2024, balandžio 25, Ketvirtadienis

Robotikos centro „RoboLabas“ ugdytiniai nenustoja stebinti talentais

Jau trečius metus veikiantis robotikos centras „RoboLabas“ ugdo jaunuosius miesto inovatorius. Inžinerija, programavimas, elektronika daugeliui gali atrodyti kaip labai sudėtingas dalykas, tačiau „RoboLabo“ vaikams – tai įdomus iššūkis, kur jie turi galimybę praktiškai susipažinti su elektronikos gamybos technologijų procesais, realizuoti savo idėjas ir projektus iki realaus prototipo.

„RoboLabo“ mokytojų dedamos nuoširdžios pastangos ugdyti praktiškus ir į ateitį orientuotus vaikus jau duoda pirmuosius apčiuopiamus rezultatus. Trečius metus „RoboLabą“ lankantis Dovydas A. yra tikras kūrėjas, nestokojantis iniciatyvos ir savo laisvo laiko. Po pamokų jaunuolis mielai bėga į „RoboLabo“ užsiėmimus, o labiausiai vaikinui patinka darbuotis „Fablabo“ dirbtuvėse. Užsiėmimų metu Dovydas A. sugalvojo idėją, kaip pritaikyti sensorinius jutiklius, matuojančius anglies dioksido kiekį ore, ir juos panaudoti praktiškai – integruoti į žmonių dėvimus drabužius, jo atveju – į striukę. Robolabiečio striukė gali fiksuoti informaciją iš aplinkos, taip pat įspėti, jei striukę dėvinčio asmens aplinkoje padidėja anglies monoksido kiekis. Tokia technologija galėtų būti pritaikoma ir naudojama įvairiose srityse, pvz., statybų sektoriuje arba dirbantiems su pavojingomis cheminėmis medžiagomis. Matuojant duomenis žmogaus aplinkoje ir užfiksavus sveikatai pavojingą pakitimą striukė gali pranešti, kad žmogus kuo greičiau pasišalintų iš žalingos ar pavojingos aplinkos. Dovydui A. kilo ir daugiau minčių, kaip galima būtų striukę patobulinti – integruoti ir daugiau sensorių, kurie galėtų nustatyti pavojingų dujų normos viršijimą, aplinkos drėgnumą, radiaciją, oro taršą ar slėgį.

„Pirminė Dovydo idėja integruoti jutiklius į striukę buvo vedama smalsumo – tiesiog išbandyti, ar tokia technologija veiktų. Vėliau atsirado ir daugiau variantų, kaip būtų galima tai patobulinti ir netgi realiai pritaikyti tam tikrų profesijų atstovams“ – pasakoja „RoboLabo“ informacinių technologijų mokytoja Laura Kuchalskienė. Vaikino sumanymas beveik baigtas, į striukę integruoti jutikliai veikia, liko tik sulaukti lietaus ir išbandyti gaminį praktiškai.

Itin įdomus ir dar vienas Dovydo A. kartu su „RoboLabo“ ugdytiniu Augustu P. projektas. Šiais mokslo metais vaikinai dalyvauja Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) 5 sezono projekte „Ateities inžinerija“. Čia vaikinai pasirinko roboto prototipo kūrimo tematiką ir dabar gamina CNC frezavimo stakles. Jos skirtos medžiui, plastikui ir, jei pasiseks, metalui apdirbti. „Idėja gimė, kai reikėjo išsirinkti visus metus trunkantį projektą. Aptarėme įvairius galimus variantus ir pagalvojome, kokių įrankių galėtų prireikti ateityje, kaip juos pasigaminsime kitiems projektams. Šiuo metu esame surinkinėjimo ir dizaino užbaigimo stadijoje“, – teigia vaikinų mokytoja L. Kuchalskienė.

Taip pat Dovydas A. tame pačiame projekte mėgina jėgas kurdamas aviamodelio registracijos atpažinimo bloką, kuris prieš skrydį galėtų identifikuoti modelį ir jo savininką. Bloką sudaro NFC jutiklis ir NFC lipdukai, klijuojami ant aviamodelių. Prie projekto prisideda ir kiti robolabiečiai.

Panevėžio robotikos centras turi ir dar vieną talentingą vaiką. Ne pirmus metus „RoboLabą“ lankantis Ignas C. taip pat yra užsidegęs kurti ir dalyvauti technologiniuose centro būreliuose. Panevėžio robotikos centras „RoboLabas“ sėkmingai bendradarbiauja su miesto mokyklomis, pvz., Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija Ignui C. pasiūlė išbandyti proto jėgas VGTU 5 sezono projekte „Ateities inžinerija“, sukuriant elektroninį taikinį. Robotikos centre „RoboLabas“ veikiančiose „Fablabo“ dirbtuvėse vaikinas gali naudotis turima įranga ir įrankiais, tokiais kaip litavimo stotelė, elektronika ir kt. Ignas C. pasirinko roboto prototipo tematiką. Mokinys kuria elektroninį atminties įgūdžių lavinimo „Simon“ žaidimo prototipą.

Vaikino projektas dar tik įpusėjo, kaip jam pavyks jį įgyvendinti, pamatysime mokslo metų gale. Informacinių technologijų mokytoja L. Kuchalskienė džiaugiasi ir didžiuojasi robolabiečio užsidegimu ir pasiekimais.

Robotikos centro „RoboLabas“ inf.

- Reklama -

Naujausi straipsniai