2024, spalio 14, Pirmadienis

Stogo danga – ką pasirinkti?

Nemažai žmonių gali sakyti, kad stogo danga pirmiausia turi būti graži, nes ji yra aiškiai matoma namo dalis. Būtų idealu, jei stogo danga puikiai tiktų prie vyraujančio namo eksterjero. Tačiau renkantis stogo dangą, kur kas svarbesnės yra jo techninės savybės. Stogas  turi būti sandarus, patvarus, nedegus ir lengvai montuojamas. Paprastai žmonėms aktuali ir jo kaina.

Paprastai danga parenkama pagal pastato architektūrą. Tam tikrais atvejais reikia atsižvelgti ir į pastatą supančią aplinką – pajūryje skardinis stogas bus labiau veikiamas korozijos, o pavėsyje po medžiais esančio namo stogas bus veikiamas gamtinių procesų: ant čerpių atsiras samanos ir kerpės.

Kalbant apie vizualinį pastato vaizdą, natūralios stogo dangos medžiagos nebūtinai derės prie urbanistinio miesto stiliaus ir atvirkščiai. Kai kurie statybininkai dažnai renkasi vietos architektūrai būdingas dangas, todėl taip išgaunamas vietovės vientisumo vaizdas. Geriausias pavyzdys – Neringos miestas, kuriame tiek pastatų architektūrinis stilius, tiek stogo dangos daugiau mažiau yra tokios pačios.

Kokios stogo dangos yra populiarios?

Šiandien mūsų šalyje stogai dažnai yra dengiami čerpėmis (keraminėmis arba betoninėmis), plienine stogo danga arba bituminėmis medžiagomis. Natūralios dangos, dažniausiai naudotos prieš šimtmetį neturtinguose kaimuose – šiaudinis stogas ir medinės gontos – dabar yra brangi ekstravagancija tiek montavimo, tiek priežiūros prasme, todėl retai pasitaikantis variantas.

Prekyba stogo dangomis Lietuvoje užsiima didelę patirtį sukaupusi įmonė ,,Borga”.

Keraminių čerpių savybės

Tai viena iš ilgiausiai naudojamų ir populiariausių stogo dangų medžiagų. Ši stogo danga yra patvari – be jokių problemų tarnaus 100 metų.

Siekiant padidinti atsparumą nešvarumų ar kerpių nusėdimui ant stogo, paviršius padengiamas glazūrų arba kitų medžiagų sluoksniu. Čerpės yra gana mažos, todėl puikiai tinka dengti sudėtingų formų stogus. Be to, nesunku pakeisti pažeistas dalis. Iš jų pagaminta danga sunki – sveria iki 90 kg/m2 ir ne kiekviena pastato konstrukcija gebės ją atlaikyt. Didelis svoris turi ir gerųjų pusių – ši danga puikiai slopina garsus, todėl namuose negirdėsite, kaip į stogą barbena lietaus lašai.

Betoninių čerpių charakteristikos

Ši stogo danga yra šiek tiek pigesnė nei keraminės čerpės ir kai kam atrodo kur kas patrauklesnė. Žvelgiant į stogą iš apačios, vargu ar kas gali juos atskirti. Abiejų dangų eksploatacinės savybės yra panašios. Betoninės čerpės yra kiek mažiau patvarios – tačiau tai, kad stogas tarnaus 70, o ne 100 metų, svarbu tik išskirtinai mažai daliai klientų.

Šią stogo dangą gali pažeisti užterštas oras, nes betonas nėra atsparus rūgštims.

Abiejų tipų čerpės dažniausiai naudojamos stogams, kurių nuolydis nuo 30 iki 60°.

Metalinė stogo danga ir jos pranašumai

Kad ir kaip tai gali pasirodyti keista, metalinė stogo danga gali sverti net 10 kartų mažiau nei čerpinis stogas.

Medžiagos šerdis dažniausiai yra plieno lakštas, rečiau aliuminis, padengtas daugiasluoksnėmis apsauginėmis dangomis. Nuo šerdies iš dalies priklauso dangos patvarumas, taip pat ir nuo lakšto išorinio sluoksnio.

Paprastai tokia stogo danga yra parduodama dideliais, iki 8 m ilgio lakštais, kurių dėka stogdengiai stogą uždengs itin greitai.

Plieninė stogo danga bus puiki investicija, nes tai ilgaamžė, patvari ir sąlyginai nereikli danga.

Daugiau informacijos galite rasti čia: https://www.borga.lt/statybiniai-komponentai/profiliuota-stogo-danga/.

- Reklama -

Naujausi straipsniai