2024, birželio 13, Ketvirtadienis

Prisiminkime garsųjį menininką Joną Meką

Sausio 13 d. 17.15 val. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos (Respublikos g. 14, Panevėžys) konferencijų salėje kviečiame į Atminimo vakarą, skirtą pasaulinio garso lietuvių menininkui, filmų kūrėjui, poetui Jonui Mekui. Jo poeziją skaitys ir aukštaitiškas dainas dainuos aktorė Olita Dautartaitė.

Amerikietiškojo avangardo kino krikštatėviu vadinamas filmų kūrėjas gyveno Niujorke. Jonas Mekas gimė 1922 metais Lietuvoje, Semeniškiuose. Baigė Biržų gimnaziją. Karo metais pasitraukė į Vakarus. 1949 m. menininkas atvyko į Niujorką ir šiame mieste gyveno iki pat mirties, 2019-ųjų. J. Mekas bičiuliavosi su Yoko Ono, Džonu Lenonu, Jurgiu Mačiūnu, Salvadoru Dali, Alenu Ginsbergu, Džeku Keruaku, Andy Warholu ir daugeliu kitų garsių menininkų. Visi jie – įvairių meno sričių atstovai, savo kūryba sužavėję pasaulį.

70 metų gyvenęs Niujorke menininkas visą laiką ilgėjosi Lietuvos, gimtųjų Semeniškių, Biržų krašto. Jo ryšys su gimtine niekad nenutrūko. Dažnai čia atvykdavo, dalyvaudavo įvairiuose renginiuose. Už savo veiklą buvo apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi. 2007 m. Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus J. Mekui suteikė Lietuvos pilietybę išimties tvarka.

Pasaulinio garso menininkas Jonas Mekas savo ir brolio Adolfo archyvus perdavė Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio bibliotekai, kuri turi sumanymą įsteigti menininko palikimo studijų centrą.

Renginys Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje rengiamas kartu su Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio biblioteka. Jį remia Biržų rajono savivaldybė. Įdomu, kad J. Meko kūrybą pristatys ilgametė Šiaulių dramos teatro aktorė, sukūrusi ne vieną įsimintiną vaidmenį ir Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre, Olita Dautartaitė. Aktorė yra aukštaičių krašto kultūros žinovė, nuostabi dainininkė, kuri dainomis perteikia ne vieno šio krašto kūrėjo asmenybę ir pačios Aukštaitijos savitumą, bendrumus ir skirtybes.

Parengė Virginija Januševičienė

- Reklama -

Naujausi straipsniai