Nacionalinę bibliotekų savaitę Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka pradeda renginiu, kuriuo prisiminsime teatro ir kino legendą – Donatą Banionį (1924–2014). Balandžio 23 d. (antradienį) 17.15 val. bibliotekos konferencijų salėje apie išskirtinio talento menininką išgirsime iš jo sūnaus – režisieriaus Raimundo Banionio lūpų.

Donato Banionio gyvenimas glaudžiai siejasi su Panevėžiu. Jaunystėje D. Banionis lankė Panevėžio dramos teatro vaidybos studiją, pas režisierių Juozą Miltinį mokėsi vaidybos meno. Daug metų buvo Panevėžio dramos teatro (dabar J. Miltinio dramos teatras) aktorius, vėliau – režisierius, direktorius ir meno vadovas.

Baigęs Lietuvos valstybinę konservatoriją (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija), įsteigė Panevėžio dramos teatre Lietuvos valstybinės konservatorijos aktoriaus meistriškumo katedros filialą ir buvo šio filialo vadovas.

Donatas Banionis sukūrė daugiau kaip 100 vaidmenų teatre ir apie 70 kine. Legendiniame Juozo Miltinio teatre D.Banionis pirmuosius vaidmenis suvaidino dar 1941-aisiais („Atžalynas“, „Sukčiaus testamentas“). Vėliau buvo garsieji spektakliai „Komivojažieriaus mirtis“  (1958), „Makbetas“ (1961), „Lauke už durų“ (1966), „Mirties šokis“ (1973), į kuriuos teatro gerbėjai eidavo žiūrėti Banionio.

Nepamirštami jo vaidmenys Lietuvos ir užsienio kino filmuose. Režisieriaus Andrejaus Tarkovskio filmas „Soliaris“, kuriame D. Banionis sukūrė pagrindinį Kriso Kelvino vaidmenį, 1972 m. Kanų tarptautiniame kino festivalyje apdovanotas Specialiuoju žiuri prizu, FIPRESCI prizu ir nominuotas Auksinei palmės šakelei. Tarptautinių kino festivalių laurus pelnė vienas ryškiausių jo vaidmenų – Vaitkus Vytauto Žalakevičiaus filme „Niekas nenorėjo mirti“, Goja „Goja, arba Sunkus pažinimo kelias“, Ladeinikovas „Ne sezono metas“. Šią savaitę filmai „Soliaris“, „Niekas nenorėjo mirti“, „Bethovenas. Gyvenimo dienos“, kuriuose aktorius sukūrė įsimintinus vaidmenis, bus rodomi kino centre „Garsas“.

D.Banionis – daugybės prestižinių apdovanojimų laureatas. Apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, jam suteiktas Panevėžio miesto garbės piliečio vardas, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, Kultūros ministerijos garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“, o 2008 m. aktoriui įteiktas „Auksinės gervės“ apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus kine.

 

Parengė Virginija Januševičienė

Print Friendly, PDF & Email