Lietuvos Vartotojų aljanso ekspertų teigimu, kylančias energijos kainas reiktų pažaboti spartinant atsinaujinančios energijos technologijų diegimą, lengvinant prieigą prie jų paprastiems vartotojams ir gyventojams tampant energijos gamintojais.

„Nesame patenkinti tuo, kokiu spartumu vyksta atsinaujinančios energijos technologijų diegimas ir prieiga prie jų paprastam vartotojui. Kylant kainoms už elektrą, dujas, šilumos kainoms, net ir pritaikius tas priemones, kurių ėmėsi Vyriausybė, dalis vartotojų ilguoju laikotarpiu vis tiek neišvengs finansinių sunkumų. Trumpojo laikotarpio priemonės – tai dar ne problemos sprendimas. Net jei išdalintume kiekvienam vartotojui 100 eurų vienkartinę paramą, tai neišspręstų energijos švaistymo ir kiaurų sienų problemos“, – sako Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys ir Vartotojų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys.

Anot jo, Vyriausybė ir savivaldybės turi ieškoti kuo įvairesnių skatinimo schemų, kaip padėti visiems gyventojams palaipsniui tapti gaminančiais vartotojais. Vartotojai negirdi iš valdžios žinučių, skatinančių sparčiau diegti atsinaujinančius energijos išteklius. Jei visi tik skaičiuos finansinę naudą ir lauks valstybės paramos, labai lėtai judėsime žaliosios pertvarkos link, mano Vartotojų aljanso atstovas.

Akcentuoja bendrus savivaldybių projektus

„Turime gerų pavyzdžių užsienyje – Vokietijoje, Belgijoje, kuomet, tarkime, trys savivaldybės susiburia ir pakvietusios verslo atstovus įrengia saulės elektrinę, kuria gali naudotis visų trijų savivaldybių gyventojai. Kitas pavyzdys – gyventojų kooperatyvai, arba energetinės bendrijos. Vartotojai gali susiburti į bendruomenes, patys gaminti arba pirkti saulės ar vėjo gaminamą energiją palankesnėmis sąlygomis. Lietuvoje trūksta iniciatyvų gyventojams“, – sako K. Kupšys.

Atsižvelgdamas šį trūkumą, Vartotojų aljansas nuo šių metų rugsėjo Lietuvoje įgyvendina projektą CLEAR-X, padėsiantį daliai Lietuvos gyventojų pasiekti atsinaujinančios energijos technologijas ir taip sumažinti sąskaitas už elektros energiją.

Burs vartotojus jėgainių pirkimui

Projekto metu bus organizuojami kolektyviniai vartotojų pirkimai. Vartotojai bus raginami susiburti į grupę ir palankesnėmis sąlygomis įsigyti nutolusios saulės elektrinės dalį arba įsirengti ją ant savo namo stogo. Projektas vyks iki 2024 metų. Pirmieji kolektyviniai pirkimai numatyti maždaug po metų, kadangi būtina parengti teisinius dokumentus bei įvykdyti reikiamas pirkimų procedūras.

Projektą įgyvendina vartotojų organizacijos iš Bulgarijos, Kipro, Lietuvos, Šiaurės Makedonijos, Portugalijos, Slovakijos ir Slovėnijos. Tikimasi, kad 38 tūkst. vartotojų projekto metu investuos į atsinaujinančią energetiką, daugiausia saulės elektrines. ES finansuojamą projektą koordinuoja Europos vartotojų organizacija (BEUC). Tyrimus atliks Tarptautinė vartotojų tyrimų organizacija ICRT.

Sulaukė Komisijos Prezidentės pagyrimų

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, šiomis dienomis atidarydama „Europos tvarios energetikos“ savaitę, projektą CLEAR-X pateikė kaip pavyzdį, ką daro Europos Sąjunga, skatindama gyventojus tapti gaminančiais vartotojais. CLEAR-X projektą finansuoja Europos Sąjungos tyrimų ir inovacijų programa „Horizon2020“.

Print Friendly, PDF & Email