2024, balandžio 20, Šeštadienis

Briketai – ekologiška kietojo kuro rūšis efektingam namų šildymui

Šaltuoju sezono metu kalbos apie šildymui naudojamą kurą yra labai dažnos. Žinoma, šis faktas nieko nestebina, nes kiekvienas racionaliai mąstantis žmogus nori išgirsti atsiliepimus apie skirtingas kietojo kuro rūšis, jų kainos ir kokybės santykį, efektyvumą ir pan. Jau ne vienerius metus itin populiari kietojo kuro rūšis, naudojama namų šildymui, yra ekologiškieji briketai. Šią biokuro rūšį individualių namų savinininkai mėgsta dėl gausaus jų privalumų sąrašo. Briketų kaina yra vienas iš jų privalumų.

Iš kokių medžiagų yra gaminami briketai?

Stačiakampio formos biokuras yra gaminami iš įvairio biologiškai švarių medžiagų tokių, kaip įvairios medienos pjuvenų, drožlių ir kitų medienos atliekų, taip pat iš „jauna anglimi“ vadinamų durpių. Briketai gali būti gaminami ir iš saulėgrąžos lukštų bei šiaudų. Kalbant apie medžio pjuvenų briketus, būtina paminėti, kad Lietuvoje galima įsigyti ąžuolinių, uosio, mišrių lapuočių (ne kietmedžio), spygliuočių/lapuočių briketų ir, žinoma, briketų, pagamintų iš beržo medienos. Pastarieji briketai yra populiariasia briketų rūšis mūsų šalyje. Plačiau apie beržo briketus galėsite paskaityti, sekdami šią nuorodą: https://www.akmenys.lt/berzo-pjuvenu-briketai, o dabar apie kiekvieną briketų rūšį pakalbėkime šiek tiek plačiau.

Durpių briketai – itin taupus bei toksiškumu nepasižymintis biokuras

Visiems žinomas faktas, kad durpių briketai yra natūralus biokuras, dovanotas mums gamtos. Šis biokuras yra įvardijamas, kaip ekologiška kuro rūšis, neturinti savyje toksiškų, aplinkai bei žmonėms ir gyvūnams kenksmingų medžiagų (dervų, klijų, rišiklių ir t. t.), todėl saugi naudoti. Specialistai taip pat linkę pabrėžti, kad iš durpių pagaminti briketai yra ekonomiškas pasirinkimas, nes už, palyginti, nedidelę kainą yra įsigyjama kokybiško bei kaitraus biokuro, kuris gali „tarnauti“ ir kaip pagrindinė kuro, naudojamo namų šildymui, rūšis, ir kaip nepamainomas degiklis, siekiant įkurti kitas šildymui skirtas kietojo kuro rūšis, kaip antai ir savo prigimtimi į durpių briketus turinčias akmens anglis. Kalbant apie pagrindinius rodiklius, pažymime, kad energetinė durpių briketų vertė, t. y., kaloringumas, yra tikrai didelis. Žinoma, priklausomai nuo durpių, iš kurių yra pagainti briketai, jų kaloringumas gali svyruoti nuo 3180 kcal/kg iki 4600 kcal/kg. Šios rūšies briketai yra drėgniausi iš visų briketų rūšių. Jų drėgnis gali siekti iki 19,8 proc. Durpių briketai taip pat pasižymi ir vienu didžiausiu peleningumu, galinčiu siekti nuo 4,4 proc. iki 19,5 proc. Pažymėtina, kad durpių briketai dega itin ilgai, todėl „išvykos“ pakrauti kietojo kuro katilus bus ženkliai retesnės.

Medžio pjuvenų briketai – universalus biokuras namų šildymui

Kaip jau buvo minėta, medžio pjuvenų briketai yra gaminami iš įvairios rūšies medienos. Šis ekologiškas kuras, degdamas į aplinką neišskiria jokių kenksmingų medžiagų, todėl, kaip ir minėti durpių briketai, yra draugiškas tiek aplinkai, tiek žmonių bei jų keturkojų draugų sveikatai. Medžio pjuvenų briketų universalumas slypi tame, kad jais galima kūrenti tiek kietojo kuro katilus, tiek krosneles, tiek židinius. Kalbant apie pagrindinius rodiklius, būtina paminėti, kad kaitriausi yra ąžuoliniai briketai. Jų kaloringumas yra 6200 kcal/kg. Uosio briketų kaloringumas yra 4900 kcal/kg, beržo – nuo 4600 iki 4800 kcal/kg, mišrių lapuočių (ne kietmedžio) – nuo 4200 iki 4700 kcal/kg, o spygliuočių/lapuočių – nuo 4000 iki 4500 kcal/kg. Visų minėtų medžio pjuvenų briketų drėgnis yra panašus, t. y. apie 8 proc.

- Reklama -

Naujausi straipsniai