2024, liepos 18, Ketvirtadienis

Savivaldybės pastato prieigas papuošė vilties šauklė – magnolija

reklama rubai

Šalia Panevėžio rajono savivaldybės administracijos pastato pasodinta magnolija. Aristokratiškos kilmės ir išvaizdos augalą Savivaldybei padovanojo Beržoto dendrologinio parko savininkas profesorius Stasys Juknevičius.

Meras Povilas Žagunis, dėkodamas už išskirtinę dovaną, išreiškė viltį, kad augalas sėkmingai prigis ir, puošdamas aplinką, džiugins Savivaldybėje apsilankančius ar pro šalį einančius žmones.

Šiuo įtemptu metu, kai Ukrainos padangę temdo karo debesys, augalo sodinimas tapo simbolišku veiksmu, išreiškiančiu tikėjimą, kad gyvenimas skleisis naujais vilties, taikos ir pergalės žiedais.

Magnolija laikoma viena iš seniausių pasaulyje žydinčių augalų, kurio amžius skirtinguose šaltiniuose skaičiuojamas dešimtimis ar net šimtais milijonų metų. S. Juknevičiaus ir dovanotas augalas – lebnerio magnolija – viena puošniausių, labiausiai šalčiui atsparių hibridinių veislių.

Gražuolis kone 3 m aukščio augalas į Savivaldybę atvežtas iš netoli Krekenavos miestelio, Beržoto miške, esančio dendroparko, kurį Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos  profesorius S. Juknevičiaus savo tėvų žemėje kuria nuo 1964 metų. Čia 7 ha plote auga per tūkstantis sumedėjusių augalų rūšių, porūšių, variatetų, formų ir kultivarų. Tai viena didžiausių privačių augalų kolekcijų Lietuvoje.

Sumedėjusių augalų gausa šis parkas Lietuvoje nusileidžia tik Vilniaus universiteto botanikos sodui.

Vadovaujantis Saugomų teritorijų įstatymu, dendroparkas paskelbtas gamtos paveldo objektu.

Panevėžio rajono savivaldybė parko savininkui iš Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos skiria lėšų vykdyti edukacinę veiklą, vesti ekskursijas, apie saugomus augalus skaityti paskaitas Panevėžio rajono moksleiviams bei kitiems parko lankytojams.

Parko šeimininkai S. Juknevičius ir kartu atvykęs bei magnoliją pasodinti padėjęs jo sūnėnas Valerijus papasakojo apie magnolijų bei kitų augalų priežiūrą, pasidalijo mintimis apie ekologines problemas.

„Mūsų planeta šiais laikais labai užteršta, dėl teršalų pakitusi ir dirvožemio, ir oro sudėtis. Medžiai ir kiti augalai linkę atstatyti pusiausvyrą, gerinti ekologinę situaciją. Jie atlieka planetos „plaučių“ valymą“. Dėkoju, kad esate neabejingi gamtai, padedate daryti gera visiems“,– sakė profesorius.

- Reklama -

Naujausi straipsniai