2024, birželio 16, Sekmadienis

Virtuali galerija „Atminimo ženklai Panevėžyje“

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešajai bibliotekai įgyvendinant projektą „Panevėžio krašto istorijos ir kultūros atodangos: atsiminimai jungia kartas ir bendruomenes“ Krašto kultūros paveldo sklaidos skyrius parengė virtualią galeriją „Atminimo ženklai Panevėžyje“.

Laikas negailestingai užmarštin nusineša istorines datas, iš atminties ištrina žmonių pavardes. Atminimo lenta – tai žinutė, kuri primena, savo glaustu turiniu papasakodama apie tai, kam memorialinė lenta yra skiriama. O ji skiriama žymiam asmeniui atminti, praeities įvykiui ar istoriniam pastatui įamžinti. Dažniausiai atminimas įamžinamas bareljefais ir atminimo lentomis.

Panevėžio miesto savivaldybė didelį dėmesį skiria žymių žmonių ir istorinių įvykių atminimui. Panevėžio žydų bendruomenė aktyvi įamžinant savo istoriją ir žymius žmones. Savivaldybės, visuomeninių organizacijų ar privačių asmenų dėka mieste priskaičiuojama daugiau nei 90 atminimo ženklų. Net keturios atminimo lentos sukurtos skulptoriaus Juozo Zikaro atminimui. Ne mažiau pagerbti Gabrielė Petkevičaitė-Bitė ir Kazimieras Paltarokas, jiems atminti – po 3 atminimo ženklus. Įamžinti seniausi Panevėžio pastatai – Upytės pavieto teismo archyvo bei senojo teatro pastatai. Įdomus faktas įrašytas lentoje ant Žvaigždžių gatvės 22-ojo namo. Jis byloja apie Kniaudiškių mikrorajono statybų pradžią.

Juozo Balčikonio gimnazija – viena seniausių mokyklų Lietuvoje, seniausia Panevėžyje ir pirma šalyje lietuviška gimnazija. Per ilgus dešimtmečius šią mokyklą baigė tūkstančiai mokinių, joje dirbo šimtai mokytojų, savo gerais darbais garsinusių Panevėžį, Lietuvą. Jie čia gerbiami ir įamžinti. Graži abiturientų tradicija per Paskutinio skambučio šventę mokyklai dovanoti žymių žmonių atminimo ženklą. Jų gimnazijos kiemelyje – jau virš 20.

Atminimo ženklų galeriją sudaro trys skyriai: Personalijos, Objektai, Įvykiai. Atminimo lentų aprašuose pateikiami jų pavadinimai, autoriai, sukūrimo metai, literatūra apie jas ir žemėlapiai. Galerijoje – apie 190 nuotraukų. Virtualią galeriją rasite čia:

Atminimo ženklai Panevėžyje

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos inf.

- Reklama -

Naujausi straipsniai