Vis dažniau vyraujant permainingoms ir greitai besikeičiančioms oro sąlygoms, padidėjus audrų tikimybei, Panevėžio miesto savivaldybės civilinės saugos specialistai primena panevėžiečiams, kaip elgtis esant pavojingiems meteorologiniams reiškiniams.
Siaučiant labai smarkiai audrai būtina sekti hidrometeorologinių prognozių informaciją ir laikytis institucijų pateikiamų rekomendacijų. Jei tik yra galimybė – geriau likti namuose, jeigu vis tik išvykti būtina – išjunkite elektrą, užsukite dujas, sandariai uždarykite langus ir duris.
Svarbiausi patarimai:
Rūpinkitės aplinkiniais. Nepalikite be priežiūros vaikų, asmenų su negalia. Pasirūpinkite vienišų, vyresnio amžiaus kaimynų saugumu – pasiteiraukite, ar jie girdėjo pranešimus, ar jais kas nors gali pasirūpinti. Taip pat reikėtų pasirūpinti naminių gyvūnų saugumu.
Perspėkite kitus. Informuokite darbuotojus ir kolegas apie artėjantį pavojingą meteorologinį reiškinį. Sustabdykite krovos darbus su kranais ir kitais įrenginiais, nedirbkite su atvira ugnimi.
Pasiruoškite elektros energijos tiekimo trikdžiams. Audra gali užsitęsti, todėl pravartu turėti žibintuvėlį, atsarginių elementų, radijo imtuvą, žvakių, degtukų, geriamojo vandens atsargų. Surinkite lengvai pakeliamus daiktus kiemuose, balkonuose ir kitose atvirose vietose.
Elkitės atsakingai būdami lauke. Nesėdėkite po medžiais, prie reklamos stendų, elektros linijų, žaibolaidžių ar metalinių bokštų. Venkite atvirų vietų ir buvimo prie vandens telkinių. Krušos metu prisidenkite galvą ir veidą bei kuo skubiau susiraskite pastogę. Neradę kur pasislėpti, apsisaugoti galite pritūpę ir užsidengę galvą rankomis.
Saugiai vairuokite. Vairuokite ypač susikaupę, laikykite abi rankas ant vairo ir pasirinkite saugų greitį. Nepalikite automobilio prie aukštų medžių. Krušai užklupus kelyje, sustokite artimiausioje degalinėje arba po viaduku.
Perkūnijos metu namuose. Išjunkite visus elektros prietaisus ir antenas, nekalbėkite mobiliaisiais telefonais. Venkite liesti metalines konstrukcijas, vamzdžius, elektros laidus, antenas, langus ir duris.
Perkūnijos metu lauke. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje. Žaibuojant venkite buvimo šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, nedelsdami grįžkite į krantą. Griaudžiant nebėgiokite, nevažiuokite motociklu ar dviračiu, nelaikykite metalinių daiktų. Automobilis taip pat yra saugus prieglobstis, jei tik uždarote langus ir nesiliečiate prie jo metalinių dalių.
Kamuolinio žaibo pavojus. Pamatę kamuolinį žaibą, elkitės ramiai, nejudėkite ir prie jo nesiartinkite. Nebandykite paliesti jo kokiu nors daiktu, nes tai gali sukelti sprogimą. Taip pat nebandykite nuo kamuolinio žaibo bėgti, nes oro srovė gali jį pritraukti prie jūsų.
Jei kyla reali grėsmė sveikatai ar gyvybei, skambinkite skubiosios pagalbos numeriu 112.