2024, balandžio 19, Penktadienis

Visuomenininkai kyla į kovą ir…

Vakar Vilniuje vyko Panevėžio nekilnojamojo kultūros paveldo tarybos posėdis, kuriame išklausyta ir pilietinės iniciatyvinės grupės “Išsaugoti “Garsą” surinkusios daugiau nei 3500 parašų po peticija reikalaujančia išsaugoti kino centrą atstovė Laura Mikšionienė.

Panevėžio nekilnojamojo paveldo vertinimo taryba 2018 11 21 posėdyje jau buvo svarsčiusi kino teatro klausimą, tačiau, kaip paaiškėjo, nebuvo atliktas privalomas vertinimas, kurio kriterijai patvirtinti dar 2005 04 15 LR kultūros ministro įsakymu Nr. ĮV-150 “Dėl Nekilnojamojo kultūros vertybių vertinimo, atrankos ir reikšmingumo lygmens nustatymo kriterijų aprašo patvirtinimo“ todėl, gavus pilietinės iniciatyvinės grupės kreipimąsi, nuspręsta klausimą svarstyti dar kartą.

Vienas iš pagrindinių pilietinės iniciatyvinės grupės “Išsaugoti “Garsą” argumentų- statinys ir jo išsaugojimas svarbus vietos bendruomenei, kaip reikšmingas bendruomenės narių istorinei sąmonei ir tapatumui, taip pat statinys yra reikšmingas vietos bendruomenei ir miestui, kaip vienintelis išlikęs ir veikiantis kultūrinis objektas, aplink save suformavęs specifinę urbanistinę struktūrą – aikštę, apribotą perimetriniu užstatymu. Taip pat teigiama, kad statinys yra autentiškas, autentiškoje aplinkoje, yra naudojamas pagal autentišką pirminę funkciją, atviras
visuomenės lankymui, be to statinys susijęs su laikmečio kultūriniu tapatumu ir atitinka architektūrinio, urbanistinio, inžinerinio, kultūrinės raiškos vertingųjų savybių pobūdžio objektams ir vietovėms taikytinus kriterijus (statytas 1968 m, prieš daugiau kaip 50 metų).

Iškilus naujiems vertinimo kriterijams ir atsiradus svarbiai informacijai apie „Garso“ reikšmingumą, vadovaudamasi Panevėžio nekilnojamojo kultūros paveldo tarybos nuostatais, vertinimo taryba priėmė sprendimą kreiptis į nepriklausomus ekspertus Mariją Dremaitę ir Vaidą Petrulį su prašymu nustatyti „Garso“ vertę. Kitas posėdis bus sušauktas po nepriklausomų ekspertų išvadų.

Kad valdančiųjų brukama daugiau nei 10 000 000 Eur miestui ir valstybei kainuosiančio St.Eidrigevičiaus menų centro statyba kino centro “Garsas” vietoje nėra puikiausias sprendimas miestui suabejota ir internetinėje erdvėje. Kolegų, naujienų portalo jp.lt surengtoje apklausoje, kurioje buvo klausiama “Ar pritariate jog vietoje kino centro “Garsas” būtų įkurtas St.Eidrigevičiaus menų centras “Taip” atsakė 36 proc. “Ne”- 64 proc. respondentų. Iš viso surinkta 6 600 balsų. Paninfo.lt  paskyroje socialiniame tinkle Facebook tebevykstančioje apklausoje, kurioje  klausiama “Ar pritariate kino centro “Garsas” nuvertimui jo vietoje pastatant S.Eidrigevičiaus menų centrą?” 20 proc. respondentų pasirinko atsakymą “Taip” ir 80 proc. “Ne”.

Visai netrukus daugiau nei 3500 parašų sulaukusi peticija reikalaujanti neliesti “Garso” bus įteikta Lietuvos Respublikos ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui. Panašu, kad skandalingas projektas sulauks ir Seimo kultūros komiteto dėmesio. Šią savaitę Panevėžyje lankėsi ir šio komiteto narys žaliavalstietis Robertas Šarknickas, kuris susitiko tiek su pilietinės iniciatyvinės grupės nariais, tiek su Savivaldybės valdininkais bei žadėjo parengti pranešimą šiam komitetui. Projektu domisi ir kiti Seimo nariai.

- Reklama -

Naujausi straipsniai