2024, gegužės 18, Šeštadienis

Prasideda kariuomenės ir visuomenės šventė Panevėžyje

„Stipri kariuomene yra saugios valstybės garantas, tačiau stipri kariuomenė neįsivaizduojama be visuomenės palaikymo. Taip, kaip kiekvienas karys didžiuojasi savo Tėvyne, kiekvienu tarnaujančiu kariu turi didžiuotis ir visuomenė“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Gegužės 20 d. Panevėžyje prie „Cido“ arenos Lietuvos kariuomenė visuomenei pristatys Sausumos, Krašto apsaugos savanorių, Karines oro, Karines jūrų ir Specialiųjų operacijų pajėgas. Taip pat prisistatys ir Lietuvoje dislokuoti NATO priešakinių pajėgų bataliono kariai bei Jungtinių Amerikos Valstijų rotacinių pajėgtų kariai su savo technika ir ginkluote. NATO oro policiją Baltijos regine vykdantis Lenkijos karinių oro pajėgų kontingentas ketina pasveikinti susirinkusiuosius naikintuvų „Fightin Falcon“ F-16 skrydžiu.

Bus demonstruojama karinė technika

Susirinkusieji galės ne tik apžiūrėti tanką „Leopard“, savaeigę haubicą „PzH 2000“, pėstininkų kovos mašinas „Marder“ ir „CV90“, šarvuotą žvalgybos automobilį „Fennek“, prieštankinį raketinį kompleksą „Javelin“ ar taikliojo šaulio ginklus FN SCAR, bet ir išbandyti savo jėgas įveikiant ne vieną žaidybinę kliūti, karinę užduotį, kartu su kariais varžytis sporto rungtyse.

Istorijos mėgėjai galės stebėti Nepriklausomybės kovų karinės operacijos inscenizaciją, kurią atliks istorijos rekonstruktorių klubas „Grenadierius“. Šventės metu kartu bus minimos Panevėžio miesto išvadavimo nuo bolševikų 98-osios metines.

Skambės karių atliekama muzika

Susirinkusiems Garbės sargybos kuopos kariai pademonstruos parodomąją programą, atliks stilizuotas salves, gros Lietuvos kariuomenės orkestrai, Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas, dalyvaus ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos choras „Kariūnas“.

Taip pat Garbės sargybos kuopa surengs bendrą pasirodymą su grupe „Sindikatas“. Šventėje naujienų portalas 15min. lt organizuos diskusijas aktualiomis temomis.

Pristatys kario profesiją

Lietuvos Kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos kariai šventėje pristatys kario profesiją – kiekvienam besidominčiam suteiks išsamią informaciją kaip tapti kariu, kur kreiptis, kokį tarnybos būdą galima pasirinkti. Visi norintys galės išbandyti save karinėse estafetėse, pajausti kariškos kuprinės svorį ar pašaudyti į taikinius iš airsoft ginklų.

Taip pat kariai pristatys ir pademonstruos interaktyvios priekabos galimybes ir surengs mini konkursą „Išlaikyk ginklą kuo ilgiau“.

Renginyje Panevėžyje kartu dalyvaus ir su Lietuvos kariuomene bendradarbiaujančios nevyriausybinės organizacijos. Visuomenei prisistatys Policijos, Muitinės, Vadovybės apsaugos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentai.

 

 

KARIUOMENĖS IR VISUOMENĖS VIENYBĖS ŠVENTĖS PANEVĖŽYJE

PROGRAMA

 

10.00 val. Padėkos Šv. Mišios už Lietuvos partizanus ir Laisvės gynėjus Švč. Trejybės bažnyčioje Panevėžyje. Kartu dalyvauja Karinių oro pajėgų orkestras, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos choras „Kariūnas“

11.00 val. Karinių oro pajėgų orkestras atliks karinius maršus ir melodijas Nepriklausomybės aikštėje prie Švč. Trejybės bažnyčios Panevėžyje.

11.30 val. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir Karinių oro pajėgų orkestras Panevėžio miesto gatvėmis žygiuos iš Nepriklausomybės aikštės į aikštę prie „Cido“ arenos.

12.00–17.30 val. Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginiai prie „Cido“ arenos Panevėžyje – kariuomenės miestelis – ginkluotės, technikos, ekipuotės ir logistikos ekspozicijos, estafetės, karinės užduotys, tarnybos kariuomenėje galimybių pristatymas. Kariškos vaišės.

12.00 val. Šventė prasidės Lietuvos valstybės ir istorinės vėliavos pakėlimo ceremonija NATO oro policijos misiją vykdančių naikintuvų skrydžiu.

12.15 val. Garbės sargybos kuopos karių parodomoji programa ir stilizuotos salvės, karinių oro pajėgų orkestro muzikinė programa.

12.30 val. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos grupės „Vytis koncertas ir naujienų portalo 15min.lt organizuotos diskusijos.

13.00 val. Garbės sargybos kuopos grupės „Sindikatas“ pasirodymas.

13.30 val. Numatomas Lietuvos kariuomenės mokyklos parašiutininkų pasirodymas.

14.30 val. Parodomoji programa „Nepriklausomybės kovos“.

15.45 val. Numatomas Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnio AS365 „Dauphin“ skrydis.

16.30 val. Vyks karinė operacija

17.00 val. Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo muzikinė programa

17.30 val. Planuojama renginio pabaiga.

Apie karinę operaciją Panevėžyje

Gegužės 20 dieną Panevėžyje vyksiančioje Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventėje karių ginklai „prabils“ imitaciniais šūviais – numatomos net dvi parodomosios programos.

