2024, kovo 29, Penktadienis

Baltoji lazdelė veda į biblioteką

Galvojate, kad neregius ir silpnaregius literatūra aprūpina tik Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB)? Pasirodo, ne tik ji! Pasaulinės Baltosios lazdelės dienos (minima spalio 15 d.) proga viešosios šalies bibliotekos įteikia simbolinę dovaną neregiams – nuo šiol knygą Brailio raštu galima gauti bet kurioje bibliotekoje.

Lietuva – viena didelė biblioteka

Su tokiu šūkiu startuoja atnaujinta Tarpbibliotekinio abonemento paslauga (TBA). Ja naudodamiesi, skaitytojai turi galimybę į arčiausiai namų esančią biblioteką nemokamai atsisiųsti reikalingą knygą iš bet kurios kitos šalies bibliotekos.

„Didelė dalis nereginčių skaitytojų gyvena mažuose Lietuvos miesteliuose, vienkiemiuose, kaimuose. Mes juos aprūpindavome knygomis Brailio raštu, tačiau tai užtrukdavo, nes knygą pristatydavo mūsų darbuotojai tiesiai į skaitytojo namus, – pasakoja LAB vartotojų aptarnavimo skyriaus vedėja Justina Gagarina. – Pasinaudojęs TBA paslauga, mūsų skaitytojas ar jo artimieji knygą Brailio raštu gali atsiųsdinti į artimiausią ar patogiausiai pasiekiamą biblioteką. Knyga išduodama į namus – procesai sukasi greičiau, ir laimės žmogui daugiau.“

Bibliotekų prieinamumo manifestas tampa kūnu

Prieš kiek daugiau nei metus šalies bibliotekininkai susitiko pasitarti dėl esminių veiklos krypčių, kuriomis bus siekiama didesnės negalią turinčių žmonių įtraukties bei socializacijos. Taip gimė manifestas, kuriuo bibliotekų bendruomenės nariai įsipareigojo atverti bibliotekas visiems. Anot bendruomenės narių, biblioteka visiems – lanksti, atliepianti individualias vartotojų reikmes, sklandžiai reaguojanti į pokyčius, tobulinanti veiklą ir ieškanti savo išskirtinumo.

„Bibliotekų prieinamumo manifesto pasirašymas – ne vienkartinis gestas, o ilgo proceso pradžia, – akcentuoja LAB direktorė Inga Davidonienė. – Bibliotekų atsivėrimas įvairioms vartotojų grupėms vyko iki manifesto ir su dar didesniu įkvėpimu vyksta po jo. Norime ir siekiame, kad regos negalią turintį vartotoją galėtų aptarnauti biblioteka, esanti arčiausiai jo namų. Veikianti, nemokama tarpbibliotekinio abonemento paslauga, atskraidinanti Brailio rašto knygą ten, kur yra jos laukiantis skaitytojas – labai prasmingas žingsnis, įtraukiantis neregius skaitytojus į kiekvienos bibliotekos skaitytojų bendruomenę.“

Neregiai gali rinktis ir garsinę knygą

Brailio raštą moka ne visi neregiai. Dalis jų, ypač netekusių regėjimo vyresniame amžiuje, mieliau skaito garsines knygas, jaunimas renkasi leidinius moderniais ir prieinamais PDF, EPUB, DAISY formatais. Įgarsintas ir kitais prieinamais formatais pateikiamas knygas skaitytojai gali rasti nemokamoje virtualioje bibliotekoje ELVIS. Ši biblioteka skirta ne tik neregiams, bet ir visiems žmonėms, kuriems sudėtinga ar net visai neįmanoma skaityti įprastos knygos dėl regėjimo, skaitymo ar mokymosi sutrikimų, fizinės negalios ar kitų būklių.

„ELVIS yra labai didelė mano gyvenimo dalis, kad ir kaip banaliai tai skambėtų, – sako Glorija. – Kiekvieną savaitę užsuku pasižiūrėti įkeltų naujienų ir be galo jomis apsidžiaugiu, nesvarbu, ar būna įkelta mano pasiūlyta knyga ar kitas naujas leidinys. Skaitau viską, – nuo romanų, detektyvų iki psichologinės literatūros.“

Virtuali biblioteka ELVIS pasiekiama internetu bet kuriame šalies kampelyje. Jei naudotis internetu nėra galimybės – svarbu žinoti, kad prie ELVIS jungiasi vis daugiau šalies bibliotekų, kurios pasiruošusios garsinę knygą parsiųsti ir įrašyti į skaitytojui patogią laikmeną.

Reikia daugiau informacijos apie knygas Brailio raštu ar garsinius leidinius? Kreipkitės į Lietuvos aklųjų biblioteką, kuri naujus metus pasitiks nauju – Lietuvos audiosensorinės bibliotekos – vardu, po nauju pavadinimu sujungdama dvi pagrindines savo teikiamų paslaugų kryptis (audio – garsu pateikiama informacija ir sensorinė – informacija, pateikiama pasitelkiant lytėjimo pojūtį, t.y. Brailio raštu ar taktilinėmis iliustracijomis).

- Reklama -

Naujausi straipsniai