Nuo 2004 m. kasmet gruodžio 9-ąją visame pasaulyje minima Tarptautinė antikorupcijos diena. Ji skirta atkreipti dėmesį į plintančią korupciją ir paskatinti žmones užkirsti tam kelią. Prie kovos su pareigūnų papirkinėjimu prisidėjo ir Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Panevėžio apskr. VPK) Imuniteto skyriaus pareigūnai.
Pareigūnai, siekdami užkirsti kelią korupcijai, Panevėžyje organizavo akciją „Kyšis išpurvina“. Akcijos metu vairuotojų buvo klausiama, ar žino, kas yra korupcija, ar teko kada nors mėginti papirkti kokį nors specialistą, kaip su tuo būtų galima kovoti ir kodėl šios apraiškos gyvos. Norėdami priminti, kad kyšio davimas yra nusikalstama veika, už kurią numatoma baudžiamoji atsakomybė, pareigūnai vairuotojams dovanojo švarios sąžinės kvapą ir lankstinukus su informacija apie atsakomybę ne tik imančiam kyšį, bet ir jį duodančiam.
Policijos pareigūnų kalbinami vairuotojai noriai diskutavo apie korupciją ir sakė suprantantys, kad kyšio duoti ne tik negalima, bet ir neapsimoka: dažniausiai siūloma kyšio suma būna panaši ar lygi baudai. Dauguma vairuotojų teigė, kad nėra siūlę kyšio. Keli sustabdytieji prisipažino, kad kyšį pareigūnui yra davę, bet labai seniai – prieš daugiau nei dešimtmetį.
Šiandienos rytą policijos pareigūnai pabendravo su daugiau nei pusantro šimto automobilių vairuotojų Panevėžyje. Vienam iš sustabdytųjų teko įteikti ne švarios sąžinės kvapą, o protokolą – vairuotojas į alkoholio matuoklį įpūtė 0,52 prom.
Panevėžio apskr. VPK Imuniteto skyriaus viršininkas Ramūnas Šiaučiūnas sakė, kad per 2017 metus pareigūnus papirkti Panevėžio apskrityje bandančių asmenų sumažėjo dvigubai. Džiaugėsi, kad gyventojai tampa pilietiškesni ir suvokia savo atsakomybę už daromus tokio pobūdžio nusikaltimus. Priminė, kad už bandymą papirkti gresia kelių šimtų eurų bauda ar net laisvės atėmimas iki septynerių metų.
Vyriausioji specialistė Rasa Galkauskienė