Gruodžio 1 d. 14 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka kviečia į virtualų Erikos Povilonytės (Prancūzija, Dižonas) iliustracijų parodos „Iš Denise Desautels (Kanada) poezijos knygų „Noirs“ ir „L‘Heure violette“ atidarymą. Jo metu apžvelgsime parodą, virtualiai pakalbinsime autorę, kuri šiuo metu gyvena Dižone, pasižiūrėsime videofilmą, kuriame dailininkės iliustracijų fone poetė skaito savo eiles.  Renginys bus transliuojamas bibliotekos „YouTube“ kanale.

Erika Povilonytė – 1997 metais Panevėžyje gimusi ir šiuo metu Prancūzijoje studijuojanti dailininkė. Aukštosios Dižono meno mokyklos studentės meno darbai buvo pristatyti Lietuvoje, Prancūzijoje ir Kanadoje. Savo kūryba Erika pirmiausia ieško teisingo sąlyčio su popieriumi, jo troškimų pajautimo. „Kuriant svarbiausia neprarasti lengvumo ir muzikalumo, leisti spalvoms ir formoms kvėpuoti, sklaidytis,“ – sako parodos autorė.

Denise Desautels – 1945 metais Monrealyje gimusi Kanados rašytoja ir poetė, Kvebeko literatūros akademijos (l’Académie des lettres du Québec) narė, daugelio premijų laureatė. Poetės kūryba verčiama ir pristatoma užsienio šalyse, daugiausia Prancūzijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Šveicarijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Pačios poetės žodžiais, rašymas suteikia galimybę išsakyti neišsakomą, atskleisti neatskleidžiamą, suteikti formą skausmui, vaikystės, meilės, žiaurumo ir karo pajautimams.

Pirmame su Denise Desautels išleistame rinkinyje „Noirs“ (liet. „Juodi“) menininkė vaizduoja baugų, bet kartu magišką pasaulį, liūdnus, bet patrauklius personažus, tamsius peizažus. Poetės žodžiai smelkiasi į vaizdus, o vaizdai į žodžius, taip megzdami tamsią ir užburiančią atmosferą.

Antrame poezijos rinkinyje „L‘Heure violette“ (liet. „Violetinė valanda“), pasak leidėjos Claire Delbard, Erika randa kelią sodriuose poetės tekstuose, žaisdama spalvomis, brūkšniavimais ir tuščiais plotais. Jos kūryba mums pasakoja apie paprastumo galią ir apie vaizdavimo sudėtingumą. Apie tuštumą ir pilnatvę, apie šviesą ir tamsą. Bet tuo pačiu kviečia kuo skubiau gyventi, patirti gyvenimą visomis juslėmis. Susimąstyti apie laikinumą ir trapumą.

Abu poezijos rinkiniai priklauso serijai „Carnets de couleurs“ (liet. „Spalvų sąsiuviniai“) ir yra redaguoti bei išleisti Claire Delbard knygų leidykloje „L‘Atelier des Noyers Prancūzijoje. Nedidelės, tačiau galingos leidyklos užmojis – kurti draugystę tarp dailininkų ir rašytojų, leisti jiems dirbti kartu ir vienas kitą įkvėpti. Taip gimsta knygelės, kurios kiekviena yra dviejų menininkų bendras kūrybos vaisius, keturių rankų partija.

 

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos informacija

Print Friendly, PDF & Email