susidarydavo įspūdis, kad į kampą įvarytas R.Karbauskis paleidžia premjerą, šis ima mandagiai prieštarauti savo viršininkui, net pasako, kad jo nuomonė vienu ar dviem klausimais kitokia, nei Šeimininko, tada pasikelia reitingus, išvalo arklides, bet vėliau vėl viskas stoja į savo vietas. Lyg jie nuolat žaistų gerą ir blogą policininką.

Nemanau, kad TS-LKD frakcija norėtų žaisti gerą ir blogą policininką ir remti Vyriausybę, kurios tikrasis važnyčiotojas nebūtų aiškus, jeigu jis būtų su visais susipykęs ir dar kasryt savo keistomis tezėmis šaudytų  vos pakilęs iš lovos.

Ir apskritai – šis vakarykštis G.Kirkilo ultimatumas, kad koalicinė sutartis negalios, jeigu nebus atstatydintas V.Pranckietis, tėra iš anksto aptartas triukas – taip bandoma spausti „valstiečius“ neberemti V.Pranckiečio.

Žinokite, jeigu bus mažumos Vyriausybė, turėsime galvas nulenkę eiti pas konservatorius. Ir premjeras apie tai aiškiai užsiminė. Ir V.Bakas taip pat. Blogai bus, o kaltas dėl to bus Seimo pirmininkas.

V.Pranckiečio laukia labai svarbus mūšis. Ne tik jam. Greičiau net visiškai ne jam. Visai LVŽS ir jos ateičiai. Arba šis politinis darinys virs normalia partija, arba taip ir liks lyderiui aklai paklūstanti sekta.

 

Bronislovas Matelis, Seimo TS-LKD frakcijos narys

- Reklama -

Naujausi straipsniai