Šventės dalyviams karo istorijos klubas „Grenadierius“ pademonstruos Nepriklausomybės kovų operaciją, o Lietuvos kariuomenės kariai – šių laikų karinę operaciją. Pastarojo pasirodymo metu net tik aidės šūviai, bet ir bus naudojama sunkioji karinė technika, o specialią užduotį atliks ir Panevėžio Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai.

Tuo tarpu Panevėžyje dislokuoto Sausumos pajėgų Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kariai ruošiasi šiuolaikinės operacijos demonstravimui: parodomųjų kovinių veiksmų metu bus imituojami prie „Cido” arenos įsitvirtinę objekte priešai, kuriuos užfiksuos ir identifikuos Lietuvos kariuomenės žvalgai. Jie nedelsdami iškvies oro atakos grupę ir objektui bus suduoti parengiamieji smūgiai iš lengvojo atakos lėktuvo L-39. Po šių smūgių Lietuvos kariai šturmuos objektą.

Parodomosios operacijos metu taip pat bus imituojamos kitos mūšio situacijos – „sužeistieji“ kariai, kuriems bus teikiama pagalba ir evakuacija sraigtasparniu. Taip į pagalbą kariai kvies Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnus.

Taip pat žiūrovams bus rodomos ir Nepriklausomybės kovų akimirkos, kurias demonstruos karo istorijos klubas „Grenadierius“. Renginio metu istorines kovas komentuos istorikas profesorius Valdas Rakutis. Pagal scenarijų, savanoriai vaduos Panevėžio miestą. Istorijos rekonstruktoriai vilkės pagal autentiškus pavyzdžius pagamintas uniformas, naudosis to laikotarpio ginklais, kuriais atliks imitacinius šūvius. Taip pat inscenizacijoje bus naudojamas šarvuotis.

Apie dalyvius Panevėžyje

Šventėje Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgas atstovaus Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ daliniai, Juozo Vitkaus karo inžinerijos bataliono specialistai, Krašto apsaugos savanorių pajėgos. Kariai demonstruos visą pėstininko ginkluotę nuo pistoleto iki prieštankinio raketinio komplekso „Javelin“, kovos mašinas HMMWV (Hummer) ir M113, švarinimo nuo cheminio ginklo įrangą, išminavimo įrangą. Sausumos pajėgų kariai su Specialiųjų operacijų pajėgomis pademonstruos kovinę operaciją, kurios metu žiūrovai išvys manevruojančius net sraigtasparnius.

Sausumos pajėgoms priklausantį Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo batalioną atstovaus Garbės sargybos kuopa, kuri ir paskelbs šventės pradžią šautuvų salvėmis ir garsiąją „defile“ programa, o Lietuvos kariuomenės orkestras dar prieš oficialią šventės pradžią džiugins miestiečius maršais Nepriklausomybės aikštėje ir vėliau žygiuos prie „Cido“ arenos.

Specialiųjų operacijų pajėgos visuomenei atskleis ir savo turimą įrangą, visi norintieji galės apžiūrėti „specukų“ visureigį, modernų keturratį „Arctic Cat“ ir motociklą.

Šventės svečiai galės susipažinti su Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparniu Eurocopter AS365 Dauphin, apžiūrėti pilotų aprangą ir gelbėjimosi įrangą, katapultos sėdynę, o Oro gynybos batalionas supažindins su priešlėktuvine sistema RBS70, raketiniu oro gynybos kompleksu „Stinger“ ir radarais.

Lietuvos kariuomenės Logistikos pajėgos – Daktaro Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono, Depų tarnybos, Materialinių resursų departamento kariai supažindins su medicininės pagalbos stotimi; medicininiu evakuaciniu automobiliu. Taip pat bus galima pamatyti galingus logistinius sunkvežimius SISU, galinčius gabenti net šarvuočius. Logistikos specialistai pademonstruos vandens valymo įrenginį ROWPU.

Mokymo pajėgas atstovaus Lietuvos kariuomenės mokyklos, Lietuvos didžiojo etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko, Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centro kariai. Mokomasis pulkas – tai tarsi pagrindiniai vartai pro kuriuos įėjęs jaunuolis tampa tikru kariu. Pulko seržantai-instruktoriai norinčiuosius šventės dalyvius galės pamokyti dalykų, kuriuos turi įsisavinti kiekvienas karys per bazinį kario kursą: nuo rikiuotės iki taktikos elementų. Visi norintieji galės susipažinti su lazerine mūšio imitavimo sistema „Miles“, kuri naudojama pratybose tam, kad būtų aišku, kada karys yra „nukautas“.

Generolo Jono žemaičio Lietuvos karo akademija pristatys karininko profesiją, o sausumos, jūrų ir oro pajėgų kariūnai – visą ketverių metų kelią, kurį reikia nueiti norint užsitarnauti leitenanto laipsnį. Atėję į renginį bus kviečiami mesti iššūkį kariūnui, taip pat bus galima netgi užsirašyti į Lietuvos karo akademijos atranką ir iškart sužinoti dieną, kada reikės atvykti laikyti profesinio tinkamumo testų.

Atėjusieji į šventę galės pakalbinti sąjungininkų karius ir apžiūrėti jų naudojamą ginkluotę, ekipuotę ir techniką – Vokietijos vadovaujamo NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės karius jau nuo metų pradžios dislokuotus Lietuvoje: Vokietijos, Belgijos, Liuksemburgo, Nyderlandų.

- Reklama -

Naujausi straipsniai