2024, gegužės 23, Ketvirtadienis

Prieš pristatymą „Sirenų“ festivalyje – išskirtinė proga pamatyti „Fizikus“ Panevėžyje

Rugsėjo 26 d. Juozo Miltinio dramos teatras svečiuosis kitąpus Senvagės – Panevėžio bendruomenių rūmų didžiojoje scenoje, – kur panevėžiečiams ir miesto svečiams vienintelį kartą šįmet pristatys savo praėjusiojo sezono pasididžiavimą – spektaklį pagal F. Dürrenmatto juodąją komediją „Fizikai“.

Tarptautinio festivalio dėmesys panevėžiečiams

Šio režisieriaus Artūro Areimos spektaklio premjera įvyko dar kovą – prieš pat uždarant Miltinio teatro didžiąją sceną rekonstrukcijai – ir sulaukė didelio teatro mylėtojų bei profesionalų dėmesio. Tuoj pat po „Fizikų“ susitikimo su Panevėžio žiūrovais, spektaklis iškeliaus į sostinę, kur bus pristatytas Vilniaus tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ programoje. Tai apskritai pirmasis kartas, kai Juozo Miltinio dramos teatro spektaklis yra pristatomas šiame svarbiausiame Lietuvos scenos menų festivalyje, kuriame šį žaismingą ir dinamišką vaidinimą stebės ne tik sostinės publika, bet ir gausus būrys „Sirenų“ festivalyje besisvečiuojančių menininkų, prodiuserių ir festivalių vadovų iš daugelio pasaulio šalių.

Nuo 2004 m. rengiamame „Sirenų“ festivalyje savo spektaklius yra pristačiusios ryškiausios šiuolaikinio teatro žvaigždės: Tadashi Suzuki, Lukas Percevalis, Heineris Goebbelsas, Jan Fabre, Romeo Castellucci, Ivo van Hove, Krystianas Lupa, Krzystofas Warlikowskis, Alvis Hermanis ir kiti. Lietuvos teatro vitrinos tikslas – kurti dialogą tarp Lietuvos ir užsienio teatro, analizuoti, kas svarbu mums ir kuriantiems svetur, o taip pat pakviesti įvairaus profilio teatro profesionalus susipažinti su lietuvių teatro scena, atverti ją tarptautinei rinkai ir padėti užsimegzti galimoms kūrybinėms partnerystėms.

Fizikai – Miltinio sanatorijoje

Režisieriaus A. Areimos drauge su Miltinio teatro aktorių trupe kurti „Fizikai“ – savotiškai autobiografinis spektaklis, kuriame be aktualių įžvalgų apie šiuolaikinio pasaulio pokyčius daug dėmesio skiriama aktoriams ir jų profesijos vaidmens greitai kintančioje šiandieninėje tikrovėje apmąstymui. Pjesės veiksmas vyksta psichiatrinėje ligoninėje „Vyšnių sodas“, o naujojo A. Areimos pastatymo herojai persikrausto į įsivaizduojamą „Miltinio sanatoriją“. Joje gydomi trys fizikai: vienas jų save laiko Petru Šimoniu, kitas – Karoliu Legeniu, o trečiasis tiki, kad su juo kalba aktorius Albinas Kėleris. Pjesėje plėtojamos mokslininko pasiaukojimo bei atsakomybes prieš visuomenę, žmogaus (ne)gebėjimą pakeisti pasaulį temos. Pjesės autorius problemas atskleidžia per fizikų išgyvenimus, spektaklyje – per aktorių asmenines ir profesines patirtis. Tačiau lygiai tokius pat klausimus kelia ir sprendimus turi priimti ir kitų sričių mokslininkai, kūrėjai, įstaigų tarnautojai, verslininkai, ir visi kiti, susiduriantys su bet kokiomis galios struktūromis.

Nauja legendinio Maestro spektaklio interpretacija

Šiandieniniai Miltinio teatro „Fizikai“ – tai dar ir žvilgsnis į šio teatro ir miesto, kuriame jis įsikūręs, istorinius ir visuomeninius poslinkius. Šveicarų dramaturgas, rašytojas humanistas F. Dürrenmattas (1921–1990) dviejų dalių tragišką komediją „Fizikai“ parašė 1962 m., o jau 1965 m. pjesę į lietuvių kalbą išvertė Juozo Miltinio bičiulis Juozas Banaitis. 1967 m. vasario 25 d. Panevėžyje įvyko ir dabar jau legenda tapusio spektaklio, kurį režisavo pats Maestro Miltinis, o vaidmenis kūrė legendiniai aktoriai B. Babkauskas, G. Karka, D. Banionis, E. Šulgaitė, H. Hokušaitė ir kiti, premjera.

Prabėgus daugiau nei pusei amžiaus po legendinio J. Miltinio pastatymo, Durrenmatto „Fizikų“ teatro scenoje ėmėsi režisierius Artūras Areima. Jam tai jau trečiasis pastatymas šiame teatre: 2018 m. balandį įvyko A. Škėmos dramos „Pabudimas“ pastatymas, o 2018 m. rugsėjį įvyko spektaklio „Aklieji“ pagal J. Saramago romaną „Aklumas“ premjera, sukėlusi nemažą atgarsį visuomenėje ir išprovokavusi kontraversiškų vertinimų panevėžiečių ir iš kitų miestų atvykusių žiūrovų tarpe. Ankstesniuose pastatymuose daugiausiai dirbęs su teatro trupės jaunąja dalimi, šįsyk režisierius A. Areima kūrybiškai mobilizuoja vyresniosios kartos aktorių pagrindu suburtą spektaklio kūrybinę komandą ir drauge su ja teatro scenoje kelia klausimus, susijusius su žmogiškumo bei moralės transformacijomis, už lango vykstant didiesiems paradigminiams pokyčiams, neišvengiamai keičiantis žmogiškumo, sąmoningumo, moralės, realybės sampratoms.

Juozo Miltinio dramos teatro spektaklis „Fizikai“ Panevėžyje bus rodomas vienintelį kartą – rugsėjo 26 d. Panevėžio bendruomenių rūmuose. Rugsėjo 28 d. „Fizikai“ iškeliauja į Menų spaustuvę, kur pasirodys Vilniaus tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ publikai, o lapkričio 16 d. „Miltinio sanatorijos“ gyventojai savo išmone stebins Alytaus komedijų festivalio žiūrovus.

Juozo Miltinio dramos teatro informacija

Nuotraukų autorius Tadas Povilonis

- Reklama -

Naujausi straipsniai