2024, balandžio 18, Ketvirtadienis

Andrius Kubilius: mūsų Putino žiema

Daug kas esame skaitę John Steinbeck “Mūsų nerimo žiema”. Paliko didelį ispūdį.
Dabar artėjame prie mūsų “Putino žiemos” (mūsų bus žiema, o ne Putinas), kurią Putinas nori paversti taip pat kiek galima “įspūdingesne”. Todėl Kremliaus sprendimu dujų tiekimas per Nord Stream 1 yra nutrauktas. Kad žiema būtų įspūdinga visų pirma Vokietijai, nes pastaroji per paskutinį dešimtmetį su savo priklausomybe nuo Kremliaus dujų sugebėjo tapti silpniausia grandimi Europos Sąjungoje.
Šiomis dienomis Prahoje 70 000 demonstrantų protestavo prieš aukštas energetikos kainas, prieš didelę infliaciją, sakydami, kad dėl visko yra kalta Čekijos Vyriausybės parama Ukrainai, aiškindami, kad tokią paramą reikia nutraukti ir tiesiog reikia eiti pas Putiną ir tartis dėl pigių dujų. O pakeliui Čekijai dar reikia išstoti iš ES ir NATO.
Galėtum sakyti, kad tokie lozungai yra visiška nesąmonė, bet kai po jais susirenka 70 000 čekų demonstrantų, tai turi daryti kitą išvadą – Putinas gali pralaimėti Chersone (ir pralaimės), bet gali laimėti, kad ir toje pačioje Prahoje. Nepaisant to, kad joje pilna Ukrainos vėliavų ir parduotuvių, kurios ant durų yra iškabinę informaciją, jog rusų turistų tokios parduotuvės neaptarnauja (su savo i-phone šią vasarą Prahoje užfiksavau keletą to įrodymų).
Prahos valdantieji politikai skelbia, kad už šitos demonstracijos organizatorių akivaizdžiai kyšo Kremliaus ausys, kad susirinko žinomi antivakseriai, komunistai, nacionalistai, Putino mylėtojai ir Briuselio nemylėtojai, tačiau tai nesuteikia nusiraminimo – jeigu Kremlius gali Prahos centre surinkti jam palankių 70 000 demonstrantų, tai kiek jis gali tokių demonstrantų surinkti Berlyne, Paryžiuje, Romoje? Kiek gali jų surinkti mūsų Vilniuje?
Galima nusiraminimui galvoti, kad tokia demonstracija yra tik Čekijos specifika, nes po dviejų savaičių joje vyks Senato ir municipaliniai rinkimai, o kitų metų pradžioje – Prezidento rinkimai, bet internete jau sklinda informacija, kad panašios demonstracijos artimiausiu metu bus organizuojamos Suomijoje ir Vokietijoje. Ir ten tokį “protestą” taip pat organizuoja žinomi Kremliaus mylėtojai.
Putinas vis dar tikisi, kad jeigu jam ir nepavyks laimėti Chersone bei Kijeve, tai gal pavyks laimėti bent jau Europos sostinėse, todėl ir tenka plušėti jo agentams Prahoje, Berlyne ar Helsinkyje.
Nenustebsiu jeigu kažkas imsis tokias demonstracijas organizuoti ir Vilniuje (kaip ir visoje Europoje – įgyvendinant Kremliaus direktyvas). Nebūkime naivūs – jeigu Kremliaus agentai yra pagaliau atrandami ir aukštose pozicijose Berlyne, tai Lietuvoje Kremlius jų yra įsodinęs kelis kartus daugiau. Tik dar ne visi atrasti.
Bet “Putino žiema” padės juos išsiaiškinti ir Berlyne, ir Prahoje, ir Vilniuje.
Ką turime daryti?
• visų pirma jau šiandien mūsų Vyriausybė ir Prezidentas turi pareikšti lygiai tą patį, ką šiomis dienomis pasakė viena iš Vokietijos Žaliųjų lyderių, Vokietijos Užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock ir Vokietijos Socialdemokratų lyderis, Vyriausybės Kancleris Olaf Scholz – jokios Vokietijoje rengiamos protesto demonstracijos prieš energetikos kainų augimą, prieš infliaciją ir pan. nesustabdys Vokietijos Vyriausybės paramos Ukrainai. Tai yra signalas Kremliui, kad jiems nieko Vokietijoje nepavyks pasiekti – Vokietija yra pajėgi išsivaduoti iš Kremliaus energetinių pinklių, į kurias pati Vokietija per paskutinius dešimtmečius neatsargiai įsipainiojo. Lietuvoje klausimas yra tik vienas – ar Lietuvos socialdemokratai, žalieji, demokratai ir visi kiti save laikantys reikšminga opozicija yra pajėgūs savo pareiškimais pasekti Vokietijos socialdemokratų ir žaliųjų pavyzdžiu, o tuo pačiu ir atsispirti Kremliaus gundymui pasinaudoti “Putino žiema” politinei sumaiščiai Lietuvoje kelti;
