2024, gegužės 18, Šeštadienis

VITRAŽO KŪRĖJUI ALGIRDUI DOVYDĖNUI – „ĄŽUOLĖLI ŠIMATAŠAKI…“

Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka liepos 20 d. (ketvirtadienį) 16 val. kviečia į išskirtinį susitikimą, skiriamą šviesaus atminimo dailininkui vitražistui, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui ALGIRDUI DOVYDĖNUI. Ilgamečiam Vilniaus dailės akademijos dėstytojui, profesoriui, talentingam menininkui, dovanojusiam stiklo magijos ir Panevėžiui.

Susitikti atvyksta dailininkė keramikė Nora Blaževičiūtė, Algirdo Dovydėno žmona, ir Vilniaus dailės akademijos (VDA) docentė, vitražo dailininkė Ieva Paltanavičiūtė, A. Dovydėno mokinė.

Bibliotekoje bus eksponuojamas Algirdo Dovydėno Rainių Kančios koplyčiai sukurtų vitražų projektas, atliktas akvarelės technika. 1994 m. už šiuos vitražus dailininkas buvo apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.

Panevėžio regione, Pasvalyje, gimęs Algirdas Dovydėnas (1944–2015) kūrė plačios paskirties vitražus įvairių stilių ir laikotarpių architektūrai. Jo kūriniai puošia valstybinius, sakralinius ar privačius pastatus įvairiuose Lietuvos miestuose.

Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešąją biblioteką puošia Algirdo Dovydėno ir kitų jo sumanyto TARPTAUTINIO VITRAŽO SIMPOZIUMO „1+1“ dalyvių, pripažintų lietuvių ir užsienio vitražo meistrų, sukurti stiklo kūriniai, skirti specialiai bibliotekos interjerui. Stiklo kūrinius bibliotekai sukūrė 17 menininkų, 2014 m. Vilniaus dailės akademijos Monumentaliosios tapybos ir scenografijos katedros vitražo specialybės organizuoto tradicinio vitražo simpoziumo dalyvių.

Vitražai puošia skaidraus stiklo pertvarą, skiriančią bibliotekos vienos iš skaityklų erdvę. Kūriniuose pabrėžiama knygos ir spausdinto žodžio vaidmuo.

Vitražus kūrė prof. Algirdas Dovydėnas, simpoziumo kuratorė VDA Vitražo studijos doc. Ieva Paltanavičiūtė, Lietuvos, Latvijos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos vitražo bei meninio stiklo meistrai ir šių specialybių studentai. I. Paltanavičiūtės vitraže – Brailio raštu įrašyti Vytauto Mačernio poezijos posmai. A. Dovydėnas savo vitraže cituoja poeto Vlado Braziūno eiles, sukurtas specialiai šiam įvykiui: „Ažuolėli šimtašaki / ar tave ši žemė sakė / ar mane, kai ryto metą / raibą plunksną žaibas meta“.

Pasak menotyrininkės Kristinos Stančienės, šio simpoziumo dalyviai improvizavo šriftą arba laisvai pasirinktą tekstą ar jo fragmentą, susitelkdami ties verbaline idėjos raiška ir stiklo paviršiaus tekstūromis. Kūrėjai skleidžia žinią apie vitražo galią sukurti ypatingą erdvės nuotaiką, pabrėžti jos paskirtį, džiugina meniniais sprendimais.

Susitikime vyks ir dokumentinio filmo „Algirdas Dovydėnas. Stiklo magija“ (režisieriai Juozas Matonis, Vytautas Damaševičius, 1995 m., 31 min.) peržiūra. Tai vienas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos vykdomo projekto „Literatūra ir kinas“ renginių, kviečiantis geriau pažinti Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų kūrybą.

Vilija Stokienė

PAVB Ryšių su visuomene koordinatorė

Iliustracijoje – A. Dovydėno vitražo fragmentas (Liudo Parulskio nuotr.)

- Reklama -

Naujausi straipsniai