2024, liepos 15, Pirmadienis

Apeliacinis teismas: R. M. Račkauskas ir G. Maskoliūnienė padarė tam tikrų teisės aktų pažeidimų ir siekė asmeninės naudos tačiau žala nesiekia įstatyme nustatyto didelės žalos dydžio

reklama rubai

Lietuvos apeliacinis teismas panaikino apkaltinamąjį Šiaulių apygardos teismo 2022 m. sausio 24 d. nuosprendį, kuriuo Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas ir jo patarėja Gintarė Maskoliūnienė buvo pripažinti kaltais dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.

Pirmosios instancijos teismas už padarytą nusikalstamą veiką R. M. Račkauskui skyrė 30 tūkst. Eur baudą ir konfiskavo 5 472 Eur, o G. Maskoliūnienei – 25 tūkst. Eur baudą. Taip pat abiem nuteistiesiems 5 metams buvo atimta teisė dirbti valstybės tarnyboje.

Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas R. M. Račkausko ir G. Maskoliūnienės veiksmus neteisingai įvertino kaip nusikalstamus, netinkamai pritaikė baudžiamąjį įstatymą, todėl nepagrįstai priėmė apkaltinamąjį nuosprendį.

Apeliacinis teismas pritarė pirmosios instancijos teismo išvadoms, kad R. M. Račkauskas ir G. Maskoliūnienė, būdami valstybės tarnautojai, organizuodami ir vykdydami kaltinime nurodytus viešuosius pirkimus, padarė tam tikrų teisės aktų pažeidimų ir siekė asmeninės naudos, tačiau nesutiko, kad jų veiksmais valstybei ir Panevėžio miesto savivaldybei buvo padaryta didelė žala, kuri yra būtina sąlyga patraukti asmenis baudžiamojon atsakomybėn už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi.

Byloje nustatyta, kad nuteistųjų veiksmais buvo padaryta ne mažesnė nei 4 672 Eur turtinė žala, tačiau tokio dydžio žala nesiekia įstatyme nustatyto didelės žalos dydžio – 250 MGL, t. y. 12 500 Eur. Apeliacinis teismas taip pat nenustatė, kad R. M. Račkausko ir G. Maskoliūnienės veiksmais buvo padaryta didelė neturtinė žala.

„R. M. Račkausko ir G. Maskoliūnienės veiksmai iš dalies galėjo pakenkti savivaldybės prestižui ir reputacijai, tačiau byloje nėra jokių įrodymų, kad dėl šių asmenų veiksmų būtų sumažėjęs ir kiek sumažėjęs Panevėžio miesto savivaldybės prestižas ar visuomenės pasitikėjimas ja, savivaldybės darbuotojai ar miesto gyventojai menkiau vertintų savivaldybės mero autoritetą, priešingai – normali valstybės ir net savivaldybės veikla nesutriko, nebuvo sudarytos sąlygos kitiems asmenims atlikti neteisėtus veiksmus, pasitikėjimas savivaldos sistema nebuvo pakirstas ir nebuvo sukelti į tai panašūs padariniai. Be to, R. M. Račkausko veiksmai nesulaukė didelio neigiamo atgarsio visuomenėje, nes 2019 metais vykusiuose savivaldybių tarybų rinkimuose R. M. Račkauskas buvo perrinktas Panevėžio miesto savivaldybės meru“, – rašoma Apeliacinio teismo pranešime.

Priėmus išteisinamąjį nuosprendį, panaikintas pirmosios instancijos teismo R. M. Račkauskui ir G. Maskoliūnienei skirtas draudimas dirbti valstybės tarnyboje bei sprendimas iš R. M. Račkausko konfiskuoti 5 472 Eur.

Šis Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis baudžiamojoje byloje Nr. 1A-25-449/2023 įsiteisėja jo paskelbimo dieną, tačiau per tris mėnesius nuo paskelbimo dienos kasacine tvarka gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

- Reklama -

Naujausi straipsniai