2024, balandžio 16, Antradienis

Apeliacinis teismas Aukščiausiojo teismo nurodymu ėmėsi R.M.Račkausko bylos

Šiandien Apeliacinis teismas Lietuvos Aukščiausiojo teismo nurodymu ėmėsi nagrinėti R.M.Račkausko ir tuometės jo padėjėjos G.Maskoliūnienės bylą.

Posėdžio metu R.M.Račkausko advokatas paprašė bylą perduoti prokurorams ir iš naujo atlikti papildomą įrodymų tyrimą. Be to, teigdamas, kad telefoninių įrašų tekstas galimai  sumontuotas, pareikalavo pilnų R.M.Račkausko kabinete 2017 m. atliktų įrašų.

Panašų prašymą pateikė ir G.Maskoliūnienės advokatė.

Teismas atmetė prašymus bylą grąžinti prokurorams, tačiau norodė pateikti visus įrašus.

Pirmosios instancijos (Šiaulių apygardos) teismas prieš dvejus metus nusprendė, kad Panevėžio meras per savo patarėją G. Maskoliūnienę davė neteisėtus nurodymus savivaldybės tarnautojams, taip siekė, kad savivaldybės organizuojamų viešinimo ir komunikacijos srities viešųjų pirkimų laimėtoja taptų su verslininku Mariumi Vaupšu susijusi įmonė „Lukrecijos reklama“. Bylos duomenimis, buvo susitarta ir dėl tolesnio bendradarbiavimo, tai yra, kad Panevėžio miesto savivaldybės administracija ir ateityje iš M. Vaupšo atstovaujamos bendrovės pirks konsultacines paslaugas. Be oficialiai savivaldybės nupirktų paslaugų, R. M. Račkauskui asmeniškai, ruošiantis 2019-ųjų metų savivaldybių merų rinkimams, suteikta naudingų konsultacijų.

Šiaulių apygardos teismas merą tuomet pripažino kaltu ir skyrė jam 30 tūkst. eurų baudą, jam penkerius metus buvo atimta teisė dirbti valstybės tarnyboje, taip pat konfiskuota daugiau nei 5 tūkst. eurų. G. Maskoliūnienei buvo skirta 25 tūkst. eurų bauda, jai taip pat atimta teisė penkerius metus dirbti valstybės tarnyboje. M. Vaupšas yra miręs, todėl jo atžvilgiu byla buvo nutraukta.

Vėliau byla buvo nagrinėjama Apeliaciniame teisme, kuris pritarė pirmosios instancijos teismo išvadoms, kad R. M. Račkauskas ir G. Maskoliūnienė, būdami valstybės tarnautojai, organizuodami ir vykdydami kaltinime nurodytus viešuosius pirkimus, padarė tam tikrų teisės aktų pažeidimų ir siekė asmeninės naudos, tačiau nesutiko, kad jų veiksmais valstybei ir Panevėžio miesto savivaldybei buvo padaryta didelė žala, kuri yra būtina sąlyga patraukti asmenis baudžiamojon atsakomybėn už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi.

Byloje nustatyta, kad nuteistųjų veiksmais buvo padaryta ne mažesnė nei 4 672 Eur turtinė žala, tačiau tokio dydžio žala nesiekia įstatyme nustatyto didelės žalos dydžio – 250 MGL, t. y. 12 500 Eur. Apeliacinis teismas taip pat nenustatė, kad R. M. Račkausko ir G. Maskoliūnienės veiksmais buvo padaryta didelė neturtinė žala.

Priėmtas išteisinamasis nuosprendis ir panaikintas pirmosios instancijos teismo R. M. Račkauskui ir G. Maskoliūnienei skirtas draudimas dirbti valstybės tarnyboje bei sprendimas iš R. M. Račkausko konfiskuoti 5 472 Eur.

2023 m. gruodį Lietuvos Aukščiausiąsis Teismas šią bylą grąžino Apeliaciniam teismui. Aukščiausiojo teismo sprendime nurodyta, kad Apeliacinis teismas išteisindamas R.M.Račkauską ir G.Maskoliūnienę savo sprendimo nepagrindė išsamiai ir nešališkai byloje surinktų įrodymų analize, ignoravo reikšmingus šiai veiklai tinkamai kvalifikuoti surinktus duomenis.

Sekantis teismo posėdis turėtų įvykti balandžio 8 d.

- Reklama -

Naujausi straipsniai