• mums visada verta prisiminti tai, kad Putinas savo skelbiamomis “strategijomis” sugeba pasiekti visiškai priešingų rezultatų – ilgai skelbė, kad Ukraina yra neverta būti laikoma savarankiška suverenia nacija, bet su Kremliaus agresija prieš Ukrainą sukūrė provakarietišką Ukrainos naciją, kuri ne tik apsigins nuo Kremliaus agresijos, bet ir taps ES bei NATO nare; Kremlius ilgai skelbė, kaip jie nepritaria NATO plėtrai iki Rusijos sienų – dabar gavo Švediją ir Suomiją, su naujais keliais tūkstančiais kilometrų bendros NATO ir Rusijos sienos. Dabar Putinas siekia, kad “Putino žiema” Europoje įneštų politinės sumaišties Europos sostinėse, todėl Kremliaus rėmėjai Prahoje, Berlyne ar Helsinkyje organizuoja protesto demonstracijas. Mūsų atsakas turi būti aiškus – milžiniškos paramos Ukrainai demonstracijos visose Europos sostinėse, aiškiai parodant Putinui, kad “Putino žiema” mūsų neišgąsdins. Ir šiuo atveju Putinas turi gauti priešingą rezultatą nei jis siekia – su “Putino žiema” jis nori priversti Europą atsisakyti paramos Ukrainai, ta proga Europa turi parodyti, kad “Putino žiema” turi priešingą efektą – Europos parama Ukrainai tik didėja ir Putino izoliacija Europoje taip pat tik didėja. Lietuviai su “Bayraktar” pirkimo akcija yra parodę visai Europai pavyzdį, kaip kiekvienas iš europiečių (ne tik lietuvių) gali paremti Ukrainą, dabar ateina metas Lietuvos visuomenei parodyti visai Europai (tuo pačiu ir Kremliui) pavyzdį, kuris įrodytų, kad Kremliui su “Putino žiema” Lietuvos nepavyks išgąsdinti. O tam visų pirma tinka ir gausūs “pro-ukrainietiški” mitingai Vilniaus aikštėse;
• visiškai akivaizdu, kad Kremliaus dėka visoje Europoje auga energetikos kainos; to akivaizdoje mums patiems, kovojant su “Putino žiemos” strategijos įgyvendinimu Lietuvoje, neužteks vien tik paramos Ukrainai demonstracijų Vilniuje. Turime imtis tiek bendraeuropinių, tiek nacionalinių ekonominių veiksmų, kurie neleistų Kremliui laimėti didelių politinių pergalių su “Putino žiemos” aukštų energetikos kainų strategija visoje Europoje. Todėl Europos Sąjunga (ir Lietuva) artimiausiu metu turi paskelbti ir pradėti įgyvendinti strategiją, kuri padėtų mums visiems pergyventi šią “Putino žiemą” (Putinas tikisi, kad būtent per šią žiemą jam pavyks palaužti Europą). Tokia strategija turi numatyti kelis elementus: elektros kainų reguliavimo atjungimą nuo dujų kainų; elektros rinkų reguliavimo algoritmų pertvarkymą taip, kad neliktų vietos “algoritmų paradoksams”, dėl ko kenčiame ne tik mes, Nordpool rinkos, vartotojai; ir galų gale laikinas finansines subsidijas vartotojams, kurios būtų taikomos tik “Putino žiemos” sezono metu, nes šis sezonas Putino strategijoje yra esminės svarbos (iki kitos žiemos pats Putino režimas gali nebeišgyventi);
• šalia to, Europos Sąjunga (ir Lietuva) turi dar ryžtingiau skelbti ir įgyvendinti ilgalaikę strategiją – a) kaip artimiausiu metu ir kuo pakeisti Rusijos dujas dujomis iš kitų regionų ir taip net ir Vokietija taps nepriklausoma nuo Kremliaus; ir b) kaip per artimiausią dešimtmetį nuo dujų ir naftos energetikos pereiti prie vėjo, saulės ir vandenilio energetikos. Tokios strategijos įgyvendinimas yra svarbus dėl trijų priežasčių: 1) Europos kovoje su klimato kaita tai yra neišvengiama, o naujos atsinaujinančios energetikos technologijos leidžia teigti, kad dujų ir naftos era sparčiai artėja prie pabaigos; 2) tai leistų Europai galutinai atsisakyti priklausomybės nuo geopolitinių Kremliaus įtakų; 3) tai leistų Europai esmingai padėti Rusijai transformuotis link demokratijos ir europietiško vystymosi kelio – be naftos ir dujų eksporto į Europą (Vakarų pasaulį) dabartinis autoritarinis Kremliaus režimas nesugebės išlikti, nes be naftos ir dujų eksporto neišliks ir dabartinė Rusijos ekonominė struktūra, sukurianti pagrindą autoritarinei valdžios struktūrai.
Taigi, Kremliaus įgyvendinama “Putino žiemos” strategija turi ilgalaikes galimybes sugriauti patį Putino režimą. Bet tam reikia, kad mes atlaikytume artimiausius “Putino žiemos” išbandymus. Ir kad Ukraina, su mūsų nesilpstančia parama, laimėtų karą.
Taip ir bus! Mums nėra baisios jokios žiemos! Tame tarpe ir “Putino žiemos”!
Slava Ukrainy!!!
- Reklama -

Naujausi straipsniai